Kendisa Rondo un Bens Daltons, New America analītiskā centra eksperti, kuri ir pētījuši algotņu grupas darbību kopš 2018. gada, pastāstīja par ”Vāgnera” PMK pagātni un nākotni.
Kā notikumi ar Vāgnera PMC var ietekmēt kara gaitu Ukrainā?
Neraugoties uz Prigožina izteikumiem, ka ”Vāgnera” PMK tuvākajā laikā plāno atgriezties Ukrainas frontē, eksperti šaubās, vai PMK, vismaz ierastajā formā, būs iesaistīts karā Ukrainā. ”Vāgners” jau bija atkāpies no frontes līnijas pēc Bahmutas sagrābšanas, lai atgūtu spēkus, kas grupai maksāja neticami dārgi. Turklāt eksperti apšauba iespējamību, ka Krievijas Aizsardzības ministrija un regulārās armijas komandieris spēs piedot galvenajam vāgnerietim par notriektiem helikopteriem un nogalinātajiem krievu karavīriem.
Pēc Bena Daltona teiktā, Krievijas militārās struktūras saprot, ka uz “vāgneriešu” rokām ir “krievu asinis”.
“Šķiet, ka Putins ir gatavs to atstāt pagātnē, taču būšu diezgan pārsteigts, ja Krievijas armija tikpat viegli piedos krievu karavīru nāvi,” atzīmē eksperts.
Daltons apšauba arī ”Vāgnera” līguma ar Krievijas Aizsardzības ministriju parakstīšanas efektivitāti.
“Man paliek atklāts jautājums: kā viņi cīnīsies kopā? Kā viņi gatavojas cīnīties kopā?” viņš saka.
Kendisa Rondo ir pārliecināta, ka Prigožina sacelšanās noteikti un negatīvi ietekmēs Krievijas armijas morāli:
“Es neapskaužu nevienu no komandieriem, kuri tagad atrodas kontakta līnijā ar Ukrainas spēkiem un cīnās par Kremli… Es domāju, ka viņi atsitās pret sienu,” sacīja eksperts.
Vai šie notikumi ietekmēs ”Vāgnera” PMK rīcību Āfrikā un Tuvajos Austrumos?
Rondo uzskata, ka, atrodoties Baltkrievijā, ”Vāgnera” PMK varēs turpināt savu darbību dažādos “karstajos punktos”.
“Baltkrievija vienmēr ir bijusi nozīmīgs operāciju centrs,” sacīja Rondo. “Pēc dažiem mēnešiem kļūs acīmredzams, ka viņi joprojām lielā mērā ir atkarīgi no kontrabandas Centrālāfrikas Republikā, Sudānā un Mali. Ieroči tagad plūst šurpu un atpakaļ, un šo plūsmu uzturēšana būs ļoti svarīga, lai papildinātu krājumus, lai turpinātu karu Ukrainā.
Tāpat Krievijas varas iestādēm ir svarīgi saglabāt valūtas ieplūšanu valstī ar zelta un dārgakmeņu kontrabandas palīdzību, kas arī notika ar ”Vāgnera” PMK palīdzību, piebilst eksperti.
Daltons atzīmēja, ka, tā kā ”Vāgnera” PMK darbība Āfrikā un Tuvajos Austrumos vienmēr ir bijusi svarīga Krievijas ārpolitikas sastāvdaļa, šīs organizācijas darbība “karstajos punktos”, viņaprāt, turpināsies. Cits jautājums, atzīmē eksperts, ir tas, vai Prigožinam vai organizācijai, kas pazīstama ar nosaukumu ”Vāgnera” PMK, uzticēs šo procesu vadīšanu.
“Vēl ir pāragri par to runāt, taču tas noteikti ietekmēs tās valstis, kurās ”Vāgnera” PMK ir darbojusies iepriekš,” norāda Bens Daltons.
Vai ir iespējams nomainīt ”Vāgnera” PMK?
Pēc ekspertu domām, Krievijā ir arī citas privātas organizācijas, kas nākotnē var veiksmīgi ieņemt ”Vāgnera” PMK vietu.
“Drīz mēs varam redzēt pilnīgi citu zīmolu, kā arī ziņas, ka ”Vāgnera” PMK vairs nepastāv,” atzīmē Rondo. Eksperts apgalvo, ka Krievijas varas iestādēm ”Vāgnera” PMK zīmols ir tāds pats izlietojams materiāls kā pats Prigožins.
“Krievijā ir arī citi privāti militārie uzņēmumi, piemēram, PMK ”Redut”, kas savulaik karoja Sīrijā un tagad piedalās Krievijas iebrukumā Ukrainā,” saka Rondo, piebilstot, ka šis uzņēmums faktiski nodarbojas ar to pašu, ko ”Vāgnera” PMK, aizsargājot Krievijas vadības komerciālās un politiskās intereses dažādās pasaules malās, atzīmē Rondo, un tagad viņi karo Ukrainā.
Turklāt eksperti vērsa uzmanību uz to, ka tādām lielām valsts organizācijām kā Gazprom un Rosņeftj vienmēr ir bijuši savi militārie uzņēmumi. Kurš ieņems ”Vāgnera” vietu, ir atklāts jautājums, taču potenciālie pretendenti uz šo vietu noteikti ir, uzsver eksperti.
Rondo un Daltons bija vienisprātis, ka pēdējo dienu notikumi, kā arī Putina izteikumi par ”Vāgnera” PMK finansēšanu no Krievijas budžeta, pilnībā atmeta visus mēģinājumus pasniegt šo organizāciju kā nevalstisko struktūru. Saziņa ar Krievijas valsti ļoti palīdzēs izmeklētājiem, kas izmeklē Putina režīma noziegumus Ukrainā, pārliecināti eksperti: ar savām runām Putins raksta scenāriju prokuroriem, viņi uzsver.
Kopumā eksperti bija vienisprātis, ka jaunākie notikumi ir Putina režīma beigu sākums:
“Tas var ilgt mēnešus vai gadus. Ja sakām, ka Ukrainas kara sākšanās 2022. gadā bija Putina režīma beigu sākums, tad pēdējie notikumi ar Prigožinu ir kļuvuši par nozīmīgu pavērsienu šajā ceļā,” secināja Bens Daltons.