Notikumi, kas risinās Krievijā, atgādina nākamās Džeimsa Bonda filmas treileri: Bijušais šefpavārs / bijušais kiberhakeris / nesenais Putina algotņu armijas vadītājs kļūst par atstumto. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada The New York Times apskatnieks Tomass L. Frīdmens
Prigožins, varonis tieši no filmas, vada bijušo ieslodzīto un algotņu kolonnu mežonīgā braucienā, lai ieņemtu Krievijas galvaspilsētu, pa ceļam notriecot vairākus militāros helikopterus.
Viņi sastopas ar tik mazu pretestību, ka internets ir pilns ar fotogrāfijām, kurās redzami algotņi, kas pacietīgi gaida rindā pēc kafijas. Bet tad tikpat pēkšņi, kad Prigožina vīri atrodas 200 kilometrus no Maskavas, viņš acīmredzot saprot, ka uz atklātas šosejas viņš būtu viegls gaisa uzbrukuma medījums. Viņš izvēlas Baltkrievijas prezidenta organizēto darījumu un atceļ savu revolūciju – sak, piedodiet, es ne to domāju, es tikai mēģināju norādīt uz problēmām ar Krievijas armiju.
Joprojām nav skaidrs, vai Putins tieši draudēja savam vecajam draugam Prigožinam, taču, būdams Putina bijušais lakejs, Prigožins īpaši neriskēja. Attaisnojama iemesla dēļ. Kā norādīja Baltkrievijas prezidents, kurš vienmēr bija gatavs palīdzēt, Krievijas prezidents solīja “saspiest kā vaboli” savu viltīgo algotņu komandieri.
Līdzīgi kā Bonda ļaundaris, kurš vada starptautisku noziedzības sindikātu un bieži redzams sižeta laikā glāstām savu balto kaķi, Putinu bieži var redzēt pie viņa milzīgā baltā galda – patrons parasti sēž tālākajā galā. Varat iedomāties kinematogrāfisku ainu – zem tā atveras lūka, kas ir gatava norīt ikvienu, kas šķērso līniju.
Skatoties šo drāmu, es vispirms šaubījos, vai šī ir izrāde. Scenārijs “Sacelšanās Maskavā” joprojām norisinās: Putins ir televīzijā, jo tehnoloģiski gudrākais Prigožins ir Telegram.
Tagad ir grūtāk atbildēt, kas notiks tālāk ar Putinu. Tomēr es būtu uzmanīgs, lai Putinu tik ātri nenorakstītu.
Atcerieties: nelietis Blofelds parādījās sešās Bonda filmās, pirms 007 viņu beidzot likvidēja.
Kādi citi spēlētāji ir uz šīs skatuves?
Protams, prezidents Baidens. Tieši plašā un noturīgā koalīcija, kuru Baidens sapulcināja, lai Ukrainā nostātos pret Putinu, norāva Putina Potjomkina sādžas fasādi. Bijušais Izraēlas diplomāts ASV Alons Pinkass par to izteicās šādi: “Baidens jau no paša sākuma saprata, ka Putins ir antiamerikāniskas, antidemokrātiskas, fašistu zvaigznāja epicentrs, kas ir jāuzvar. Prigožina sacelšanās būtībā izdarīja to, ko Baidens ir darījis pēdējos 18 mēnešus: atklāja Putina vājās vietas, sagrāva viņa jau tā sagrauto neuzvaramības auru.
Putins jau sen ir izmantojis divus instrumentus: bailes un naudu. Viņš nopirka tos, kurus varēja nopirkt, un ieslodzīja vai nogalināja tos, kurus nevarēja. Bet daudzi apgalvo, ka pēc sacelšanās, bailes no diktatora atstāja Maskavu. Putina neuzvaramības auru ir skāris trieciens, un citi drīzumā var mest viņam izaicinājumu. Paskatīsimies.
Ja es būtu Prigožins vai kāds no viņa līdzgaitniekiem, es tik un tā turētos tālāk no aizdomīgiem cilvēkiem uz Baltkrievijas ietvēm. Tas, ko Putins dara efektīvi, ir likvidē savus kritiķus.
Grūtības ir tādas, ka mums Rietumos ir jābaidās no Putina vājuma tāpat kā no viņa spēka.
ASV amatpersonas norāda, ka Putina stratēģija tagad ir noplicināt Ukrainas armiju ar tās 155 mm haubiču artilērijas šāviņiem, kas ir tās sauszemes spēku mugurkauls, kā arī tās pretgaisa pārtvērējus. Viņa uzdevums ir pagaidīt, līdz Rietumu sabiedrotie izdvešas vai Donalds Tramps tiek atkārtoti ievēlēts, un pēc tam slēgt netīro darījumu un saglabāt seju.
Tā nav vājprāta stratēģija. Ukraina izšauj tik daudz šāviņu – līdz pat 8000 dienā -, ka Baidena komandai tagad ir grūti nodrošināt piegādi. Svarīga ir arī loģistika: ofensīva ir grūtāka, un krievi tiešām ierakās un mīnēja visas savas aizsardzības līnijas, tāpēc ukraiņu pretuzbrukums sākās lēnām.
Mēs nedrīkstam par zemu novērtēt ukraiņu drosmi. Bet mēs arī nedrīkstam par zemu novērtēt to, cik izsīkušiem viņiem jābūt kā sabiedrībai.
ASV Jūras spēku augstskolas stratēģijas profesors Džons Ārkilla man teica, ka Putina armija joprojām mācās: tā ir kļuvusi labāka, deleģējot virsniekus frontes līnijās un vairāk izmantojuši dronus. Tajā pašā laikā Ukrainas armija ir nedaudz attālinājusies no savas iepriekšējās stratēģijas, kas akcentēja mazas, mobilas vienības, kas bruņotas ar izlūkošanu un viedajiem ieročiem, kas uzbrūk lielajai Krievijas armijai, uz lielāku un smagāku profilu un tanku izmantošanu. “Ukraiņi uzvarēja ar mazām vienībām, ātru datu apmaiņu un izsmalcinātu munīciju,” sacīja Arkila. “Tagad viņi vairāk līdzinās krievu armijai, ko viņi iepriekš uzvarēja.”
Bet kas notiks, ja Putins tiks gāzts? Nebūs kā Padomju Savienības pēdējās dienās. Apkārt nav tādas izskatīgas, pieklājīgas figūras kā Jeļcins vai Gorbačovs, kurai būtu vara un ietekme nekavējoties pārņemt varu savās rokās. “Vecajā PSRS bija institūcijas – bija partijas un valsts struktūras, centrālās un provinces -, kas bija atbildīgas par noteiktu pēctecības kārtību,” saka Leons Ārons, Krievijas pētnieks no American Enterprise Institute, kura grāmata par Putina Krieviju tiks publicēts oktobrī. “Kad Putins nāca pie varas, viņš sagrāva visas politiskās un sociālās struktūras ārpus Kremļa.”
Vēsturiski Krievijas reakcionāro valdnieku pēcteči bieži vien ir liberālāki, īpaši valdīšanas sākumā: Aleksandrs I pēc Pāvila I, Aleksandrs II pēc Nikolaja I, Hruščovs pēc Staļina, Gorbačovs pēc Andropova. Ja pati varas pāreja var tikt izturēta, ir zināma cerība uz nākotni. Bet šīs pārejas procesā kāds sliktāks var sagrābt varu. Kā jūs justos, ja Prigožins būtu Kremlī, kur komandētu Krievijas kodolarsenālu?
Iespējami arī nemieri vai pilsoņu karš un Krievijas sabrukums feodālos īpašumos militāro līderu un oligarhu valdībā.
Lai kā es ienīstu Putinu, haosu es ienīstu vēl vairāk.
Kad liela valsts sabrūk, to ir grūti atkal salikt kopā. Kodolieroči un noziedzība, kas var izplūst no sabrukušās Krievijas, mainīs pasauli.
Tā nav runa Putina aizstāvībai. Tā ir dusmu un skumju izpausme par to, ko viņš izdarīja ar savu valsti, pārvēršot to par bumbu ar laika degli, kas izkaisīta 11 laika joslās. Putins par ķīlnieku sagrāba visu pasauli.
Ja viņš uzvarēs, krievu tauta zaudēs. Bet, ja viņš zaudēs un haoss kļūs par viņa pēcteci, zaudēs visa pasaule.