Eksperti uzskata, ka pastaiga basām kājām ārā var atvieglot visu, sākot no hroniskām sāpēm līdz bezmiegam. Tam ir zinātnisks iemesls: tiešs ādas kontakts ar Zemi – prakse, ko sauc par zemēšanu – ievērojami uzlabo veselību.
Kad āda pieskaras zemei, tā absorbē zemes brīvos elektronus, kas neitralizē kaitīgos brīvos radikāļus organismā. Eksperti par priekšrocībām, ko sniedz pastaiga basām kājām pastāstīja Womans World
Kas vada mūsu ķermeni
“Mūsu ķermeni vēl lielākā mērā virza elektriskie lādiņi, nevis ķīmiskās vielas un hormoni,” skaidro fiziķis Gaetans Ševaljē, Ph.D., vadošais zemējuma pētnieks un Zemējuma institūta direktors. Zinātnieks uzskata, ka brīvie elektroni mums ir nepieciešami tāpat kā citas uzturvielas. Tie ir kā apdrošināšana pret iekaisumiem. Patiešām, pētījumi liecina, ka 20 līdz 30 minūtes zemējuma samazina iekaisuma marķierus. Citā pētījumā cilvēki ziņoja par ievērojamu hronisku sāpju samazināšanos un miega uzlabošanos pēc iezemēšanās prakses.
Katru rītu dodieties ārā basām kājām
Basās pēdas ir labākie elektronu vadītāji, jo daļiņas iekļūst pēdas spilventiņos un sasniedz galvaskausa pamatni. Un saskaņā ar Ševaljē teikto, agrs rīts un vakars ir labākais laiks, lai izietu basām kājām ārā un praktizētu zemējumu.
Virsmas elektronu līmenis mēdz būt augstāks, ja saule nav tieši virs galvas, saka Ševaljē. Šajā laikā elektroni vieglāk iekļūst ķermenī no rasotas zāles, nekā no sausas zāles, pateicoties vadošajiem minerāliem, kas izšķīdināti zemes kondensātā. Pakustiniet kāju pirkstus zālienā, baudot brokastis svaigā gaisā.
Apskauj koku
Atrodoties dabā, ir neskaitāmas priekšrocības, taču, tuvojoties kokam, ieguvumi pieaug: laiks, kas pavadīts koku tuvumā, samazina stresa hormonu līmeni un pazemina asinsspiedienu. Zemējums ir iespējamais faktors. Paši koki ir dzīvi; atšķirībā no vadītājiem, piemēram, akmeņiem, tie faktiski saglabā dziļus lādiņu rezervuārus, kas tiek brīvi pārnesti caur pieskārienu. Pat dažas sekundes tieša fiziska kontakta – izmantojot jebkuru ķermeņa daļu – sniedz efektu. Tāpat kā īss treniņš var palīdzēt uzturēt kaloriju līdzsvaru, īsa zemējuma sesija var uzlabot elektrisko līdzsvaru un būtiski ietekmēt jūsu veselību.
Pērciet apavus ar mīkstu ādas zoli
Kad lietaina diena liek jums palikt mājās, apsveriet iespēju iemainīt kedas vai kurpes pret apaviem ar mīkstu ādas zoli, piemēram, mokasīniem. Cēlonis? Sintētiskie materiāli, piemēram, neoprēns, ko parasti izmanto sporta apavos, ir izolējoši un nevada lādētas daļiņas, taču lokanā āda vada gandrīz tikpat labi kā mūsu āda. Biezākas cietās ādas zoles, piemēram, klasiskajām kurpēm, nevada lādiņu. Jūs tiksiet sazemēts ikreiz, kad uzkāpsit uz neapstrādātām akmens vai betona grīdām – teiksim, pagrabā vai garāžā – vai ārā uz ietvēm un akmens celiņiem, papildus zālei, smiltīm un dubļiem, jūs tiksiet iezemēts.
Ja jūs pārāk nepārliecina argumenti un brīvo elektronu teorijas jums šķiet apšaubāmas, atcerieties, cik lieliski bija bērnībā skriet basām kājām pa zāli, cik daudz pozitīvu emociju bija pastaigās gar upes krastu vai parka zālienu. Galu galā nevienam taču nav šaubu par pozitīvu emociju terapeitisko potenciālu.