Slepenās Pentagona informācijas publiskošana liecina, ka Vašingtona izspiego sabiedrotos, norāda žurnālisti. No dokumentiem arī kļuva zināms, ka Amerikas izlūkdienesti ir dziļi iekļuvuši Krievijas struktūrās.
Tiešsaistē publicētie Pentagona dokumenti parāda, cik dziļi ASV ir iekļuvušas Krievijas izlūkošanas aģentūrās. Tie demonstrē arī Vašingtonas spēju brīdināt Ukrainu par plānotajiem triecieniem un novērtēt Maskavas kara mašīnas spēku. Par to raksta The New York Times.
Nopludinātajos dokumentos tiek runāts par Krievijas armijas problēmām Ukrainā, kā arī dati par ikdienas reāllaika brīdinājumiem ASV izlūkdienestiem par Maskavas triecienu laiku un pat tās konkrētajiem mērķiem. Šāda izlūkošana ļāva ASV nodot Ukrainai svarīgu informāciju par to, kā sevi aizsargāt.
Slepenās informācijas avots, kas pagaidām nav noskaidrots, atklāj amerikāņu vērtējumu par Ukrainas, kas pati atrodas sarežģītā situācijā, militārpersonām. Jo īpaši mēs runājam par iespējamo munīcijas trūkumu Ukrainas bruņotajos spēkos, pretgaisa aizsardzības sistēmām un tajos tiek apspriesti KF bruņoto spēku panākumi Bahmutā.
“Izlūkošanas ziņojumi liecina, ka ASV izspiego arī Ukrainas augstāko militāro un politisko vadību, atspoguļojot Vašingtonas centienus iegūt skaidru priekšstatu par Ukrainas kaujas stratēģijām. Šķiet, ka jaunie dokumenti parāda, ka amerikāņu izpratne par Krievijas plānošanu joprojām ir plaša un, ka ASV var brīdināt savus sabiedrotos par Maskavas gaidāmajām operācijām ,” raksta NYT.
Saskaņā ar klasificētajiem materiāliem, Amerikas Savienotajās Valstīs skaidrāks priekšstats par Krievijas bruņoto spēku operācijām Ukrainā, nekā Ukrainas plānošana.
Slepenās Pentagona informācijas noplūde var kaitēt Ukrainai
Izdevums norāda, ka noplūde var radīt reālu kaitējumu Ukrainas militārajiem centieniem, dodot Maskavai iespēja bloķēt informācijas avotus, kas varētu ietekmēt situāciju kaujas laukā Ukrainā.
Noplūde jau ir sarežģījusi attiecības ar sabiedrotajām valstīm, radījusi šaubas par Amerikas spēju glabāt savus noslēpumus un var sabojāt valstu diplomātiskās attiecības. Publicētie izlūkošanas dokumenti arī skaidri parāda, ka ASV izspiego ne tikai Krieviju, bet arī tās sabiedrotos.
“Šķiet, ka šis fakts par nopludinātajiem dokumentiem ir kļuvis par nopietnu pretizlūkošanas problēmu. Mēs runājam par lietām, kas varētu kaitēt mūsu nacionālajai drošībai un CIP, CIP centieniem Eiropā un visā pasaulē,” sacīja kongresmenis Maiks Galahers un organizācijas loceklis Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejā.
Analītiķi saka, ka klasificētā informācija, iespējams, ir aptuveni 100 lappušu gara. Dokumenti internetā parādījās pirms dažām dienām, piemēram, steigā uzņemtas papīra lapu fotogrāfijas.
Viena augsta ranga ASV amatpersona šo noplūdi nosauca par “liela mēroga izlūkošanas informāciju”, ko vēl vairāk pasliktina fakts, ka tas parāda Krievijai, cik dziļi ASV izlūkdienesti ir iekļuvuši Krievijas militārajā aparātā.
Dokumenti atklāj Krievijas Federācijas un Ukrainas zaudējumus karā
Cita augsta ranga ASV amatpersona sacīja, ka noplūdes avota izsekošana varētu būt sarežģīta, jo simtiem, ja ne tūkstošiem ASV militārpersonu un citu amatpersonu ir drošības pielaides, kas nepieciešamas, lai piekļūtu dokumentiem.
Vienā dokumentā ziņots, ka Krievijas bruņotie spēki Ukrainā cietuši no 189 500 līdz 223 000 upuriem, tostarp līdz 43 000 bojāgājušo. Nopludinātajā dokumentā teikts, ka līdz februārim Ukraina, iespējams, cietusi no 124 500 līdz 131 000 dzīvā spēka zaudējumus, no kuriem līdz 17 500 gājuši bojā.
Dokumenti liecina, ka gandrīz katrā Krievijas drošības dienestā ir kaut kādā veidā iefiltrējusies ASV, savukārt Ukrainas amatpersonas uzstāj, ka dokumenti ir viltoti un to mērķis ir sēt neuzticību Ukrainas partneru vidū.
Atsevišķos izlūkdienestu ziņojumos norādīts, ka Krievijas Aizsardzības ministrija izstrādā plānus 3.martā uzsākt raķešu triecienus pret Ukrainas spēkiem konkrētiem mērķiem Odesā un Mikolajivā, uzbrukuma mērķis, pēc ASV izlūkdienestu domām, bija paredzēts, lai iznīcinātu dronu uzglabāšanas vietu, pretgaisa aizsardzības lielgabalus un Ukrainas militārpersonu likvidāciju. Tas, vai ASV brīdinājumi ļāva Ukrainai veikt pasākumus, lai mazinātu uzbrukumu nodarīto kaitējumu, joprojām nav zināms.
Vēl viens ieraksts apspriež februāra ziņojumu, ko publicējis Krievijas Nacionālās aizsardzības kontroles centrs par Krievijas spēku “samazināto kaujas spēju” Ukrainas austrumos.
Īlons Masks atteicās dzēst dokumentus no sociālajiem tīkliem
Daži no dokumentiem pēc tam, kad tie tika izņemti no tīkla, tika atkārtoti publicēti citās sociālo mediju platformās, tostarp anonīmā ziņojumu dēlī 4chan, sacīja analītiķi.
Sestdien daudzu dokumentu fotogrāfijas joprojām bija pieejamas Twitter. Lai gan sociālo mediju platforma, iespējams, jau iepriekš ir veikusi darbības, lai noņemtu materiālus, saskaņā ar noteikumiem pret uzlauzta materiāla izplatīšanu, Twitter īpašnieks Īlons Masks ceturtdien, 6. aprīlī, savā Twitter ierakstā atzīmēja, ka nenoņems materiālus