Situācija Doņeckas apgabala Avdijivkā ir saasinājusies. Kopš 27. marta pilsēta atrodas “sarkanajā” zonā . Tagad nepārtrauktas apšaudīšanas dēļ iebraukšana tur ir aizliegta. Krievijas armija galvenos spēkus koncentrēja uz ofensīvu šajā virzienā un, iespējams, piesaistīja uzbrukumam pieredzējušākos “vāgneriešus”.
Kāpēc Krievija pārvērš Avdijivku par otru Bahmutu, kādas ir ienaidnieka iespējas ieņemt pilsētu un ko tas apdraud, Ukrainas medijiem pastāstīja militārais eksperts Oļegs Ždanovs.
Kas draud ar Avdijivkas sagrābšanu
Pēc Ždanova domām, Avdijivkai ir maza stratēģiska nozīme. Pilsēta ir svarīga ienaidniekam uzbrukuma operācijas gaitā, jo tā ir tramplīns. Ja Krievijas armija ieņems pilsētu, tad tā atstums Ukrainas karaspēku prom no Doņeckas. Turklāt šajā gadījumā iebrucēji virzīsies uz priekšu, tuvāk Doņeckas un Luhanskas apgabalu administratīvajām robežām.
“Tas arī viss. Tam nav īpašas stratēģiskas nozīmes. Šodien tam nav arī operatīvas nozīmes. Tas ir gluži kā Bahmuta. Tā ir pilsēta, mūsu pilsēta, un viņi tikai turpina sagrābt teritoriju,” skaidroja Ždanovs.
Kādas ir Krievijai iespējas ieņemt Avdijivku
Militārais eksperts uzskata, ka Krievijas izredzes sagrābt Avdijivku ir daudz mazākas nekā Bahmutu. Ždanovs uzsvēra, ka Ukraina pēc Bahmutas “izdarīja secinājumus”, tāpēc Avdijivkas gadījumā pilsēta tika nekavējoties slēgta. No turienes kopā ar pilsētas dienestiem tiek evakuēti civiliedzīvotāji un viņi gatavojas aizsardzībai
Avdijivkas pilsētas militārās administrācijas vadītājs Vitālijs Barabašs iepriekš sacīja, ka pilsētā tiks atslēgti arī mobilie sakari. Viņš mudināja iedzīvotājus nevilcināties un doties prom. Pēc viņa teiktā, gandrīz katru dienu ienaidnieka apšaudes rezultātā drupās pārvēršas daudzstāvu ēkas.
“Starp citu, Avdijivka vienmēr ir bijis tāds priekšpostenis. Un Avdijivkā ir frontes sektori, kas joprojām atrodas 2022. gada 23. februāra pozīcijās. Tās nav pakustējušās ne metru. Mēs gatavojamies aizstāvēt šo pilsētu,” teica Ždanovs.
Saasinājums Avdijivkā – jauna liela krievu ofensīva?
Ždanovs uzskata, ka Krievijas ofensīvu Avdijivkas virzienā diez vai var izcelt kā atsevišķu epizodi. Tā nav jauna liela Krievijas ofensīva. Kā norāda militārais eksperts, Krievijas armija Bahmutas virzienā ir izsīkusi, taču tur notiekošo kauju dēļ tā uzkrājusi spēkus citos virzienos.
“Un tagad viņi cenšas. Ja Bahmutā nedarbojās, mēģināsim Avdijivkā. Pirms tam viņi mēģināja Vuhledarā, bet Vuhledarā tas nedarbojās. Pirms tam viņi mēģināja Kremennajā, Limanā. Viņi mēģināja uz Kupjansku. Viņi vienkārši mēģina. Tur, kur ir vismaz neliela rezerve, ir kāda iespēja, viņi cenšas uzbrukt,” skaidroja militārais eksperts.
Uzbrukums Avdjiivkai, iespējams, ir politisks lēmums
Ždanovs piebilda, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins, iespējams, noteicis jaunu termiņu okupācijas armijai. “Saskaņā ar dažiem avotiem Putins deva divas nedēļas, lai sagūstītu Bahmutu un Avdijivku,” sacīja militārais eksperts.
Jāpiebilst, ka militāri politiskais apskatnieks Oleksijs Arestovičs pauda viedokli, ka Krievijas armijas mēģinājumi virzīties uz priekšu Avdijivkas virzienā varētu būt politisks, nevis militārs lēmums. Sarunā ar Krievijas opozicionāru un juristu Marku Feiginu 27. martā viņš sacīja, ka ienaidnieks varētu būt izmetis rezerves Avdijivkai, reaģējot uz Rietumu militāro analītiķu vērtējumiem un Ukrainas militārās pavēlniecības paziņojumiem.
“Visticamāk, tas bija sauciens no Maskavas, kas pavēlēja militārajai komandai: “Kāpēc viņi Ukrainā paziņo, ka Bahmutu vairs nevar ieņemt, ka nav taktiskas iespējas? Nu-ka, parādiet.” Un viņi dzina cilvēkus uz kaušanu, lai demonstratīvi parādītu šo superpiepūli. Es domāju, tas nav militārs lēmums. Tā vairs nav militāra loģika, bet gan politiska,” uzskata Arestovičs.
Avdijivku šturmē pieredzējušākie “vāgnerieši”
Nesenajā Amerikas Kara izpētes institūta ziņojumā teikts, ka Krievijas militārā vadība, iespējams, iesaistījusi “vāgnerieši” ar pieredzi uzbrukumā Avdijivkai. Tādējādi okupanti cenšas atbalstīt noplicinātos un nepilnvērtīgos “DTR” spēkus. Analītiķi saka, ka ”Vāgnera” kaujinieku iesaistīšanās netālu no Avdijivkas varētu palīdzēt izskaidrot Krievijas ierobežotos taktiskos ieguvumus šajā reģionā pēdējās nedēļas laikā. Mēs jo īpaši runājam par nelieliem panākumiem Bahmutas ziemeļos un dienvidrietumos, Doņeckas apgabalā.
Krievijas zaudējumi Avdiivkā ir ievērojami, taču būtiska progresa nav
Pēc Lielbritānijas izlūkdienestu ziņām, Krievijas karaspēks cieš ievērojamus bruņumašīnu zaudējumus, mēģinot ielenkt Avdijivku, bet negūst tur būtisku progresu. Mēģinot ielenkt pilsētu no dienvidiem, Krievijas 10. tanku pulks, iespējams, zaudēja lielāko daļu savu tanku.
Pulks ietilpst 3. armijas korpusā. Kopš 2022. gada augusta šis ir pirmais lielais jaunais veidojums, ko Krievija izveidojusi, lai atbalstītu iebrukumu Ukrainā. Izlūkdienesti uzskata, ka 10. tanku pulka zaudējumi, visticamāk, ir saistīti ar taktiski nepārdomātiem frontālajiem uzbrukumiem, līdzīgi kā citos nesenajos neveiksmīgajos Krievijas bruņutehnikas uzbrukumos, piemēram, ap Vuhledaras pilsētu.