Ukraina Krievijas iekšienē izveidojusi aģentu un simpātizējošu diversantu tīklu, ar kura palīdzību tā ar droniem uzbrūk objektiem Krievijas teritorijā. Par to ziņo CNN, atsaucoties uz avotiem, kas pārzina ASV izlūkdienestu datus.
Viņi saka, ka diversanti, kas saņēma bezpilota lidaparātus no Ukrainas, ir atbildīgi par 3.maija uzbrukumu Kremlim, ko Krievijas varas iestādes raksturoja kā “slepkavības mēģinājumu” pret prezidentu Vladimiru Putinu.
Joprojām nav skaidrs, avoti stāsta CNN, vai 30.maija uzbrukums notika pēc tāda paša modeļa, kas gandrīz uzspridzināja Krievijas elites mājas Rubļovkā un Novo-Ogarjovas prezidenta rezidenci, kamēr Putins bija tur.
Lai nogādātu bezpilota lidaparātus uz Krievijas teritoriju, Kijiva izmanto neskaitāmus “robus” Krievijas un Ukrainas robežās, dažkārt uzpērkot robežsargus un par tās aizsardzību atbildīgos dienestus. “Visi ir aizņemti ar izdzīvošanu, tāpēc nauda dara brīnumus,” notiekošo raksturo izlūkdienests no vienas Eiropas valsts.
Krievijā var nokļūt gan gatavi bezpilota lidaparāti, gan to sastāvdaļas, no kurām ierīces jau tiek montētas Krievijas teritorijā. Starp diversantiem, kas darbojas Krievijas Federācijā Ukrainas interesēs, ir simpātiski pret Kijevu, kā arī pieredzējuši aģenti, kas apmācīti veikt šāda veida karadarbību, vēsta CNN avoti.
Kurš tieši kontrolē diversantus, kas palaiž dronus, pēc viņu teiktā, nav līdz galam skaidrs, taču Vašingtona uzskata, ka lieta nav pilnīga bez Ukrainas specdienestu līdzdalības.
Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmām gandrīz nepamanāmie bezpilota lidaparātu reidi sākās pagājušajā gadā, kad uzbruka infrastruktūrai un enerģētikas objektiem pierobežas reģionos, bet pēc tam Krievijas stratēģiskās aviācijas lidlaukiem pie Rjazaņas un Samaras.
Tomēr pēdējo nedēļu laikā ir pieaudzis bezpilota lidaparātu uzbrukumu skaits. Un tas ir Ukrainas daudzu mēnešu darba rezultāts, lai izveidotu sabotāžas šūnas Krievijas Federācijā, saka viens no CNN avotiem.
Daži Kijivas iedzīvotāji cenšas panākt, lai Ukrainas rīcība kļūtu “agresīvāka”, viņš sacīja. “Un, protams, augstākajā līmenī tam ir zināms gatavības līmenis. Problēma vienmēr ir bijusi viņu spējā to izdarīt, “CNN sacīja avots.
Augstākās ASV amatpersonas publiski nosoda Ukrainas triecienus Krievijas teritorijā, atsaucoties uz riskiem, kas, viņuprāt, ir nevēlama eskalācija. Taču privāti ASV un Rietumu amatpersonas izsaka cieņu Kijevas izvēlētajai stratēģijai, ko viņi raksturo kā “gudru” veidu, kā novirzīt Krievijas resursus savas teritorijas aizsardzībai, gaidot ukraiņu pretuzbrukumu.
Principā Krievija diez vai var aizstāvēties pret droniem. “Mums ir ļoti liela valsts, un vienmēr ir nepilnības, kur drons var lidot, apejot teritorijas, kur atrodas pretgaisa aizsardzības sistēmas,” pagājušajā nedēļā sacīja Valsts domes Aizsardzības komitejas vadītājs Andrejs Kartapolovs.
Runājot par pretgaisa aizsardzības sistēmām, “ir pie kā strādāt”, uzbrukuma dienā 30. maijā sacīja pats Putins. Pēc viņa teiktā, šādas problēmas ar bezpilota lidaparātiem Sīrijā piedzīvoja Krievijas militārpersonas. “Kopumā ir skaidrs, kas jādara, lai noslēgtu galvaspilsētas pretgaisa aizsardzību, un mēs to darīsim,” sacīja Putins.