Pat kara laikā bizness plaukst un ir pārvadātāji, kuri piedāvā nokļūt Maskavā gandrīz no visiem Ukrainas reģionālajiem centriem.
Neskatoties uz slēgto robežu ar Krieviju, pasažieru satiksme ar agresorvalsti faktiski ir atvērta . Autobusi no Kijivas, Ļvivas, Dņipro un citiem Ukrainas reģionālajiem centriem atiet uz Maskavu un atpakaļ vairākas reizes nedēļā.
Atrast autobusu uz Krieviju ir viegli. Ja meklētājprogrammā nav iespēju, tad sociālajos tīklos to ir daudz. Kā noskaidroja mediji, šāds prieks atkarībā no pārvadātāja maksā no 250 līdz 350 dolāriem.
Ceļošana uz Krievijas galvaspilsētu lētāka ir no Ļvivas. Par braucienu no Kijivas vai Dņipro jums būs jāmaksā par aptuveni 20 USD vairāk. Lai gan lētākais atrodamais variants ir no Kijivas.
Shēma ir vienkārša: Ukraina – Polija – Krievija
Pārvadātājiem nav nekādas sarežģītas shēmas : Ukrainā pasažieris iekāpj autobusā, kas dodas uz Poliju, un jau Varšavā pārsēžas tiešajā reisā uz Maskavu. Autobusi brauc caur Lietuvu un Latviju.
“Tikai no Kijivas un Ļvivas, meitene! 250 dolāri. Jums nekas nav jāpērk. Jūs ierodaties otrdien vai sestdien Kijivā dzelzceļa stacijā, netālu no McDonald’s, pirms pulksten diviem. Un mēs jūs uzņemam mikroautobusā. Varšavā būs viena pārsēšanās,” žurnālistei sociālo tīklu čatā sacīja pārvadātājs Mihails un piedāvāja pārliecināties, ka autobuss ir komfortabls. Viņa sociālo tīklu grupā ir gandrīz 2,5 tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa sūta pakas, citi brauc uz Krieviju un atpakaļ.
“Būs divi autobusi. Viens Dņipro – Varšava, otrs Varšava – Maskava. Izbraukšana no autoostas otrdien un sestdien. Vajag tikai biometrisko pasi. Ceļš prasīs vairāk nekā divas dienas,” teica cita pārvadātāja pārstāvis Sergejs.
Tikai no Kijivas uz Maskavu vien nedēļā ceļo desmitiem cilvēku
Uz jautājumu, vai nebūs problēmas, šķērsojot robežu, vīrietis ir pārsteigts. “Kādām jābūt, ja autobuss brauc uz Varšavu? No Varšavas būs vēl viens,” viņš saka.
Otrs pārvadātājs gan apliecina, ka ar braucieniem uz Krieviju problēmu nemaz neesot: “Saulīt, nav nekā. Vakar 20 cilvēki aizbrauca uz Maskavu, no turienes atpakaļ – 24. Šķiet, ka viss kārtībā, paldies Dievam.”
Lai rezervētu biļeti, jums nekas nav jāmaksā. Maksa tiek iekasēta Varšavā vai pēc Krievijas robežas šķērsošanas. Daži prasa ārzemju pases fotogrāfiju.
“Uzvārds, vārds un Ukrainas tālruņa numurs. Pase nav vajadzīga. Un tieši kādu datumu vēlaties. Otrdien vai sestdien,” piebilda Mihails, kurš piedāvā doties no Kijivas uz Maskavu.
Par šādu braucienu popularitāti liecina to regularitāte un izvēles daudzveidība. Komentāros pie pārvadātāju Facebook ierakstiem ukraiņi interesējas par braucieniem un cenām.
“Biznesmeņus” nav iespējams sodīt
Neskatoties uz apšaubāmajiem maršrutiem, šādus “biznesmeņus” nav iespējams saukt pie atbildības, komentēja advokāts Rostislavs Kravecs. Lieta tāda, kā shēma ir uzbūvēta – nav neviena pārvadātāja, kas nodrošinātu pasažieru vai kravu pārvadājumus no Ukrainas uz Krieviju .
“Un arī būs ārkārtīgi grūti vainot kolaboracionisma aktivitātēs, tautsaimniecības graušanā vai Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes lēmuma nepildīšanā, jo tās ir dažādas personas un nav savā starpā juridiski saistītas,” skaidroja Kravecs.
Advokāts atgādināja, ka šāda shēma darbojās jau pēc regulāro lidojumu aizlieguma ar Krieviju 2015.gadā.
“Visi lidoja uz Minsku, pārsēdās uz citām lidmašīnām un lidoja uz Maskavu. Neviens par to netika saukts pie atbildības, un nav iespējams nevienu saukt pie atbildības. Patiesībā šajā shēmā nav nekā nelikumīga. Nav viena pārvadātāja,” piebilda Kravecs.
Jāpiebilst, ka Ukrainā ir vairāk nekā viens vien šāds pārvadātājs, un tiem visiem ir aptuveni divi reisi nedēļā. Tāpēc var runāt par simtiem ukraiņu, kuri šķērso agresorvalsts robežu tikai septiņām dienu laikā. Kamēr Ukrainā Krievijas agresijas dēļ katru dienu mirst militārpersonas un civiliedzīvotāji, “biznesmeņi” pelna naudu braucienos uz Krieviju, un paši ukraiņi viņiem šos līdzekļus piešķir.