ASV nebaidās no Krievijas kodolieroču eskalācijas, neskatoties uz prezidenta Vladimira Putina paziņojumu par plāniem Baltkrievijā izvietot taktiskos kodolieročus, teikts Pentagona paziņojumā presei.
“Mēs neredzam iemeslu pielāgot savu stratēģisko kodolpozīciju un nekādas pazīmes, ka Krievija gatavojas izmantot kodolieročus. Mēs joprojām esam apņēmības pilni NATO alianses kolektīvajai aizsardzībai,” norādīja ministrija.
Pentagons piebilda, ka turpinās uzraudzīt situāciju. Līdzīgi paziņojumi izskanēja Valsts departamentā un ASV Nacionālajā drošības padomē.
Putins dienu iepriekš sacīja, ka Krievija pēc Valsts prezidenta Aleksandra Lukašenko lūguma grasās izvietot Baltkrievijā savus taktiskos kodolieročus. Viņš precizēja, ka speciālās raķešu noliktavas būvniecība tiks pabeigta līdz 1.jūlijam. Turklāt Baltkrievijai tika nodota raķešu sistēma Iskander, kas var izmantot šo ieroci. Apkalpes apmācība sāksies 3. aprīlī.
“Šī ir daļa no Putina spēles, mēģinot iebiedēt NATO. Militāra labuma no šī soļa nav, jo Krievijai ir daudz šo ieroču valsts iekšienē,” sacīja Hanss Kristensens, Amerikas Zinātnieku federācijas Kodolinformācijas projekta direktors.
Putins sacīja, ka Krievija Iskander-M kompleksus uz Baltkrieviju nodos vasarā. Viņš arī solīja modernizēt Baltkrievijas lidmašīnas Su-25, lai tās varētu pārvadāt kodolraķetes.
Decembrī Minskā sarunās ar Putinu Lukašenko paziņoja, ka Krievija Baltkrievijai nodevusi S-400, Iskanderus un lidmašīnas ar “specifisku” munīciju. Pēc viņa teiktā, raķešu sistēmas jau ir nodotas gatavībā.
Taktiskie kodolieroči ir tie ieroču veidi, kurus izmanto, lai iznīcinātu konkrētus mērķus kaujas laukā. Acīmredzot Putins vēlējies to izvietot Baltkrievijā jau pirms iebrukuma Ukrainā, norāda Amerikas Kara izpētes institūts (ISW). Analītiķi atgādināja, ka Lukašenko Krievijai to publiski ierosināja darīt jau 2021.gada novembrī, savukārt 2022.gada februārī no valsts konstitūcijas tika izņemta norma par Baltkrievijas neitrālu statusu.
Iepriekš ASV Putinam skaidri norādīja , ka jebkurai kodolieroču, pat mazjaudas taktisko ierīču izmantošanai Ukrainā būs “katastrofālas sekas”, taču neprecizēja, kuras no tām. ASV prezidents Džo Baidens oktobrī sacīja, ka “būtu bezatbildīgi no viņa puses teikt, ko Vašingtona darīs vai nedarīs”, reaģējot uz Krievijas kodolieroču izmantošanu, taču brīdināja par strauju notikumu eskalāciju.