Pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot izstrādātāja, ASV kompānija Raytheon Technologies, plāno līdz 2024.gada beigām uz Ukrainu nosūtīt vēl piecas sistēmas. To intervijā laikrakstam The Wall Street Journal (WSJ) norādīja korporācijas vadītājs Gregs Hejs.
Pēc Raytheon izpilddirektora teiktā, uzņēmums bijis “ļoti pārsteigts” par pretgaisa aizsardzības sistēmu Patriot efektivitāti Ukrainā. Kopā ar citām pretgaisa aizsardzības sistēmām tās pārtvēra 90% šāviņu.
Hejs norādīja, ka Ukraina ir pārveidojusi Patriot programmatūru, lai sistēma varētu izsekot un iznīcināt hiperskaņas raķetes, kas lido divas reizes ātrāk nekā tās, kurām tā sākotnēji bija paredzēta.
Tieši no pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot tika notriektas Krievijas hiperskaņas raķetes “Kinžal”, kuras, kā tika uzskatīts, nevarēja pārtvert. Šis notikums izraisīja dzīvas diskusijas ASV Aizsardzības ministrijā, CNN sacīja kāds augsta ranga militārais avots Vašingtonā. Iepriekš, palaižot šīs raķetes, Krievija bija pārliecināta, ka mērķi tiks trāpīti. Taču tagad šie aprēķini ir izjukuši, skaidroja izdevuma sarunbiedre. Vienlaikus “Kinžal” pārtveršana parādīja, ka Patriot ir spējīgs trāpīt ne tikai ballistiskajām, bet arī no gaisa palaistajām raķetēm, kas iepriekš tika uzskatīts tikai par teorētisku iespēju, viņš atzīmēja.
Tagad Ukrainā ir divi Patriot kompleksi: vienu nodeva ASV, bet otru Vācija un Nīderlande. Tiek ziņots, ka viens no tiem tika bojāts Krievijas uzbrukumā. Vēlāk izrādījās, ka postījumi nav bijuši būtiski.
Raytheon ražo galveno radaru un vadības sistēmu Patriot, raksta WSJ. Lockheed Martin, iznīcinātāju F-16 un pretgaisa raķešu sistēmu HIMARS izstrādātājs, ražo Patriot raķetes, bet Aerojet Rocketdyne ražo tām dzinējus.
Pilnīga Patriot batareja sastāv no sešām galvenajām sastāvdaļām: ģeneratoriem, radara, vadības stacijas, antenām, palaišanas un pārtvērēja raķetēm. Tas viss strādā kopā, lai nodrošinātu veiksmīgu palaišanu.