ASV un Eiropas amatpersonas privāti atzinušas, ka Ukrainai, visticamāk, neizdosies pilnībā izdzīt Krievijas karaspēku no valsts ar pretuzbrukumu. Par to raksta The New York Times (NYT).
Tomēr, kā atzīmē laikraksts, ja Ukrainas Bruņotie spēki dos Krievijai triecienu, kas liks Kremlim šaubīties par turpmākajām kara izredzēm, tad Rietumos šī pretuzbrukuma darbība tiks uzskatīta par veiksmīgu. Turklāt Rietumvalstis to uzskatīs par panākumu, ja Kijivai izdosies atgūt un saglabāt svarīgākos Krievijas okupētās teritorijas posmus.
Saskaņā ar ASV izlūkdienestu teikto, sākotnējā posmā Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukums, visticamāk, novedīs pie “mazām uzvarām” ar daļas Donbasa vai Ukrainas dienvidaustrumu lauksaimniecības un kalnrūpniecības reģionu atgriešanu, laikraksts raksta.
Vienlaikus Zaporižjes atomelektrostacijas ieņemšana būs gan simboliska, gan stratēģiska Kijivas uzvara, kas vienu no pasaulē lielākajām atomelektrostacijām atdos Ukrainas rokās.
Ukrainas Bruņotajiem spēkiem ir svarīgi atdalīt Krieviju no Krimas
Kā saka Rietumu amatpersonas, Ukrainai ir svarīgi pārgriezt vai vismaz samazināt sauszemes koridoru okupētajā valsts dienvidu daļā, kas savieno Krievijas cietzemi ar Krimu un darbojas kā galvenais Krievijas karaspēka apgādes ceļš.
Tādējādi, ja Kijivai izdosies atgūt kontroli pār visu Azovas jūras dienvidaustrumu piekrasti, šāds solis faktiski atdalītu Krimu no Krievijas. Bet pat tad, ja Ukrainas bruņotie spēki nedosies iziet līdz jurai, bet tikai ieņemi vidēja lieluma pilsētas Ukrainas dienvidos, tas faktiski sašaurinās sauszemes koridoru, atzīmē NYT.
Šādos apstākļos Ukraina varēs veikt artilērijas triecienus pret Krievijas komandpunktiem Krimā un jūras spēku apgādes konvojiem. Sauszemes koridora aplenkums apgrūtinās gaidāmo ziemu Krievijas spēkiem pussalā, norāda ASV amatpersonas.
Daži Ukrainas bruņoto spēku sasniegumi kaujas laukā arī palīdzēs Ukrainai nodrošināt papildu militāro palīdzību no Rietumiem un nostiprināt Kijevas pozīcijas pie sarunu galda, apgalvo laikraksts.
“Putins saprot brutālu spēku, un tieši tāpēc pretuzbrukums ir tik svarīgs.”
Būtiskam pretuzbrukuma mērķim vajadzētu būt arī turpmākai Krievijas armijas vājināšanai, norāda Rietumu amatpersonas. Turklāt Rietumu amatpersonas uzskata, ka tagad Krievijas prezidents nav noskaņots sarunām. Tomēr “Putins saprot brutālu spēku, un tieši tāpēc pretuzbrukums ir tik svarīgs,” norāda NYT.
Tomēr dažas amatpersonas baidās, ka Ukrainas pretuzbrukums varētu izrādīties pārāk veiksmīgs, liekot Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam mobilizēties plašākā mērogā. Turklāt amerikāņu izlūkdienesti uzskata, ka pilnīgas Ukrainas sakāves vai Krimas zaudēšanas gadījumā Putins var ķerties pie kodolieroču izmantošanas.
Tajā pašā laikā pretuzbrukums tiks uzskatīts par neveiksmīgu, ja tā rezultātā frontes līnija nemainīsies vai Ukrainai neizdosies atgūt vienu vitāli svarīgu pilsētu. Šajā gadījumā rietumvalstis var samazināt militārās palīdzības apjomu Kijivai, raksta laikraksts.
Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukums ir sācies ?
Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka Ukraina sākusi pretuzbrukumu. Krievijas militārie korespondenti arī ziņoja par Ukrainas armijas darbības pastiprināšanos Zaporižjes un Doņeckas virzienos. Savukārt Ukrainas bruņotie spēki nepaziņoja par pretuzbrukuma sākumu.
Tajā pašā laikā, kā ziņo CNN, Krievijas pretestība Ukrainas dienvidos izrādījusies spēcīgāka, nekā gaidīts. Pēc izdevuma avotu teiktā, Ukrainas bruņotie spēki cieta ievērojamus cilvēku un tehnikas zaudējumus, mēģinot izlauzties cauri Krievijas aizsardzībai.