Lielbritānija plāno nosūtīt Ukrainai noplicinātā urāna munīciju, ko var izmantot “Challenger 2” tanki, atbildot uz Lordu palātas locekļa Barona Hiltona jautājumu, raksta aizsardzības ministra vietniece Annabelle Goldija.
“Līdztekus Ukrainas nodrošināšanai ar Challenger 2 kaujas tanku eskadriļu mēs piegādāsim munīciju, tostarp bruņu caururbšanas lādiņus, kas satur noplicinātu urānu. Šāda munīcija ir ļoti efektīva mūsdienu tanku un bruņumašīnu sakaušanā, ”atbildē raksta Baronese Goldija.
Kopumā Lielbritānija janvāra militārās palīdzības paketes ietvaros piekrita Ukrainai pārvest 14 tankus Challenger 2 un 30 pašgājējhaubices AS90.
Urānam ir augsts blīvums un cietība, tāpēc to izmanto bruņas caururbjošu lādiņu, kurus parasti izšauj no tankiem, lidmašīnām vai helikopteriem, ražošanā. Visbiežāk munīcijas kodolā tiek izmantots urāns, lādiņa izmērs un forma atgādina lielu cigāru.
Šādi lādiņi trieciena rezultātā neeksplodē, bet tiek uzkarsēti un izdeg cauri bruņām, raksta ICRC. Tas rada smalkus urāna oksīda putekļus, no kuriem lielākā daļa nosēžas 50 metru rādiusā no trieciena vietas. Bet vējš šos putekļus var nest tālāk.
ASV armija noplicinātā urāna šāviņus izmantoja 1991. gadā Persijas līcī, kara laikā Bosnijā, Dienvidslāvijas bombardēšanā un Irākas karā.
Krievija vājinātā urāna munīcijas izmantošanu Ukrainā uzskatīs par “netīro” kodolbumbu izmantošanu, iepriekš brīdināja Krievijas diplomāts Konstantīns Gavrilovs.
“Gadījumā, ja šādi šāviņi tiks piegādāti Kijivai NATO smagajai militārajai tehnikai, mēs to uzskatīsim par netīru kodolbumbu izmantošanu pret Krieviju ar visām no tā izrietošajām sekām,” viņš sacīja.
Gavrilovs brīdināja NATO valstis “neveicināt kodolprovokācijas un šantāžu”. Pēc viņa teiktā, šādu lādiņu izmantošana novedīs pie “teritorijas piesārņojuma”.
Nav iespējams salīdzināt lādiņu ar noplicinātu urānu izmantošanu ar netīru bumbu, jo tiem ir zemāks radioaktīvais fons, medijiem skaidroja Nacionālās pētniecības universitātes Ekonomikas augstskolas Visaptverošo Eiropas un starptautisko pētījumu centra direktors Vasīlijs Kašins.
“Šādu lādiņu izmantošana ļauj palielināt bruņas caururbjoša šāviņa nāvējošo spēku, un tiek pieņemts, ka tas, visticamāk, iekļūst mūsdienu tanku bruņās,” sacīja Kašins.