Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas (LSHTM) zinātnieki ir atklājuši, ka paaugstināts cukura līmenis asinīs ir saistīts ar 30-50% paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku, tostarp cilvēkiem bez cukura diabēta. Pētījums publicēts žurnālā The Lancet Regional Health.
Zinātnieki izanalizēja datus no 427 435 cilvēkiem no Lielbritānijas Biobankas. Pētījumā tika iekļauti cilvēki ar normālu cukura līmeni asinīs, cilvēki ar prediabētu un cilvēki ar cukura diabētu.
Pēc pielāgošanās vecumam pētnieki atklāja, ka gan vīriešiem, gan sievietēm bez cukura diabēta, bet ar mēreni paaugstinātu cukura līmeni asinīs bija par 30–50% palielināts sirds un asinsvadu slimību risks.
Kopumā, jo zemāks cukura līmenis, jo mazāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Cilvēkiem ar cukura diabētu bija divreiz lielāks risks nekā cilvēkiem bez tā.
Pētījumā arī konstatētas atšķirības augsta asinsspiediena medikamentu un holesterīna līmeni pazeminošo zāļu (statīnu) lietošanā starp vīriešiem un sievietēm: vīrieši tos lietoja biežāk. Tas var nozīmēt, ka sievietēm šīs zāles netiek izrakstītas tik bieži kā vīriešiem.
Autori atzīmēja, ka paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku var samazināt, saglabājot veselīgu svaru un palielinot zāļu un statīnu lietošanu. Viņi arī uzsvēra, ka konstatējumus nevar attiecināt uz 1. tipa cukura diabētu, jo cilvēki ar šo stāvokli netika iekļauti analīzē.
Pētnieki klasificēja dalībniekus šādos cukura līmeņa diapazonos: zems normāls (<35 mmol/mol vai <5,5%), normāls (35–41 mmol/mol jeb 5,5–5,9%), prediabēts (42–47 mmol vai 6,0- 6,4%) un nediagnosticēts cukura diabēts (≥48 mmol/mol jeb ≥6,5%) vai diagnosticēts cukura diabēts, kura dati bija medicīniskajā kartē.