Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins tikai tagad nolēmis iejaukties Krievijas un Ukrainas karā, lai nespēlētu kopā ar Rietumiem. Tajā pašā laikā Brisele un Vašingtona tagad mazinās Sji Dzjiņpina stundu ilgā telefona sarunas ar Volodimiru Zeļenski nozīmi. Par to Honkongas laikrakstā South China Morning Post raksta pieredzējušais apskatnieks Alekss Lo.
Pēc Lo teiktā, ES un ASV “vienmēr baidījušās, ka Pekina varētu iejaukties konfliktā un neatbalstīt krievus, kā tiek apgalvots”.
“Iespējams, viņi vēlētos, lai ķīnieši atklāti nostātos Krievijas pusē,” raksta Alekss Lo.
Pēc viņa teiktā, ES un ASV, iespējams, vēlētos, lai Ķīna atklāti nonāktu Krievijas pusē.
“Tad viņiem nebūtu jātērē tik daudz laika un enerģijas, raisot draudus iebrukumam Taivānā un dumpīgā ķīniešu putnubiedēkļa rēgu, kurš vēlas iznīcināt Rietumu civilizāciju. Tad šie naratīvi cirkulētu dabiski, bez zinošu kritiķu pastāvīgas atspēkošanas. ”
Viņš raksta, ka Ķīna ir vienīgā valsts, ar kuru gan Maskava, gan Kijiva ir gatavas runāt.
Lo paskaidroja, kāpēc Ķīna nolēma iejaukties tieši tagad. Pēc viņa teiktā, agrāk jebkura viņa rīcība nozīmētu, ka Ķīna pamet Krieviju un piekāpjas Rietumu aliansei, kas vēlas “iznīcināt vai vismaz diskreditēt Kremļa galvas Vladimira Putina režīmu”.
Pēc apskatnieka domām, savu lomu nospēlēja ASV Aizsardzības ministrijas slepeno dokumentu noplūde: tā “izkliedēja rožaino ainu, ko Vašingtona un Brisele zīmēja par Ukrainas uzvaru”.
Ķīniešu žurnālists stāsta par Ukrainas karaspēka un munīcijas krājumu izsīkšanu. Vienlaikus viņš atzīst, ka arī Krievijas armijai ir daudz problēmu.
Alekss Lo apsūdz Rietumus par to, ka Ukrainas uzvaras vietā viņi Ukrainā ir sākuši “nodiluma karu”.
Kāda varētu izskatīties pasaule? Ļoti izdevīgi Ukrainas vadītājiem, ja viņi izdzīvos, kļūt bagāti. Putins varēs doties mājās, paziņot par panākumiem, atlaižot savus krievu tautiešus austrumos. Viss, ko Kijiva var piedāvāt, ir pastāvīga neitralitāte pret Krieviju, kas jauno Ukrainu uztvers kā mūžīgu Rietumu, nevis krievu.
Ķīniešu žurnālists liek domāt, ka arī bez NATO Ukraina varēs saņemt pilnu drošības garantiju no alianses valstīm, piemēram, ASV, kas to pasargās no Krievijas.
Bet ĶTR, šķiet, ir vajadzīgs, lai Kijiva nepārprotami atzītu “vienu Ķīnu” ar Taivānu.
“Tā kā Ungārija un Serbija ir vienīgās draudzīgās valstis reģionā, vēl viena Ukrainā ir ļoti pievilcīga. Un, protams, Sji Dzjiņpins tiešām var likt Putinam šoreiz novākt rokas no ukraiņiem,” raksta Lo.
Tomēr, pēc viņa teiktā, Rietumi nespēs panākt Krievijas diktatora režīma “iznīcināšanu”. Tāpēc Vašingtona “parūpēsies, lai ķīnieši ar savu miera iniciatīvu nekur nevirzās”.