Deviņi no desmit cilvēkiem Vācijā ziemā apsildīja savas mājas mazāk. 40 procenti – bieži sala. Siltākās telpas bija viesistabā un bērnistabā: 21 grāds. Tajā pašā laikā ieradumu maiņa vāciešiem padevās viegli.
Daudzi cilvēki Vācijā ņēma vērā padomu taupīt enerģiju. Kurss mainīt enerģētikas politiku tika pieņemts visos līmeņos. Kā tas ir ietekmējis mājsaimniecības? Līdz ar pavasara iestāšanos ir pienācis laiks izvērtēt. Deviņi no desmit cilvēkiem Vācijā šoziem mazāk apsildījuši savus dzīvokļus un mājas. Tas ir galvenais Vācijas digitālās industrijas asociācijas Bitkom veiktās reprezentatīvās aptaujas rezultāts 1008 cilvēku vidū, kas tika prezentēts 27. martā Berlīnē. Aptauja tika veikta iedzīvotāju vidū, kas vecāki par 18 gadiem, 2023. gada janvārī un februārī.
Lielākā daļa aptaujāto mājokli apsildīja mazāk
Ja analizējam atbilžu struktūru, izrādās, ka 58 procenti aptaujāto taupīja apzināti, gandrīz trešdaļa – 32 procenti – teica, ka “drīzāk taupīja”, tas ir, ar atrunu. Vēl pieci procenti “iespējams, netaupīja”, tikai četri procenti atbildēja, ka nav taupījuši “nekādā gadījumā”.
Neskatoties uz to, ka lielais vairums bija uz taupījumiem, daudziem – gandrīz 80 procentiem aptaujāto – trūka caurskatāmības, iespējas reāllaikā uzraudzīt, cik daudz enerģijas ir ietaupīts, cik daudz enerģijas tiek patērēts utt. Apkures sistēmas un sensoru kontrole, īpaši vecās ēkās, atgādina lidošanu ar autopilotu, norāda eksperti. Lai efektīvi apsildītu mājas, nepietiek vien reizi gadā informēt patērētājus par viņu enerģijas izmaksām, norāda Bitkom. Pat ikmēneša izdevumu pārskats neatrisinās efektivitātes uzlabošanas problēmu. Vācu eksperti ir pārliecināti, ka patērētājam ir jāsaņem aktuāla informācija – piemēram, kā braucot ar automašīnu vai ar viedtālruni. Tāpēc “viedās sistēmas” šeit ir neaizstājamas. Un tām ir jābūt pieejamiem katrā mājsaimniecībā.
Kā tieši vācieši taupīja uz apkuri?
Taču atgriezīsimies pie ziemas, no kuras vācieši jau ir atvadījušies, lai gan laikapstākļi martā joprojām sagādā pārsteigumus krusas un sala veidā. Tātad, šoziem katrs trešais vācietis ir aizmirsis par to, ko Vācijā sauc par “patīkamu temperatūru ķermenim”. Gandrīz 40 procenti Bitkom aptaujāto atzina, ka janvāra un februāra apkures ietaupījumu dēļ viņiem bieži nācies mājās salt. Vairāk nekā puse aptaujāto (59 procenti) atzina, ka tagad mājās ģērbjas siltāk.
Tories mājā praktiski nav vidējās temperatūras: tā ļoti atšķiras atkarībā no telpām. Ja bērnistabā un viesistabā vācu mājsaimniecības uzturēja 21 grādu temperatūru, tad guļamistabā termometra stabiņš noslīdēja līdz 17. Virtuvē bija kaut kur pa vidu – 19 grādi. Vannas istabā bija siltāks – 20 grādi.
Tajā pašā laikā no pašreizējās aptaujas nevar secināt, ka vācieši šoziem ar kaut ko būtu bijuši neapmierināti. Drīzāk ir otrādi: kā atzīmēja vairāk nekā 90 procenti aptaujāto, apkures paradumu maiņa viņiem bija vienkārša.
Tā pašreizējo situāciju komentēja eksperts Klāss Moltrehts no Bitkom: “Iedzīvotāji Vācijā vēlas aktīvi atbalstīt izmaiņas valsts enerģētikas politikā. Karš Ukrainā vēl vairāk ir pievērsis iedzīvotāju uzmanību enerģijas taupīšanas tēmai. Šobrīd esam posmā, kad ir nepieciešama informācija un praktiska palīdzība. Pagaidām nav tehnoloģiju, ar kurām mēs varētu pastāvīgi saņemt atjauninātus izmaksu datus. Tieši apkures jomā konsekventa digitalizācija palīdzētu būtiski samazināt enerģijas patēriņu un palielināt tās efektivitāti. Lai taupītu enerģiju, mums ir nepieciešama ne tikai klasiskā enerģētikas renovācija, bet pirmām kārtām gudra apkures sistēmas vadība kopumā – gan komerciālajos nekustamajos īpašumos, gan privātajās mājsaimniecībās.