Krievijas speciālais kuģis SS-750 ar mini zemūdeni uz klāja atradās netālu no sprādziena vietas uz Nord Stream gāzesvada četras dienas pirms diversijas, apstiprināja Dānijas Aizsardzības ministrija, ziņo dāņu medijs Information .
Kuģis ir paredzēts operācijām zem ūdens, un uz tā ir “Priz” tipa dziļūdens zemūdens aparāts AS-26. Dānijas patruļkuģis, kas atradās uz austrumiem no Bornholmas salas 2022. gada 22. septembrī, uzņēma 26 kuģa fotogrāfijas. Tajā pašā laikā Aizsardzības ministrija atteicās parādīt attēlus, jo tie “ir izlūkošanas rakstura” un “ir daļa no izlūkošanas darba”.
Džeikobs Kārsbo, Eiropas domnīcas eksperts un militārās izlūkošanas veterāns, sacīja, ka kuģis SS-750 spēj veikt operāciju, lai uzspridzinātu gāzes vadus.
Tam piekrīt arī Joahims fon Brauns, Zviedrijas civilās un militārās izlūkošanas analītiķis, un viņš ir sarakstījis grāmatas par Krievijas izlūkdienestiem un Krievijas militāro spēku zemūdens aktivitātēm. Viņš Aizsardzības ministrijas apstiprinājumu saista ar iepriekšējiem ziņojumiem par sešiem Krievijas Jūras spēku kuģiem netālu no Bornholmas. “Tas norāda, ka lielākā daļa līdz šim iznākušās informācijas ir pareiza. Šāda veida operācijai tika komplektēta minētā sešu kuģu grupa. Ļoti iespējams, ka viņi bija iesaistīti sabotāžā,” sacīja fon Brauns.
Iepriekš vācu izdevums T-Online un OSINT analītiķis Olivers Aleksandrs ziņoja, ka SS-750 bija viens no sešiem Krievijas jūras spēku kuģiem, kas varēja atrasties šajā apgabalā dienās pirms cauruļvada sprādziena. Viņi balstījās uz informāciju no anonīmiem avotiem un satelīta attēliem, kas liecināja, ka SS-750 atstāja Kaļiņingradas ostu vienlaikus ar kuģiem ”Aleksandr Frolov” un SB-123.
Sprādzieni divās Nord Stream 1 līnijās un vienā Nord Stream 2 līnijā notika 2022. gada 26. septembrī. Abas maģistrāles tobrīd nestrādāja, bet bija pildītas ar tehnisko gāzi. Bojātie posmi atrodas Zviedrijas un Dānijas ekskluzīvajās ekonomiskajās zonās. Incidentus izmeklē šo valstu un Vācijas tiesībsargājošās iestādes. Visi nonāca pie secinājuma, ka tā bijusi sabotāža, tomēr, kurš aiz tās stāv, joprojām nav zināms.
7.martā vairāki Rietumu mediji vienlaikus ziņoja, ka cauruļvada sprādzienos varētu būt iesaistīts “proukrainisks grupējums”. Kijivā atbildēja, ka viņiem nav nekāda sakara ar incidentu un viņiem nav informācijas par šo lietu. Kremlis šos rakstus uzskatīja par informācijas izmetienu un mēģinājumu novērst uzmanību no īstajiem diversijas organizētājiem. Prezidents Volodimirs Putins publikācijas nodēvējis par “pilnīgu muļķību”.