Stokholmas Starptautiskais miera pētniecības institūts (SIPRI) publicējis ziņojumu par kodolieroču stāvokļa novērtējumu. Pēc pētnieku domām, deviņas kodolieroču valstis (ASV, Krievija, Lielbritānija, Izraēla, Indija, Ķīna, Ziemeļkoreja, Pakistāna un Francija) 2022. gadā izvietoja vairākas jaunas kodolieroču sistēmas.
Institūts atzīmē, ka šobrīd pasaulē ir aptuveni 12 512 kodollādiņu. No tiem aptuveni 9576 atrodas potenciālās izmantošanas noliktavās. Tas, uzsver SIPRI, ir par 86 vairāk nekā 2022. gada janvārī.
3844 kaujas galviņas ir novietotas uz raķetēm un lidmašīnām. Vairāk nekā pusi no tiem apkalpo Krievijas Federāciju un ASV. 2022. gadā šie šāviņi bija paaugstinātā gatavībā. Turklāt abām valstīm ir aptuveni tūkstotis izjauktu kaujas galviņu. Krievija apsteidz ASV kopējā kodollādiņu skaitā (5889 pret 5244).
Saskaņā ar SIPRI datiem Ķīna visaktīvāk veido savu kodolarsenālu. Kaujas lādiņu skaits Ķīnā pēdējā gada laikā ir pieaudzis no 350 līdz 410 vienībām.
SIPRI atzīmē arī samazinātu caurskatāmību kodolieroču jomā sakarā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Saskaņā ar institūta speciālista Hansa Kristensena teikto, tas neatbilst Ķīnas izvirzītajam mērķim: “Kļūst arvien grūtāk saskaņot šo tendenci ar Ķīnas izvirzīto mērķi nodrošināt tikai minimālu kodolspēku, kas nepieciešams valsts drošības uzturēšanai.”
Indija un Pakistāna arī veido savus kodolarsenālus, atzīmē SIPRI. Tajā pašā laikā, pēc zinātnieku domām, Indija pievērš arvien lielāku uzmanību ne tikai Pakistānas ierobežošanai, bet arī darbam pie lielāka darbības rādiusa ieročiem, kas spēj trāpīt mērķiem Ķīnā.
“Šajā augstās ģeopolitiskās spriedzes un neuzticības periodā, kad saziņas kanāli starp konkurentiem ar kodolieročiem ir slēgti vai gandrīz nedarbojas, kļūdainu aprēķinu, pārpratumu vai negadījumu risks ir nepieņemami augsts,” sacīja SIPRI direktors Dens Smits. Viņš norādīja arī uz nepieciešamību stiprināt globālo kontroli pār kodolieročiem.
2022. gadā Krievija apturēja dalību Stratēģiskā bruņojuma samazināšanas līgumā (START) un pārtrauca dalīties ar datiem par savu arsenālu ar Amerikas pusi. ASV arī paziņojušas, ka neizpaudīs Krievijai informāciju par saviem kodolieročiem, reaģējot uz Kremļa rīcību