Internetā periodiski parādās piedāvājumi no dažādām valstīm ar motivāciju pārcelties uz valstu attāliem rajoniem, solot nodrošināt lielas naudas summas iegādātā īpašuma remontam. Washington Post rakstā tika pētīts, vai šādas atbalsta programmas patiešām darbojas.
“Īsa atbilde: jā. Bet ar brīdinājumiem,” teikts rakstā.
Šomēnes Īrija nāca klajā ar vilinošu priekšlikumu. Valdība piešķirs renovācijas dotācijas no 60 000 līdz 84 000 eiro, lai cilvēki varētu sakārtot īpašumus, kas ir bijuši tukši vismaz divus gadus, kā daļu no plašāka plāna 30 salu ilgtspējīgai izaugsmei. Šīs salas ir ģeogrāfiski izolētas un nošķirtas no cietzemes, un dažās ir tikai divi iedzīvotāji. Tās ir arī elpu aizraujošas: slīdošie pakalni, dramatiski klinšainas un ar vēsturiskām drupām.
Starp problēmām, ar kurām var saskarties cilvēki, kuri nolemj tur apmesties, ir grūtības ar medicīniskajiem pakalpojumiem, izglītību, piekļuvi internetam un nodarbinātību.
Īrijas Lauku un kopienu attīstības departaments atzīmē arī, ka jauniešu noturēšana salās ir papildu izaicinājums, jo iedzīvotāju profils noveco, piebilstot, ka cilvēkiem nav jāmaksā par pārcelšanos
Dotācijas, kas ir paredzētas renovācijai, nevis mājokļa iegādei, pirmo reizi tika piešķirtas pagājušajā gadā kontinentālajā daļā, lai atdzīvinātu pilsētas un lauku apvidus, kuros bija daudz brīvu ēku. Departaments norādīja, ka atsaucība bija milzīga, un līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim tika apstiprināti vairāk nekā 500 pieteikumi.
Tiek uzsvērts, ka grantu programma nepalīdz cilvēkiem iegūt uzturēšanās atļauju vai Īrijas pilsonību. Lai gan nerezidenti var iegādāties īpašumu Īrijā.
Rakstā norādīts, ka nepazīstamu apstākļu, valodas barjeras, ierobežotas darbaspēka pieejamības un būvmateriālu piegādes problēmu dēļ māju renovācija var būt grūtāka, nekā paredzēts.