Dilles, pētersīļi, zaļie lociņi, salāti un citi zaļumi ātri novīst un zaudē garšas īpašības. Kā vislabāk uzglabāt svaigus garšaugus, lai tie tādi saglabātos līdz 50 dienām?
Pirmkārt, pēc garšaugu novākšanas dārzā vai iegādes veikalā, svarīgi ir nekavējoties izšķirot lapas, noņemt bojātās un sapuvušās. Noteikti nogrieziet arī saknes.
Galvenais padoms diļļu, pētersīļu, lociņu un citu garšaugu uzglabāšanai ir rūpīga noskalošana pirms uzglabāšanas. Uz lapām dzīvo baktērijas, kuras var “pārcelties” kātiņā un pēc tam atbrīvoties no tām būs problemātiskas. Šādu zaļumu lietošana var izraisīt gremošanas traucējumus.
Nomazgājiet zaļumus zem tekoša ūdens un noskalojiet dziļkāā bļodiņā. Ūdens jāmaina vairākas reizes, līdz tas paliek tīrs.
Pēc tam zaļumus apžāvē. Lai to izdarītu, tie ir jāsakrata, jāuzliek uz papīra dvieļa, nedaudz jāapsusina. Ir arī speciāli žāvētāji ar centrifūgu. Ņemiet vērā, ka jūs varat uzglabāt tikai tos zaļumus, kas ir pilnīgi sausi.
Vai zaļumi jāglabā ledusskapī un, kur to vislabāk darīt?
Jūs varat uzglabāt zaļumus jebkurā vēsā vietā. Tas ir, tam nav jābūt ledusskapim. Kārtīgi derēs šķūnis, pagrabs, apakšējais plaukts virtuves skapī. Zaļumus nav ieteicams uzglabāt gaišā vietā, jo tiešie saules stari iznīcina C vitamīnu.
Ja jūs tomēr izvēlaties uzglabāt zaļumus ledusskapī, jums vajadzētu pievērst uzmanību temperatūras režīmam (ne augstākam par +4 grādiem). Mūsdienu ledusskapjos ir īpaši nodalījumi zaļumu uzglabāšanai. Ja tādu nav, der apakšējais plaukts. Zaļumus un citus produktus nedrīkst piespiest pie ledusskapja aizmugurējās sienas – tie var sasalt.
Kā vislabāk uzglabāt svaigus garšaugus: padomi dažādiem veidiem
Dažādi zaļumu veidi ir jāuzglabā atsevišķi, jo katram ir sava specifiska garša. Tāpat katram garšaugu veidam ir atsevišķi uzglabāšanas noteikumi:
Pētersīļi – kur uzglabāt pētersīļus? Vislabāk ir piemērots īpašs vertikāls konteiners ar ūdens tvertni un sānu atveri šķidruma pievienošanai. Šādā traukā, ja tiek radīti ideāli apstākļi, pētersīļus var uzglabāt līdz 50 dienām. Ja jums nav šāda trauka, varat ņemt parasto stikla burku. Ielejiet tajā ūdeni un iemērciet zaļumus (tādā veidā tie saglabāsies svaigi līdz 20 dienām). Bez ūdens un trauka zaļumu stāvoklis pasliktināsies 10-15 dienu laikā.
Koriandrs ir kaprīzāks nekā pētersīļi, tāpēc tam ir īsāks glabāšanas laiks. Jums tas jāuzglabā burkā vai traukā, lai kāti būtu pilnībā nolaisti ūdenī. Bet lapas nedrīkst iegremdēt, jo tās sāks pūt. Bez ūdens koriandrs nokalst apmēram nedēļas laikā.
Dilles – kā uzglabāt dilles? Šie zaļumi var saglabāt svaigumu un vitamīnus īpašā traukā līdz 2 mēnešiem. Ja ievietojat kātus ūdenī parastā burkā, varat baudīt dilles līdz 45 dienām. Bez ūdens dilles “izturēs” līdz 20 dienām.
Zaļie lociņi – vēlams pirkt vai nolasīt no dobes kociņus ar visu pazemes sīpolu. Ja saknes ievieto ūdenī, bet lapas pārklāj ar maisiņu, izveidojot tajā mazus caurumus, tad zaļie lociņi būs svaigi līdz 3 nedēļām. Vēl viens piemērots veids tieši lociņiem ir mitrs dvielis. Zaļie lociņi tajā jāietin, un tie uzglabāsies līdz 14 dienām.
Baziliku vislabāk var atdalīt no citiem pārtikas produktiem, jo tam ir spēcīga smarža. Uzglabāt traukā vai burkā ar ūdeni līdz nedēļai.
Spināti – plastmasas maisiņā, tie var tik uzglabāti svaigā veidā līdz 6 dienām, bet maisiņā ir jāizveido caurumi, lai spināti “elpo”.
Skābenes obligāti jānovieto uzglabāšanai to iegādes vai novākšanas dienā. Tad viņas nezaudēs savas īpašības līdz 2 nedēļām.
Melisa, piparmētra – šo smaržīgo garšaugu vislabāk uzglabāt mitrā dvielī, bet var izmantot arī trauku. Augi paliks svaigi līdz pat nedēļai.
Kā atdzīvināt jau nokaltušos zaļumus
Ja zaļumi jau ir nedaudz savītuši, ir vairākas metodes, kas palīdzēs tiem atgūt jaunu izskatu.
Pētersīļi un dilles jāieliek traukā ar ūdeni (300-400 ml šķidruma uz buntiņu) un jāpievieno vienu tējkaroti etiķa, jāapmaisa un jāizmērcē ūdenī vismaz 1 stundu.
Salātu lapas var mērcēt siltā ūdenī 20 minūtes.
Ja zaļie lociņi ir apvītuši, tos ieteicams ievietot traukā ar ūdeni un pāris šķipsniņām sāls.
Jebkuru garšaugu, pat ja tas ir daudz apvītis, var atjaunot, ja to noskalo karstā ūdenī, un pēc tam nekavējoties iegremdē aukstā ūdenī.