Ķīnas sūtnis Li Hui, kura uzdevums bija veicināt Sji Dzjiņpina miera plānu Ukrainai, izteicis stingru prasību Rietumu diplomātiem, ar kuriem viņš veica sarunas Eiropas galvaspilsētās.
Ķīna uzstāj, ka Krievija patur okupētās Ukrainas teritorijas, vēsta The Wall Street Journal, atsaucoties uz amatpersonām, kas ir iepazinušās ar Li Hui Eiropas turnejas rezultātiem.
Ķīnas diplomāts, bijušais vēstnieks Maskavā, viesojoties Varšavā, Berlīnē, Parīzē un Briselē, aicināja pēc iespējas ātrāk izbeigt Krievijas un Ukrainas konfliktu un nepieļaut tā eskalāciju, WSJ stāstīja avoti.
Tomēr, pēc viņu domām, ķīniešu idejas tika uzņemtas bez entuziasma. “Mēs esam paskaidrojuši, ka konflikta iesaldēšana nav pasaules sabiedrības interesēs, ja vien nenotiek Krievijas karaspēka izvešana (no Ukrainas),” WSJ sacīja diplomāts, kurš runāja ar Lī.
Viņš piebilda, ka Ķīnas sūtnim dots saprast, ka “nav iespējams atdalīt Eiropu un Ameriku”, un Eiropas atbalsts Ukrainai turpināsies.
Ķīniešus interesē, norāda WSJ avoti, lai Krievija nezaudē karu un neizmanto kodolieročus. Un, lai gan ir pāragri noraidīt Pekinas centienus atrisināt krīzi, ES šaubās, vai Ķīna ir gatava būt objektīva starpniece sarunās, ņemot vērā tās ciešās saites ar Maskavu, norādīja avoti.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Ķīna palielināja Krievijas naftas iepirkumus 1,4 reizes, ogļu – par 127%, bet alumīnija – par 200%. Ķīnas eksports uz Krieviju sasniedza rekordlielu 9,5 miljardu dolāru mēnesī (aprīlī – par 153%), savukārt kopējā tirdzniecība pērn pieauga par 30%, bet šā gada pirmajā ceturksnī – vēl par 38%. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins bija vienīgais pasaules vadošo lielvaru līderis, kurš Maskavā apmeklēja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, pret kuru Hāgas Starptautiskā krimināltiesa izdeva aresta orderi.
Saskaņā ar WSJ avotiem ES valstis ir nobažījušās par Putina un Sji tuvināšanos un piekrīt ASV nostājai, kas uzstāj, ka miers Ukrainā nav iespējams bez pilnīgas Krievijas karaspēka izvešanas.
Tāda pati nostāja tika pausta Li Hui Kijevā, kur Ķīnas diplomāts viesojās 17. maijā. “Šodien nav spēka, kas piespiestu Ukrainas sabiedrību un vadību runāt ar krieviem, ja vien mums ir Krievijas karaspēks,” intervijā intervijā aģentūrai ” Interfax-Ukraine” skaidro prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks.
Pēc viņa teiktā, Ķīnas īpašajam sūtnim tika darīts skaidrs, ka “teritoriālu kompromisu nebūs”. Kijeva tādu pašu pozīciju izvirzīja Brazīlijas delegācijai, sacīja Jermaks.