Naktī uz otrdienu, 1. augustu, bezpilota lidaparāti otro reizi nedēļas laikā uzbruka Maskavas valdības kvartāla torņiem, kur atrodas Krievijas Ekonomikas attīstības ministrija.
Šos uzbrukumus komentē Ukrainas politiķis, bijušajais Augstākās Radas deputāts Borislavs Bereza:
Es gribu teikt, ka tas viss ir meli. Šī ēka pati uzbruka droniem un, kā redzam, darbojās kā parasta pretgaisa aizsardzība. Ja no jokiem pāriesim pie nopietniem jautājumiem, tad Maskava, kā jau iepriekš solīja, ar katru dienu arvien vairāk sapratīs, ka tā ir daļa no kaujas lauka.
Es reiz teicu, ka Maskavā pienāks karš, un tad maskavieši sapratīs, ka sēdēšana uz dīvāna ar alus kausu vairs nederēs. Katrs no viņiem var nejauši nomirt tādēļ, ka dronu apslāpēs nepareizā vietā, kaut kas nokritīs nepareizā vietā vai kaut kas cits.
Vienīgā iespēja Krievijai pārtraukt lidojumus ap Maskavu un citām pilsētām (visiem likumīgajiem objektiem un mērķiem) ir izvest visu karaspēku no visām okupētajām teritorijām. Tas dos iespēju vienoties par kompensāciju Ukrainai un citiem jautājumiem. Līdz šim brīdim Ukraina patur tiesības aizstāvēties ar visiem iespējamiem līdzekļiem, kas tai ir.
Uzbrukumi notiek laikā, kad ēkās neviena nav – brīvdienā, naktī. Kāpēc?
Mēs nevēlamies nejaušus upurus, mēs cenšamies tos samazināt līdz minimumam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka Krievija mērķtiecīgi sit pa civilajiem objektiem, dzīvojamām ēkām. Pārsvarā naktīs, kad cilvēki tur guļ.
Savukārt Ukraina trāpa tieši tajos objektos, kas nav dzīvojamie. Naktīs tur neviens nevar būt.
Es gribu pievērst uzmanību vēl vienam interesantam aspektam. Krievija, nepārtraukti apšaudot Ukrainas pilsētas, saka, ka viņi “trāpa pa kaut kādiem Azov štābiem”, “nacistiem”, “noliktavām”, bet patiesībā viņi visu laiku sit pa dzīvojamām ēkām vai civilo infrastruktūru.
Savukārt Ukraina sit mērķtiecīgi un parāda, ka var trāpīt. Ar katru dienu mums būs arvien vairāk šādu dronu Vispār, lūk, kārtējais pierādījums tam, ka Ukraina, ko saka, to arī dara, bet Krievija tradicionāli melo.
Ja paskatās uz tīmeklī publicētajiem video, tad tajos ir redzami tikai sprādzieni, un uzlidojuma brīdinājums nav dzirdams. Kāda mācība krieviem būtu jāgūst no šiem uzbrukumiem?
Krievijā uzlidojumu trauksmes netiks aktivizētas, jo tas nobiedēs maskaviešus. Ja pēkšņi, gluži nejauši, kāds Krievijas elektroniskais rīks noslāpēs dronu un tas iekrīt kāda dzīvoklī, tad vainīga būs Krievija.
Pirmkārt, nav nepieciešams slāpēt dronus. Otrkārt, jābrīdina pilsoņi lai viņi dodas prom, ir jāsamazina briesmas. Bet Krievijas varas iestādēm ir vienaldzīga krievu dzīve. Viņiem tie ir upura jēri, kurus viņi diezgan mierīgi apmainīs pret savām interesēm.
Paskaidrojiet, kāpēc Kremlis baidās nobiedēt krievus?
“Tikai apziņa, ka arī Maskava kļūst par kara zonu, novedīs pie tā, ka karš beigsies. Agri vai vēlu krievu vidū būs neapmierinātība. Mūsdienās cilvēki Maskavā, Sanktpēterburgā, Samarā, Vladimirā un citās Krievijas pilsētās karu nejūt. Viņiem tas neeksistē.
Kad viņi sāk to izjust, viņi redz, ka arī viņi var kļūt par daļu no karadarbības zonas, viņu motivācija atbalstīt karu krasi samazināsies.
Pastiprināsies protesta noskaņojums un vēlme, lai karš beigtos. Krievijā varas iestādes būs spiestas reaģēt uz cilvēkiem, jo neapmierinātība agri vai vēlu var pārvērsties par kontrolētu dumpi, kas šo valdību atcels un noliks citu.
Katrs leitnants vēlas kļūt par ģenerāli, un katrs mazais korumpētais ierēdnis Krievijā vēlas kļūt par lielu korumpētu ierēdni, taču viņiem tas tiek traucēts. Ir Putins, Šoigu, Patruševs, Medvedevs un pārējā varza, kas sēž uz visiem avotiem, bet sīkus korumpētus ierēdņus tur nelaiž.
Ja būs iespēja, sīki korumpēti ierēdņi to izmantos. Lūk, neapmierinātību arī slāpē, tostarp nebaidot krievus. Runāsim godīgi, kad rūc sirēna, tu sāc saprast, ka tā rūc, jo ir karš.