Ukrainas bruņotie spēki ir pārtraukuši izmantot Turcijas bezpilota lidaparātus Bayraltar TB2, lai dotu triecienu Krievijas armijai, jo lielākā daļa no tiem tika notriekti, raksta Business Insider, atsaucoties uz analītiķu secinājumiem.
Ukraina pērn paziņoja, ka kopš Krievijas iebrukuma sākuma ir saņēmusi 50 šāda veida uzbrukuma bezpilota lidaparātus. Pirmajos kara mēnešos Ukrainas bruņotie spēki ar tiem trāpīja tankiem, bruņumašīnām un patruļkuteriem. Taču Krievijas armija ātri pielāgojās šāda veida bezpilota lidaparātiem, galvenokārt uzlabojot elektroniskās kara spējas.
“Kopējais dronu, piemēram, TB2, novērtējums ir tāds, ka tie labi darbojas bez sarežģītas gaisa un elektroniskās aizsardzības,” saka Samuels Bendets, Jūras spēku analīzes centra bezpilota un robotizēto militāro sistēmu eksperts.
Pēc viņa teiktā, Turcijas droni, būdami salīdzinoši lēni un zemu lidojoši, ir kļuvuši par ērtu mērķi vairākām labi organizētām pretgaisa aizsardzības sistēmām. “Mēs to redzējām Lībijā un Kalnu Karabahā,” sacīja Bendets.
“Kad Krievijas militārpersonas apvienojās, viņi varēja notriekt daudz TB2,” saka eksperts. Tagad, pēc viņa teiktā, Ukraina šāda veida dronus izmanto izlūkošanai, novērošanai un izlūkošanai, nevis uzbrukumam.
Ukraina izmanto “modernāko optiku un dronu sensorus, lai novirzītu citus bezpilota lidaparātus uzbrukumiem, vienlaikus atrodoties ārpus Krievijas pretgaisa aizsardzības un elektroniskās karadarbības sistēmu darbības rādiusa,” Bendets skaidroja Ukrainas armijas pašreizējo taktiku.
Pēc Rietumu analītiķu domām, Krievija ir bijusi priekšgalā cīņā pret bezpilota lidaparātiem jau vairāk nekā kara gadu un katru mēnesi notriec aptuveni 10 tūkstošus dronu. Pateicoties bezpilota lidaparātu apkarošanas līdzekļiem, Ukrainas bruņotie spēki diez vai spēj novērot teritoriju 15 km attālumā no saskares līnijas, raksta The Economist, atsaucoties uz avotu Ukrainas dronu ražošanas un izmantošanas nozarē.
“Viņi veic melno maģiju elektromagnētiskajā ekranējumā. Viņi var traucēt frekvences, viltot GPS, nosūtīt dronu nepareizā augstumā, lai tas vienkārši nokristu no debesīm, ”sacīja avots.
Krievijas elektroniskā karadarbība ir kļuvusi par “kritisku sastāvdaļu”, kas rada milzīgus Ukrainas bezpilota lidaparātu zaudējumus, ziņo Karaliskā apvienotā drošības un aizsardzības pētniecības institūta (RUSI).
“Krievijas militārpersonām pielāgojoties, pašapmierinātībai nevar būt vietas,” saka RUSI analītiķi, tomēr uzsverot, ka militārā iniciatīva joprojām ir Ukrainas pusē.