Krievija turpina zaudēt ieroču tirgu Serbijā – vienā no pēdējām lojālajām valstīm Eiropā, kas nav pievienojusies sankcijām un iepērk ieročus Maskavā kopš padomju laikiem.
Tā vietā, lai iegādātos Krievijas iznīcinātājus, par ko tiek runāts kopš pagājušā gada, Serbija plāno iegādāties franču Rafales, pirmdien paziņoja prezidents Aleksandrs Vučičs.
Kļuvis neiespējami uzturēt Krievijas lidmašīnas MiG-29, kuru pēdējo partiju Serbija saņēma 2017. gadā, norāda Vučičs.
“No Krievijas nevar ievest praktiski neko, kas saistīts ar militāriem mērķiem,” viņš skaidroja, piebilstot, ka, neskatoties uz grūtībām ar Krievijas piegādēm, Serbija plāno turpināt bruņoto spēku modernizāciju (Citāts no Bloomberg).
Militārais budžets 2023.gadam var tikt palielināts par 700 miljoniem eiro no pašreizējiem 1,5 miljardiem eiro, Vučičs sacīja IDEX 2023 ieroču izstādē Abū Dabī.
Papildu līdzekļi, pēc viņa teiktā, tiks novirzīti tanku modernizācijai, BPM un bezpilota lidaparātu, kā arī franču lidmašīnu iegādei. Ja sarunas būs veiksmīgas, darījums izmaksās 3 miljardus eiro, sacīja Vučičs.
Pagājušā gada nogalē Serbijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka tā izskata divus variantus gaisa spēku flotes papildināšanai. Papildus Rafal militārpersonas pētīja krievu iznīcinātājus, sacīja departamenta vadītājs Nebojsa Stefanovičs.
Taču acīmredzot liela mēroga pretKrievijas sankciju ieviešana beidzot ir novērsusi jautājumu par Serbijas iespēju iegādāties jaunus Krievijas iznīcinātājus, un Rafale tagad ir kļuvusi par vienīgo iespēju Serbijas pusei, uzskata eksperti.
Serbija var pievienoties sankcijām pret Krieviju, janvāra beigās brīdināja republikas Ārlietu ministrijas vadītājs Ivica Dačičs. Pēc viņa teiktā, Belgrada par “prioritāti” uzskata arī iestāšanos ES, kas prasa pievienošanos kopējai Eiropas politikai, tostarp sankcijām.
Serbija “nosoda Ukrainas teritoriālās integritātes pārkāpumu” un attiecīgi balsoja visās starptautiskajās organizācijās, uzsvēra Dačičs.