Pentagons, pēc žurnālistu domām, uzskata, ka līdz 2035. gadam Ķīna, visticamāk, palielinās savu kodolarsenālu līdz vairāk nekā trīskāršam apmēram, līdz 1500 kaujas galviņām.
ASV uzskata, ka tām nav vajadzīgi vairāk kodolieroču, lai vienlaikus atturētu Krieviju un Ķīnu. Tādējādi ASV kodolspēkiem ir “moderns potenciāls”. Tā paziņojis ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans, raksta Reuters.
Salivans sacīja, ka Vašingtona ievēros stratēģisko kodolieroču ierobežojumus, kas noteikti 2010. gada Jaunajā START līgumā, līdz dokumenta termiņš beigsies 2026. gadā. Bet tikai, ja Krievija darīs to pašu. Tajā pašā laikā ASV tiecas pēc sarunām gan ar Krieviju, gan Ķīnu.
Žurnālisti uzskata, ka Salivana vārdi ir piedāvājums Pekinai un Maskavai novērst “lielākās plaisas” globālajā drošības sistēmā, kas gadiem ilgi ir bijusi spēkā, lai novērstu kodolkaru.
Izdevums raksta, ka Ķīna, kas atrodas saspringtā strīdā ar ASV par Taivānu, atteicās piedalīties dialogā par konflikta riska mazināšanu ar Vašingtonu un šonedēļ atteicās no aizsardzības ministru sarunām.
Pentagons uzskata, ka Ķīna līdz 2035. gadam, visticamāk, vairāk nekā trīskāršos savu kodolarsenālu līdz 1500 kaujas galviņām. Krievija, kas savā karā pret Ukrainu draudējusi izmantot kodolieročus, februārī paziņoja, ka aptur dalību Jaunajā START.
ASV īsteno “jaunas stratēģijas”, lai stātos pretī jauniem izaicinājumiem, sacīja Salivans. To vidū ir esošo ieroču sistēmu modernizācija, kā arī jaunu ar kodolenerģiju nesaistītu atturēšanas līdzekļu, tostarp hiperskaņas raķešu, izveide.
“Savienotajām Valstīm nav jāaudzē mūsu kodolspēki, lai pārspētu mūsu konkurentus, lai veiksmīgi tos atturētu… Drīzāk atturēšana nozīmē, ka mums ir pieeja “labāk”, nevis “vairāk,” sacīja Salivans.