Kad Krievija ceturtdienas rītā uz lielākajām pilsētām visā Ukrainā palaida kopumā 81 raķeti, starp tām bija sešas ballistiskās raķetes “Kinžal”, kas izvairījās no Kijivas pretgaisa aizsardzības, paziņoja Ukrainas armija.
“Uzbrukums ir patiešām liela mēroga, un pirmo reizi tiek izmantotas tik dažāda veida raķetes. Mēs redzam, ka šoreiz tika izmantotas pat sešas “Kinžal”. Šis ir uzbrukums, kādu es neatceros, ka būtu redzējis agrāk,” Ukrainas televīzijā ceturtdien sacīja Ukrainas Gaisa spēku pavēlniecības pārstāvis Jurijs Ihnats.
“Pagaidām mums nav spēju stāties pretī šiem ieročiem,” viņš piebilda, runājot par “Kinžal”, kā arī sešām no gaisa palaižamām spārnotajām raķetēm X-22, kuras arī palaiduši Krievijas spēki.
Krievija pagājušā gada pirmajās iebrukuma nedēļās dažas reizes izmantoja kodolnestspējīgo raķeti Kinžal, ko tā raksturojusi kā hiperskaņas ieroci. Taču spēcīgais ierocis virs Ukrainas debesīm ir redzēts reti. Saskaņā ar Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) datiem to pirmo reizi zināmi lietoja pagājušā gada martā un pēc tam maijā.
Šāda plaša un neparedzama ieroču klāsta izmantošana, šķiet, iezīmē Kremļa stratēģijas izmaiņas.
Par Kinžal: tas ir no gaisa palaižams maza darbības rādiusa ballistisko raķešu (SRBM) Iskander variants, kas biežāk izmantots arī Ukrainā un kuru Putins atklāja 2018. gadā kā modernizēta Krievijas arsenāla stūrakmeni.
Tāpat kā gandrīz visas raķetes, tā ir hiperskaņas, kas nozīmē, ka tās pārvietojas vismaz ar piecas reizes lielāku par skaņas ātrumu, taču to ir arī īpaši grūti noteikt, jo to var palaist no iznīcinātājiem MiG-31, nodrošinot tai lielāku darbības rādiusu un spēju uzbrukt no vairākiem virzieniem.