Bezpilota laivas dod Ukrainai lētas “asimetriskas” priekšrocības pār Krieviju, un okupantiem ir grūti tās iznīcināt jūrā.
Ukraina lielā mērā paļaujas uz lētiem, bet efektīviem bezpilota lidaparātiem, lai uzbruktu Krievijas pozīcijām un mērķiem aiz ienaidnieka līnijām, raksta Business Insider. Tajos ietilpst jūras droni kā lēts un iznīcinošs ierocis. Pēc ASV Jūras spēku analīzes centra eksperta teiktā, tieši ar to palīdzību 17. jūlijā tika uzbrukts Krimas tiltam.
Ukraina vāc līdzekļus, izmantojot fondu United24, lai izveidotu pilna mēroga jūras bezpilota lidaparātu floti. Kā sacīja platformas pārstāvis, jūras droni pirmo reizi deva bruņotajiem spēkiem “operatīvās priekšrocības Krievijas kuģu iznīcināšanai” 2022. gada oktobrī.
Šādas bezpilota kamikadzes laivas ir salīdzinoši lētas, it īpaši, ja salīdzina ar tradicionālajiem karakuģiem vai aizsardzību, kas nepieciešama, lai uzvarētu šos bezpilota virszemes kuģus.
“Šo autonomo laivu ražošanas un izvietošanas izmaksas ir daudzkārt mazākas nekā izmaksas, lai mēģinātu pret tām aizsargāties,” sacīja Semjuels Bendets, Jūras spēku analīzes centra Krievijas studiju programmas pētniecības analītiķis. Rezultātā Ukraina saņem “asimetrisku pārsvaru” pār agresoru.
Pēc eksperta domām, šiem bezpilota lidaparātiem nav jābrauc tūkstošiem kilometru līdz mērķim, riskējot tikt notriektiem, tāpēc tie var darboties relatīvā tuvumā saviem operatoriem vai palaišanas punktam.
“Kā var ātri un lēti nosargāt 19 kilometrus garu tiltu? Sensori pa perimetru, patruļas un karakuģi? Tas viss ir pārāk sarežģīti, dārgi un ne vienmēr efektīvi. Pateicoties šādām kamikadžu laivām, ienaidnieks tomēr atradīs kādu robu,” komentēja Bendets.
Parasti bezpilota virszemes transportlīdzekļi (USV), ko parasti dēvē par bezpilota laivām, ir attālināti vadāmi peldlīdzekļi, norāda Business Insider. Tagad jūras bezpilota lidaparātus izstrādā gan ukraiņi, gan amerikāņi, pēdējie palielina ražošanu, lai pretotos Ķīnai, bet pirmie meklē veidus, kā pretoties Krievijas okupantiem.
Kopš pirmā tilta sprādziena 2022. gada oktobrī Krievijas armijas apgādes ceļi lielākoties ir virzījušies uz ziemeļiem, uzskata Semjuels Bendets, taču vakardienas uzbrukums rada daudz jautājumu par to, kā Krievija gatavojas aizstāvēt Kerčas tiltu.
“Tik milzīgu vairāku kilometru konstrukciju kā tiltu ir grūti pareizi un pilnībā aizsargāt,” saka eksperts. – “Ukraina izmantoja Kerčas šauruma tilta ievainojamību, palaižot salīdzinoši lētus USV, un uzbrukums bija veiksmīgs”