Kremļa mēģinājums vienoties par raķešu piegādi no Ēģiptes, lai apgādātu armiju Ukrainā, beidzās ar fiasko.
Ēģiptes varas iestādes nolēmušas atteikt Kremļa lūgumu pēc ieročiem, kas tika izskatīts gada sākumā, vēsta The Washington Post, atsaucoties uz slepeniem Pentagona dokumentiem, kas “nopludināti” tīklā.
Kā atzīmē laikraksts, Ēģiptes prezidents Abdel Fatahs al Sisi tā vietā, lai palīdzētu Krievijai, lika piegādāt artilērijas lādiņus Ukrainas armijai.
Šāds lēmums pieņemts martā pēc sarunām ar ASV amatpersonām, liecina WaPo minētie dokumenti.
Neskatoties uz ilgu diplomātisko partnerattiecību vēsturi ar Krieviju un lieliem Krievijas ieroču un graudu iepirkumiem, Ēģipte ir atkarīga no ASV militārās palīdzības, kas gadā pārsniedz 1 miljardu dolāru.
Kā daļu no “darījuma” ar Baidena administrāciju al Sisi piekrita pārdot 152 un 155 mm šāviņus ASV Ukrainas bruņoto spēku piegādei. Pretī Ēģipte cer saņemt modernus amerikāņu ieročus, dokumentus no “noplūdes” šova.
Zaudējot Ukrainā 10 000 smagās tehnikas vienību un izbeidzoties precīzi vadāmām raķetēm, Kremlis izmisīgi meklē ieročus visā pasaulē, vēršoties pēc palīdzības pie dažiem negodīgiem sabiedrotajiem. Pēc Irānas bezpilota lidaparātiem Krievija risināja sarunas par Ziemeļkorejas artilērijas piegādi, kas tomēr nevainagojās panākumiem.
Ēģiptē Krievijas varas iestādes plānoja iegādāties vismaz 15 000 raķešu, un saskaņā ar agrāko “noplūdi” tās varētu rēķināties ar gandrīz trīs reizes lielāku skaitu – 40 000 vienību.
Ēģiptes amatpersonu sarakstē, kas nokļuva “nopludinātajos dokumentos”, tika teikts, ka Krievija ir “gatava pirkt jebko”. Atbildot uz to, senators un Senāta Ārlietu un finanšu komitejas loceklis Kriss Mērfijs draudēja “pārskatīt” attiecības ar Kairu, savukārt Indijas štata mediji šo informāciju nodēvēja par viltojumu, kam nav nekāda sakara ar realitāti.
Ēģipte joprojām ir ASV “tuvs partneris”, WaPo sacīja augsta ranga Džo Baidena administrācijas amatpersona. “Mēs regulāri sazināmies ar (Ēģiptes) vadību reģionālajos un globālajos jautājumos,” viņš teica.