Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu ministrija ir izmeklējusi ļoti maz gadījumu saistībā ar Krievijai kopš 2014. gada noteikto sankciju pārkāpumiem. Tajā pašā laikā aģentūra stingrāku nostāju šajā jautājumā ieņēma tikai pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Par to ziņo Politico
Izdevums analizēja ASV Tieslietu ministrijas sankciju, eksporta kontroles un citu ierobežojumu piemērošanu, kas vērsti pret Krieviju gandrīz desmit gadus ilgajā karā pret Ukrainu. Pētījums aptver simtiem lappušu tiesas protokolu un citu materiālu, kā arī sarunas ar duci bijušo ASV amatpersonu.
Pētījumā teikts, ka Baltais nams kopš 2014.gada ir noteicis vairākas sankciju kārtas pret Krieviju tās kara dēļ pret Ukrainu.
Tieslietu ministrija Baraka Obamas un Donalda Trampa prezidentūras laikā nepiešķīra prioritāti ar militāru iejaukšanos saistīto sankciju pārkāpēju saukšanai pie atbildības. Tajā pašā laikā ministrija ierosināja nelielu skaitu lietu līdz pilna mēroga iebrukumam 2022.gadā
Publikācijā minēts, ka no 2014. gada janvāra līdz 2022. gada februārim konstatētas 14 krimināllietas. Taču daži no šiem gadījumiem bija tikai nosacīti saistīti ar Ukrainu – ja tie vispār bija saistīti – un sakņojas eksporta kontroles pārkāpumos un citos, iespējams, noziegumos, kas pastrādāti pirms 2014. gada iebrukuma, un tie varēja būt vai nebūt saistīti ar karu.
Mēnešu laikā kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma 2022. gada februārī šādu vajāšanu skaits ASV ir būtiski pieaudzis. Prokurori izvirzīja vismaz 18 apsūdzības vai apsūdzības vismaz 39 cilvēkiem. Tomēr, kā liecina dokumenti, šīs lietas bieži vien ir balstītas uz aizdomās turēto personu iespējamiem pārkāpumiem, kas izdarīti pirms gadiem, kas nozīmē, ka viņus, iespējams, būtu bijis iespējams ātrāk saukt pie atbildības.
Izdevums atzīmē, ka Vašingtona un Rietumi kopumā pārāk ilgi ir bijuši pārāk pielaidīgi pret Krieviju, īpaši attiecībā uz Ukrainu.
Vienlaikus ASV Tieslietu ministrija noraida domu, ka kriminālvajāšana varētu traucēt diktatora Vladimira Putina ilggadējai vēlmei pievienot Ukrainu Krievijai.
Pirmkārt, bijušie ASV prokurori saka, ka viņus kavēja sadarbības trūkums no citām valstīm, pat no sabiedrotajiem, piemēram, Lielbritānijas, kad viņi gribēja saukt pie atbildības sankciju pārkāpējus.