Vīrietis, kurš nopludināja slepenus Pentagona dokumentus, strādāja amerikāņu “militārajā bāzē”. Šis “nav krievu vai ukraiņu darbinieks”, saka cilvēki, kas viņu pazīst. Pēc paša vārdiem, viņš neizjūt naidīgumu pret ASV valdību un nerīkojas citu valstu interesēs.
Sadaļa serverī, kurā viņš ievietoja pēdējo reizi slepenus dokumentus, tika sarkastiski nodēvēta par “Lācis pret cūku” – šādi šis cilvēks parādīja, ka militārajā jomā nav nostājies ne Krievijas, ne Ukrainas pusē. konflikts.
Tajā pašā laikā viņš bija neapmierināts ar Amerikas varas iestādēm, kuras viņš sauca par “pārdrošām”. Īpaši tas attiecās uz tiesībaizsardzības un izlūkošanas iestādēm, kuras viņš uzskatīja par cinisku spēku, kas cenšas apspiest pilsoņus un slēpt no viņiem patiesību.
Dokumenti no militārās bāzes
Šo portretu zīmējuši divi 2020. gadā izveidotās grupas dalībnieki privātā Discord serverī, kas ir platforma videospēļu, īpaši Minecraft, cienītājiem. Grupas dalībnieki Covid pandēmijas laikā bija atkarīgi no ieročiem, militārās tehnikas, stingri ticēja Dievam un mēģināja sadraudzēties, sēžot izolēti. Kopumā grupā bija aptuveni 25 pusaudži un jaunieši. To raksta The Washington Post, kurš runāja ar diviem tā dalībniekiem.
WaPo žurnālisti apskatīja arī aptuveni 300 klasificētu dokumentu fotogrāfijas, no kurām lielākā daļa vēl nav kļuvušas publiski pieejamas. Citi laikraksti, kas analizē informācijas noplūdi, tostarp The New York Times (NYT), kas par to rakstīja pirmo reizi, apgalvo, ka ir izskatījuši aptuveni 50 dokumentus, un kopā var būt pat simts.
Daži dokumenti, kas nonākuši WaPo, ir rakstīti ar roku, bet satur klasificētus materiālus. Pēc laikraksta sarunu biedru teiktā, noplūdes organizators, darbojoties ar segvārdu OG, sākotnēji tās nokopējis, jo bija aizliegts ienest mobilos telefonus un citas elektroniskās ierīces telpās “militārajā bāzē”, kurā viņš strādāja.
Piekļuvi sniegtajai informācijai varēja iegūt tikai persona, kuras uzticamību specdienesti bija pārbaudījuši vairāk nekā vienu mēnesi, atzīmē WaPo. Tajos bija ietverti īpaši slepeni dati par politisko līderu atrašanās vietu un pārvietošanos, informācija par bruņotajiem spēkiem, ģeopolitiskā analīze. Tajā pašā laikā, pēc amerikāņu amatpersonu un ekspertu domām, kas analizēja parādījušos dokumentus, tūkstošiem zemākos amatos strādājošo militārpersonu un ierēdņu var piekļūt dažiem no tiem, raksta WaPo.
Daži dokumenti varētu būt pieejami dažiem simtiem cilvēku, bet citi ir paredzēti daudz mazākai grupai, The Wall Street Journal sacīja ASV amatpersonas, sašaurinot meklēšanu.
OG paskaidroja, ko nozīmē vārdi no specdienestu profesionālā žargona jeb saīsinājumi. Piemēram, NOFORN (nav paredzēts ārvalstu pilsoņiem) nozīmē: informācija ir tik sensitīva, ka to nevar kopīgot ar ārzemniekiem. Tāpēc OG vēlējās parādīt saviem biedriem, kādu informāciju valsts slēpj no parastajiem pilsoņiem, un aizsargāt viņus, brīdinot par to, kas patiesībā notiek apkārt. “Viņš ir gudrs. Protams, viņš zināja, ko dara, kad ievietoja šos dokumentus. Jebkurā gadījumā tās nebija nejaušas noplūdes, ”stāsta viens no grupas dalībniekiem.
Taču viņš noraida OG salīdzinājumu ar Edvardu Snoudenu, sakot, ka viņa draugs nedalījās slepenos dokumentos ar saviem biedriem sabiedrības labā; tie bija paredzēti tikai “tiešsaistes ģimenei”.
No pārrakstīšanas līdz fotogrāfijām
Pēc WaPo sarunu biedru teiktā, lielākā daļa viņu biedru šiem dokumentiem nav pievērsuši uzmanību. Grupa apmainījās ar mēmiem, apvainojošiem jokiem, vienkārši tērzēja, kopā skatījās filmas. Pārsvarā tie bija jaunieši, viens no laikraksta sarunu biedriem ir jaunāks par 18 gadiem, un paša OG vecums, pēc otrā, kurš viņu pazīst personīgi, ir aptuveni 25 gadus vecs, savukārt viņš tika uzskatīts par vecāko grupā. Un viņš bija servera administrators.
Noguris no dokumentu pārrakstīšanas, OG sāka tos kaut kā fotografēt un ievietot grupā esošo papīru attēlus, kas bieži vien, acīmredzot, ir salocīti četrās daļās (acīmredzot, lai tos izņemtu no darba telpas). Ap papīriem ir redzami daži priekšmeti (kad papīri ir nofotografēti uz mirdzoši sarkanas tastatūras), kas, pēc ekspertu domām, varētu palīdzēt identificēt OG.
Klasificētu dokumentu drukāšana atstāj digitālu pēdu – attiecīgā informācija tiek glabāta printeros, WSJ stāstīja ar procedūru pazīstami cilvēki. Dažos dokumentos ir īpašas neredzamas atzīmes. Pat drukāta slepena dokumenta fotogrāfija var sniegt izmeklētājiem svarīgu pavedienu, saka bijušais augsta ranga FIB virsnieks Džošua Skule: “FIB veiks savākto datu laboratorisko analīzi, kas sniegs viņiem tādu informāciju kā papīra veids, tinti utt., ar ko viņi jau var strādāt tālāk.”
Pagājušā gada nogalē OG sadusmojās uz biedriem, kurus vairāk interesēja YouTube video par ieročiem, un sāka serverī ievietot ar Ukrainas karu saistīto dokumentu fotogrāfijas.
Pēc kāda grupējuma dalībnieka teiktā, viņi sapratuši, ka nevajag tās izplatīt, taču tajā pašā laikā no aptuveni 25 cilvēkiem aptuveni puse bijuši ārzemnieki, tostarp no Krievijas un Ukrainas. Viens, kurš par tiem interesējās vairāk nekā citi, bija “no Austrumu bloka un šīm postpadomju valstīm”, “interesēja arī ukraiņi”.
Dambja pārrāvums
28. februārī viens no pusaudžiem ievietoja vairākus desmitus klasificētu dokumentu fotoattēlu citā Discord serverī, kas saistīts ar YouTube lietotāju wow_mao. 4. martā Discord serverī Minecraft Earth Map parādījās 10 dokumenti par populāro spēli. Konta pārvaldnieks, kurš ievietoja mazāko daļu no tiem, teica WaPo, ka viņš tos ieguvis no wow_mao. Tagad slepenie dokumenti bija pieejami daudziem Discord lietotājiem, taču ASV izlūkdienesti par noplūdi uzzināja tikai mēnesi vēlāk, kad dokumenti sāka parādīties Krievijas Telegram kanālos un no turienes migrēt uz Twitter. Viens, kas datēts ar 1. martu, tika pārveidots, lai palielinātu ukraiņu upurus un samazinātu Krievijas upurus.
6. martā, īsi pirms NYT pirmās publikācijas par informācijas noplūdi, OG parādījās grupas serverī, kāda dalībnieka vārdiem runājot, “izmisuma stāvoklī, kas viņam bija neparasts”.
“Viņš teica, ka kaut kas noticis, un viņš lūdza Dievu, lai tas nenotiktu. Bet tagad viss ir Dieva rokās,” stāsta grupas dalībniece.
Abi WaPo sarunu biedri par OG tiesībsargājošajām iestādēm neziņoja, un viņi ar viņiem nesazinājās. Pēc viena no viņiem teiktā, viņš ar viņu sazinājās vēl nesen, lai gan FIB un citas varas iestādes jau ir izsludinājušas izmeklēšanu un noplūdes avota meklēšanu.