Jaunais Krievijas kodolretorikas vilnis, aicinot Ukrainā izmantot taktiskos kodolieročus vai sākt trešo pasaules karu, nav radījis nekādas reālas izmaiņas Krievijas kodolspēku pozicionēšanā.
Par to CNN paziņoja Pentagona un Baltā nama augstākās amatpersonas, kas pārzina ASV izlūkdienestus.
Pēc viņu domām, ASV nenovēro nekādas Krievijas kodolieroču nesēju virzības pazīmes un tāpēc nav mainījušas savu stratēģisko spēku kaujas gatavības līmeni.
“Mums nav nekādu signālu par izmaiņām Krievijas stratēģisko spēku pozicionēšanā, un mēs turpinām uzraudzīt situāciju. Mēs šobrīd neesam redzējuši neko tādu, kas liktu mums mainīt mūsu stratēģisko spēku pozicionēšanu,” CNN sacīja ASV Nacionālās drošības padomes pārstāvis.
Jau pašās pirmajās kara dienās Krievijas prezidents Vladimirs Putins deva rīkojumu pārcelt Krievijas kodolspēkus uz īpašu kaujas dienesta režīmu, bet gadu pēc iebrukuma sākuma viņš de facto izstājās no pēdējā līguma ar ASV. ierobežot kodolgalviņu skaitu.
Martā Putins paziņoja par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā, kuras līderis Aleksandrs Lukašenko sacīja, ka nākotnē varētu iegūt stratēģiskās raķetes.
Pēc bezpilota lidaparāta uzbrukuma Kremlim, ko Krievijas varas iestādes nodēvēja par Putina “slepkavības mēģinājumu”, armija veica viena no taktisko kodolraķešu nesēju, ”Iskander” kompleksu mācības, bet Valsts domes spīkers Vjačeslavs Volodins aicināja reaģēt ar ieročiem, kas “iznīcinātu Kijivas režīmu”.
Bijušais Roskosmos vadītājs Dmitrijs Rogozins, kurš vada militāro padomdevēju grupu “Carskie Volki”, sacīja, ka Krievijai būs jāizmanto taktiskie kodolieroči, ja Ukrainas pretuzbrukums būs veiksmīgs.
“Citas iespējas nav,” teica Rogozins. ”Saskaņā ar mūsu doktrīnu mums ir visas tiesības izmantot taktiskos kodolieročus. Tāpēc šis lieliskais izlīdzinātājs pastāv. Līdz brīdim, kad ir acīmredzama konvencionālo ieroču spēku un līdzekļu nesakritība par labu ienaidniekam”.