G7 līderi gatavojas paziņot par drošības garantijām Ukrainai pēc NATO samita Viļņā. Par to raksta Bloomberg, atsaucoties uz avotiem, kas ir pazīstami ar bloka plāniem.
Pēc aģentūras sarunu biedru teiktā, ASV un citas aliansē iesaistītās valstis ir gatavas uzņemties ilgtermiņa saistības nodrošināt Kijivu ar modernu militāro aprīkojumu, tostarp pretgaisa aizsardzības sistēmām, artilēriju, tālas darbības ieročiem un bruņutehniku.
Ukrainas sabiedrotie veicinās arī Ukrainas bruņoto spēku un tās NATO sabiedroto operatīvo integrāciju. Viņi ir apņēmušies atbalstīt valsts aizsardzības nozares attīstību, apmācīt tās karavīrus, dalīties ar izlūkdatiem un stiprināt kiberaizsardzību, aģentūrai Bloomberg norādīja avoti.
Saistības, ko NATO plāno uzņemties, neatšķiras no Rietumu līdz šim paveiktajām saistībām. Taču drošības garantiju ietvaros palīdzība var tikt paplašināta, atzīmē aģentūrā. Tajā pašā laikā par drošības garantiju deklarēšanu joprojām notiek diskusijas, tās saturs var mainīties.
Kā ziņo viens no avotiem, G7 līderi apņemas arī apspriest ar Ukrainas varasiestādēm soļus jaunu Krievijas uzbrukumu gadījumā. Sabiedrotie turpinās arī sniegt finansiālu atbalstu Kijivai tūlītējām vajadzībām un vēlreiz solīs palīdzēt valsts atjaunošanā pēc karadarbības beigām. Turklāt G7 solīs iesaldēt Krievijas aktīvus Rietumos, līdz Krievija izmaksās Ukrainai reparācijas.
Savukārt Ukraina apņemsies turpināt reformas tiesībaizsardzības, tiesu, ekonomikas, drošības un aizsardzības jomās.
Iepriekš Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kritizēja NATO par skaidras nostājas trūkumu par Ukrainas dalību aliansē.
“Tagad, pa ceļam uz Viļņu, esam saņēmuši signālus, ka tiek apspriesti formulējumi bez Ukrainas. Un es gribu uzsvērt: šis formulējums ir tikai uzaicinājums, nevis Ukrainas dalība. Tas ir bezprecedenta un absurdi, ja nav laika rāmju gan uzaicinājumam (!), gan Ukrainas dalībai,” viņš rakstīja savā Telegram kanālā.
Zelenskis “pēdējā brīdī iesaistījās skarbā publiskajā diplomātijā”, lai pārliecinātu alianses dalībvalstis pārrakstīt samita noslēguma deklarāciju, avoti NATO atklājuši The Guardian. Stingrākas saistības attiecībā uz Ukrainas dalību pēc kara beigām uzstāj arī Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis.
Ukraina pieteicās paātrinātai dalībai NATO 2022.gada septembrī pēc tam, kad Krievija anektēja četrus valsts reģionus. Zelenskis uzsvēra, ka samitā Viļņā Kijiva gaida “skaidru signālu”, ka viņi tiks uzņemti blokā, nevis kārtējo paziņojumu par alianses “atvērtajām durvīm”.
Tomēr galīgajā NATO komunikē par Ukrainu nav precizēta informācija par Kijivas iestāšanos vai uzaicināšanu aliansē, raksta Der Spiegel, kas iepazinies ar dokumenta fragmentu. Kā norāda izdevums, pašreizējā dokumenta versijā norādīts, ka Ukrainas nākotne ir NATO. Šis formulējums sasaucas ar solījumu, kas tika dots Ukrainas iestādēm Bukarestē tālajā 2008. gadā. Konkrēts pievienošanās laiks aliansei nav dots.