Šodien jau tika ziņots, ka Krievijas policija aizturējusi vīrieti, kurš Sarkanajā laukumā Ļeņina mauzolejam iemetis Molotova kokteili. Tas saplīsa uz bruģa un aizdegās. Pret vīrieti tika ierosināta administratīvā lieta pēc panta “nepakļaušanās policijas darbinieka likumīgai prasībai”.
Vēlāk izrādījās, ka šis pats vīrietis jau maijā mēģināja aizdedzināt arī Ļeņina mauzoleju. Šī nebūt nav pirmā reize, kad mēģināts “uzbrukt” mauzolejam, tāpēc šajā rakstā atgādināsim to vēsturi.
Pie Ļeņina mauzoleja Sarkanajā laukumā Maskavā vakar aizturēts vīrietis ar Molotova kokteili, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz informētu avotu. Par vīriešu aizturēšanu rakstīja arī Telegram kanāli 112 , Baza un Mash.
“Pirmdienas vakarā tika aizturēts vīrietis, kuram bija Molotova kokteilis. Vīrietis tika nogādāts policijas iecirknī, ”sacīja aģentūras avots.
Pēc Mash teiktā, aizturētais, 37 gadus vecais Čitas iedzīvotājs Konstantīns Stačukovs, savas dzimšanas dienas priekšvakarā mēģinājis aizdedzināt mauzoleju. Telegram kanāls 112 ziņoja, ka pudele nav aizdegusies. Pēc Mash teiktā, pudele tomēr aizdegās. Pret Stačukovu tika ierosināta lieta par nepakļaušanos policijas darbiniekiem.
Telegram kanāls Baza ziņo, ka šodien notiks tiesas process.
Vai Konstantīna Stačukova rīcība ir saistīta ar 105.gadadienu kopš Romanovu imperatora ģimenes slepkavības Jekaterinburgā naktī no 16. uz 17.jūliju, paliek neskaidrs.
Taču šī nav pirmā reize, kad Stačukovs mēģina aizdedzināt Sarkano laukumu. Medijs Life, atsaucoties uz Telegram kanālu Shot rakstīja par pagātnes incidentu ar šo pašu Čitas iedzīvotāju:
“Sarkanajā laukumā tika aizturēta aizdomīga persona ar divām benzīna pudelēm. Policijas uzmanību piesaistīja kāds dīvains vīrietis, kurš uzvedās neadekvāti: raustījās, tuvojās garāmgājējiem un mēģināja viņiem kaut ko pastāstīt. Satrauktais tūrists nekavējoties tika aizturēts, un izrādījās 36 gadus vecs Transbaikāla teritorijas iedzīvotājs. Viņam līdzi bija divas puslitra benzīna pudeles, taču viņš nevarēja paskaidrot, kāpēc. Vīrietis nogādāts nodaļā, kur viņam kļuva slikti. Policija izsauca ātro palīdzību, ārstiem nācās hospitalizēt nemierīgo galvaspilsētas viesi. Jau atrodoties slimnīcā, ārsti viņam konstatēja psihiskus traucējumus, kas radušies indīgu vai ķīmisko vielu ietekmē.
Uzbrukumi mauzolejam
Pirmais koka mauzolejs tika uzcelts 1924. gada janvārī – tūlīt pēc Vladimira Ļeņina nāves, otrs koka mauzolejs – 1924. gada maijā. Akmens mauzolejs tika celts līdz 1930. gada oktobrim. Jau no paša sākuma tas kļuva par uzbrukumu mērķi. Turklāt daži mēģināja nokļūt līdz Ļeņina ķermenim, bet citiem pietika kaut ko izdarīt tieši ar pašu celtni – huligāni meta Molotova kokteiļus, tinti, tušu; Ļeņina sarkofāgu vairākkārt mēģināja sasist un cauršaut, kā arī uzspridzināt.
Tā 1934. gada martā vienas no Maskavas apgabala valsts saimniecības darbinieks Mitrofans Ņikitins plānoja šaut uz Ļeņina ķermeni, taču viņu apturēja drošības darbinieki. Tajā pašā brīdī Ņikitins izdarīja pašnāvību. Pārmeklējot viņa ķermeni, tika atrasta vēstule valdībai un partijai:
“Šajā 1934. gada pavasarī atkal daudz cilvēku mirs no bada, netīrības, epidēmisko slimību dēļ… Vai mūsu valdnieki, kuri ir apmetušies Kremlī, neredz, ka tauta nevēlas tādu dzīvi, ka tā dzīvot vairs nav iespējams, nepietiek spēka un gribas” .
Līdz 1967. gadam tika mēģināts sasist Ļeņina sarkofāgu ar āmuru, veseri, izsist to ar kāju un pat apspļaut.
1967. gada septembrī Kauņas iedzīvotājs, uzvārdā Krisananovs, pie ieejas mauzolejā uzspridzināja paštaisītu sprāgstvielu. Vairāki cilvēki gāja bojā, kopā ar viņiem Krisananovs. Vairāki cilvēki tika ievainoti. Pēc incidenta sarkofāgs tika pārvietots zem ložu necaurlaidīga stikla.
1973. gada 1. septembrī daudzi skolēni ieradās mauzolejā ekskursijā. Gorlovkas iedzīvotājs Nikolajs Savrasovs, paslēpis zem drēbēm sprāgstvielas, sajaucoties ar bērnu plūsmu, brīvi iekļuva mauzolejā, jo apsargi viņu uzskatīja par skolotāju. Pienācis pie sarkofāga, Savrasovs savienoja sprādzienbīstamās ierīces vadu kontaktus, kā rezultātā notika sprādziens. Sprādzienā gāja bojā pats terorists un kāds laulāts pāris. Četri bērni guva smagus ievainojumus. Izmeklēšanā secināts, ka Savrasovs vēlējies iemūžināt savu piemiņu ar terorakta palīdzību. Izmeklēšana konkrētus rezultātus nedeva.
1990. gada aprīlī kāds dedzinātājs uz ēkas parapeta uzmeta divus trīs litru Molotova kokteiļus.
2010. gada martā Maskavas apgabala iedzīvotājs Sergejs Krapecovs uzkāpa uz mauzoleja pjedestāla, aicināja to iznīcināt un apglabāt Ļeņina līķi. Aizturēšanas laikā viņš izšāvis no traumatiskas pistoles. Viņš savu rīcību skaidroja ar naidīgu attieksmi pret “Antikrista mūmiju” un vēlmi pievērst uzmanību mauzoleja nojaukšanai.
2010. gada novembrī mauzolejā ielidoja brošūra “Praktiski padomi saimniekam un saimniecei” un tualetes papīra rullis. Pārkāpējs aizturēts un ievietots psihiatriskajā slimnīcā.
2015. gada janvārī divi vīrieši ar kliedzieniem “Celies un dodies prom!” aplēja mauzoleju ar svētītu ūdeni. Aktīvistu aicinājumam neviens neatsaucās. Viņi paši tika aizturēti.