Lai gan gaisa straumēm ir tendence apstāties, atdalīties, pārkombinēties un plūst pretējos virzienos, vidēji šīs troposfēras gaisa straumes parasti ir diezgan nepārtrauktas lielos attālumos ar vispārēju plūsmu no rietumiem uz austrumiem. Tomēr pēdējā laikā klimatologi šīs Zemes strūklas plūsmas vienkārši neatpazīst, un tas viņus biedē, raksta Science Alert.
Floridas vietējās ziņu stacijas galvenais meteorologs Džefs Berardelli saka, ka šodien, skatoties uz gaisa straumi, prātā nāk tikai viens vārds: “ārprāts”. Fakts ir tāds, ka pašreizējā sadrumstalotība burtiski atšķiras no visa, ko klimatologi ir novērojuši iepriekš. Turklāt zinātnieki arī pamanījuši, ka strūklas straumes dienvidu daļa virs Ziemeļamerikas ir pilnībā izirusi un tagad burtiski ieslodzīta “liktenīgā satricinājumā”, kas pārtaps nepieredzētā karstumā.
Berardelli uzskata arī, ka šo konfigurāciju, iespējams, uzlabo klimata apsilde, un tā nodrošina rekordlielu termisko kupolu. Galvenais apdraudējums ir tas, ka tas ir tik ekstrēms, ka pat klimatologi ir pārsteigti. Cits klimata zinātnieks Maikls Manns, kurš daudzus gadus pētījis planētu viļņu uzvedību, saka, ka visus šos gadus viņš reti ir redzējis “tik atšķirīgu konfigurāciju”.
Ir zināms, ka strūklas plūsmas dažkārt “bloķējas”, tādējādi aizkavējot laika apstākļu sistēmas noteiktos reģionos uz vairākām dienām. Tomēr nesen veikts pētījums liecina, ka klimata pārmaiņas var izraisīt vairāk aizsprostojumu nekā parasti. Pētnieki atzīmē, ka iemesls tam ir strūklu plūsmu palēnināšanās, kā rezultātā tās izplatās, iegremdējot planētu haosā un atnesot uz Zemi neparedzamus laikapstākļus.
Tagad pētnieki uzskata, ka tieši tas šodien notiek Ziemeļamerikā, un to veicina ne tikai klimata pārmaiņas. Pēc Manna teiktā, situāciju, iespējams, saasināja arī El Ninjo, kas jau oficiāli ir stājies spēkā. Rezultātā klimatologi ir burtiski neizpratnē, un daudzi no viņiem pat neuzņemas “raksturot pašreizējo liela mēroga planētu viļņu modeli”.
Mūsdienās strūklu plūsmas virs Ziemeļamerikas ir “lēnas un svārstīgas”, un tās, visticamāk, ir klimata pārmaiņu rezultāts, sacīja Manns. Piemēram, pagājušajā gadā pētījums parādīja, ka temperatūras paaugstināšanās Arktikā ietekmē strūklu plūsmas ziemeļu puslodē, vājinot tās. Tajā pašā laikā El Niño mainīja šo reaktīvo straumju platuma grādus, novietojot ASV dienvidu reģionus zem termiskā kupola.
Pētnieki atzīmē, ka šodien tikai Amerikas Savienotajās Valstīs apmēram 40 miljoni cilvēku atrodas zem termiskā kupola, un viņi visi atrodas augsta siltuma režīmā un saskaras ar strāvas padeves pārtraukumiem. Zinātnieki atzīmē, ka termiskā kupola centrs faktiski atrodas virs Meksikas un jau ir izraisījis masveida putnu nāvi.
Saskaņā ar klimatologa Maksimiliano Herera teikto, dažās Meksikas daļās jau valda “7. kategorijas” karstums. Ņemiet vērā, ka 5. kategorija ir augstākais faktiskais novērtējums siltuma indeksa skalā, kas pazīstams arī kā “ārpus ārkārtēja karstuma” līmenis. Vienkāršiem vārdiem sakot, saskaņā ar Herrera teikto, cilvēce jau ir izgājusi pāri iepriekš noteiktajām galējībām – visur tiek uzstādīti jauni rekordi ar neprātīgām robežām un tie noturas jau vairāk nekā nedēļu.
Klimatologi baidās arī, ka šobrīd nekas neliecina, ka karstuma vilnis tuvākajā laikā beigtos. Daži pētnieki pat uzskata, ka termiskais kupols var izturēt līdz jūlijam.
Tiek atzīmēts, ka agrāk dīvainas strūklu plūsmas mūsu planētas atmosfērā sakrita ar ekstremāliem laikapstākļiem gan ziemeļu, gan dienvidu puslodē. Tomēr tas parasti nenotiek vienlaikus. Tagad pētnieki atzīmē, ka strūklas straumes dienvidu puslodē burtiski izskatās nesakārtotas – to zīmētos rakstus varēja atstāt paša Van Goga ota.
Saskaņā ar Maiami universitātes klimata zinātnieka Braiena Maknoldija teikto, strūklas straume dažviet Austrālijā jau ir atnesusi neparasti mitru laiku. Turklāt zinātnieki noskaidrojuši, ka ziemeļos Atlantijas okeāna viesuļvētru sezona sākās vairākus mēnešus agrāk, nekā paredzēts. Pētnieki pamanīja arī, ka arī jūras virsmas temperatūra ir negaidīti uzlēkusi un, šķiet, tuvākajā laikā neatgriežas normālā līmenī. Šis notikums jau izraisījis masveida zivju nāvi un jūras zīdītāju saindēšanos. Klimata zinātnieki saka, ka visbiedējošākais ir tas, ka visas šīs izmaiņas notika, pirms El Ninjo nostabilizēšanās.
Saskaņā ar Centrālās Kvīnslendas universitātes vides ģeogrāfa Stīva Turtona teikto, nav šaubu, ka Zemes klimata sistēma nav sakārtota un cilvēcei būtu jāuztraucas. Būtībā pētnieki saka, ka klimata krīze vairs nav nākotnes problēma – tā notiek šobrīd.