“Es nesaku, ka to nevar izdarīt. Es tikai saku, ka tas ir ļoti grūts uzdevums,” piektdien, 31. martā, intervijā medijam Defence One teica ASV augstākais ģenerālis.
Pēc amerikāņu komandiera teiktā, viņš neapgalvo, ka visu Ukrainas teritoriju atbrīvošana šogad ir pilnīgi neiespējama, bet tikai vēlas pateikt, ka tas ir ārkārtīgi grūts uzdevums. Viņš arī precizēja, ka šodien ASV politiskais lēmums ir nedot Kijivai ATACMS raķetes.
ASV Apvienotā štāba priekšnieku padomes priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milleijs uzskata par maz ticamu, ka Ukrainai šogad izdosies izspiest visus Krievijas spēkus no savas teritorijas.
“Es nedomāju, ka tas notiks šī gada tuvākajā nākotnē. Zelenskis ir vairākkārt publiski izteicies, ka Ukrainas mērķis ir izmest katru krievu no okupētās Ukrainas teritorijas. Taču tas ir liels uzdevums. Ļoti, ļoti grūts militārs izaicinājums,” sacīja Milleijs.
Viņš piebilda, ka simtiem tūkstošu krievu joprojām atrodas okupētajā Ukrainas teritorijā. Pēc viņa teiktā, viņš nesaka, ka tas nav iespējams, bet tikai vēlas pateikt, ka tas ir ļoti grūts uzdevums.
“Bet tas ir viņu uzdevums, viņiem noteikti ir morālas tiesības to darīt, šī ir viņu valsts,” skaidroja Milleijs.
2022. gada novembrī preses konferencē viņš arī paziņoja, ka iespējamība, ka Ukraina pārskatāmā nākotnē spēs atgriezt Krimu un padzīt visu Krievijas karaspēku no tās teritorijas, ir zema. Pēc šī paziņojuma sāka izplatīties baumas, ka ASV vadība spiež Kijivu miera sarunu un teritoriālo piekāpšanās virzienā.
Taču savā nesenajā paziņojumā Milleijs sacīja arī , ka Krievija ir stratēģiski un operatīvi nepareizi aprēķinājusies, un tagad viņi zaudē arī taktiski. Viņš sacīja arī, ka daļēji sliktas apmācības un “cilvēku viļņu” taktikas dēļ, Krievijas karaspēks iekļūst gaļas mašīnā.
Milleijam tika jautāts arī, par iespējamo ATACMS tāla darbības rādiusa raķešu piegādi Ukrainai.
Viņš atbildēja, ka pagaidām politiskais risinājums ir tās nedot, taču piebilda, ka nekas nav izslēgts arī nākotnē.
Pēc viņa teiktā, no militārā viedokļa ASV nav tik daudz ATACMS, un ir jāpārliecinās, ka to pietiek pašiem. Viņš arī uzskata, ka ATACMS veiktspēja ir pārvērtēta.
“Tas ir viens šāviens. Salīdziniet musketes šāvienu ar automātisku sēriju. MLRS izšauj sešus lādiņus, bet ATACMS tikai vienu. Tagad ATACMS diapazons ir lielāks, taču ir arī citas sistēmas, kas var nodrošināt tādu pašu diapazonu,” sacīja Milleijs.
Viņš precizēja, ka ir bezpilota lidaparāti ar līdzīgām iespējām un ka “britiem ir vairākas sistēmas”.
“Tātad ir dažas citas lietas, ar kurām mēs varētu dot viņiem priekšrocības,” sacīja Milleijs, piebilstot, ka ATACMS raķetes Ukrainai pašlaik netiek nodrošinātas.