Ķīnas īpašā sūtņa Li Huei pirmā tikšanās ar Ukrainas vadību beidzās bez vienošanās. Ārlietu ministrs Dmitro Kuleba sacīja savam kolēģim, ka Ukraina nepiekritīs “nekādiem līgumiem, kas saistīti ar teritorijas zaudēšanu vai konflikta iesaldēšanu”.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins uzdeva Li risināt Ukrainas konfliktu pēc telefonsarunas ar Volodimiru Zeļenski aprīlī. Kamēr Lī viesojas Kijevā un vairākās Eiropas galvaspilsētās, G7 valstis arī izstrādā plānus kara izbeigšanai. Trīs dienu ilgajā G7 līderu samitā, kas piektdien sākas Hirosimā, tiks apspriests priekšlikums rīkot miera konferenci par Ukrainu, vēsta Financial Times.
Diskusijas pamatā esot 10 punktu Zelenska “miera formula”, kas ietver pilnīgu Krievijas karaspēka izvešanu no okupētajiem reģioniem un Ukrainas teritoriālās vienotības atjaunošanu. Pekinas gada sākumā piedāvātais izlīguma plāns neparedz karaspēka izvešanu pirms sarunu sākuma.
Li Huei, kurš tikās arī ar Zelenski un viņa biroja vadītāju Andriju Jermaku, izklāstīja Pekinas nostāju par konflikta politisko noregulējumu, paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrija. Nav neviena universāla risinājuma, lai apturētu karadarbību, taču, lai radītu apstākļus sarunām, visām pusēm jācenšas veidot savstarpēju uzticību, sacīja Li.
Savas turnejas laikā viņš apmeklēs arī Poliju, Franciju, Vāciju un Krieviju.
Nav uzticības Vladimiram Putinam, Ukrainas vadītāji neapnikuši atkārto. Sarunām ar viņu nav jēgas, jo viņš ir “neadekvāts” cilvēks un atkal uzbruks Ukrainai, ja netiks sakauts, pagājušajā nedēļā, viesojoties Romā, Itālijas medijiem sacīja Zelenskis. Bez Ķīnas palīdzību konflikta risināšanā piedāvāja Brazīlijas un Vatikāna līderi (un šonedēļ viņiem pievienojās arī Dienvidāfrikas prezidents Kirils Ramafosa, sakot, ka vairākas Āfrikas valstis nosūtīs miera uzturēšanas misiju uz Krieviju un Ukrainu). Bet jautājums nav par to, kurš darbosies kā starpnieks – “Vatikāns, Amerika, Latīņamerika, Ķīna vai kāda cita valsts pasaulē,” sacīja Zelenskis.
”Putins tikai nogalina, tāpēc mēs nevaram pieņemt starpniecību sarunām ar viņu”.
Rietumvalstis cenšas organizēt miera konferenci, tostarp, lai apspriestu izlīgumu, pamatojoties uz Ukrainas, nevis Ķīnas priekšlikumiem, bet ir gatavas iesaistīt to kā dalībnieci, raksta FT. Kāda ES amatpersona laikrakstam apstiprināja, ka jautājums par tā rīkošanu šovasar tiks apspriests G-7 līderu sanāksmē Hirosimā.
Pēc Zelenska pārstāvja teiktā, diskusija notiks pēc Kijevas lūguma, un tās mērķis ir pārliecināt pēc iespējas vairāk valstu atbalstīt “miera formulu”. Pati konference notiks bez Krievijas. Taču Kijeva ir ieinteresēta “iesaistīt Ķīnu Ukrainas miera formulas īstenošanā”, sacīja Jermaks.