Pēc žurnālistu domām, Lielbritānijas varas iestādes un militārpersonas lemj, cik daudz raķešu var nosūtīt uz Kijivu, neskatoties uz bažām par kara eskalāciju. Militārās palīdzības paketei var pievienot raķetes Harpoon vai Storm Shadow.
Ukrainas bruņotie spēki izmantos britu tāla darbības rādiusa raķetes, lai sasniegtu ienaidnieka mērķus Krimā. Par to, atsaucoties uz avotiem Ukrainas bruņotajos spēkos, ziņo britu laikraksts The Times.
Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks, tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, solīja nosūtīt vairāk militārās palīdzības. Šobrīd notiek diskusijas par zeme-gaiss pretkuģu raķešu Harpoon vai Storm Shadow pievienošanu Ukrainas paketei, raksta laikraksts.
Varas iestādes un Lielbritānijas militārpersonas lemj, cik britu raķešu var nogādāt Kijivā, neskatoties uz bažām, ka atļaušana Ukrainai uzbrukt Krievijai var izraisīt konflikta eskalāciju, uzsver raksta autori.
“Rietumu sabiedrotie pēdējo nedēļu laikā ir mīkstinājuši savu nostāju attiecībā uz uzbrukuma ieroču piegādi Ukrainai. Šķiet, ka viņi ir pieņēmuši Kijevas argumentus, ka Krima ir okupēta teritorija, kas pārstāv likumīgu militāru mērķi,” sacīja žurnālisti.
Karaliskās aizsardzības domnīcas eksperts Sidharts Kaušals sacīja, ka Rietumiem vajadzētu nosūtīt uz Ukrainu lielāka darbības rādiusa ieročus, lai tie dotu triecienus Krievijas munīcijas noliktavām.
“Pēdējo mēnešu laikā Putina ģenerāļi no frontes līnijas ir atcēluši komandcentrus un ieroču noliktavas. Tas notika pēc Ukrainas Bruņoto spēku uzbrukumiem ar ASV raķešu palaišanas ierīcēm. Mums ir jāsniedz viņiem kaut kas, kas trāpa mērķiem, kas atrodas vairāk nekā 100 km attālumā. Ieroči nedrīkst būt tik tāla darbības rādiusa, lai tie dotu triecienu Krievijai,” viņš teica.
Harpoon pretkuģu raķetes, ko Ukraina jau saņēmusi no Dānijas, var pielāgot šaušanai no kravas automašīnām. Uzbrūkot zemes mērķiem, tās būs mazāk precīzas. Storm Shadow raķetes var palaist no zemes. Pēc Kaušala teiktā, tāš tiks uzstādītas Ukrainas lidmašīnās.
Lielbritānija nosūta raķetes Harpoon un Storm Shadows – Krievijas reakcija
Krievijas militārā propaganda raksta par Ukrainas gatavošanos Krimas pussalas “liela mēroga bombardēšanai”, izmantojot tāla darbības rādiusa raķetes.
Ja raķetes tiks nodotas no Lielbritānijas armijas noliktavām, tas būs tiešs raķešu tehnoloģiju kontroles režīma pārkāpums, norāda propagandisti.
“Tas, visticamāk, nozīmēs viņu Lielbritānijas vai Francijas ražoto lidmašīnu bāzes kuģu pārvietošanu uz Ukrainu,” secina militārie korespondenti.
Raķetes Harpoon un Storm Shadows – īss apraksts
Raķetes Harpoon cena ir aptuveni 1,2 miljoni mārciņu, tās maksimālais darbības rādiuss ir 240 kilometri. Storm
Shadow raķetes maksā aptuveni 2,2 miljonus mārciņu, un tās var izšaut līdz 560 kilometrus attāliem mērķiem. Modificētajām versijām eksportam ir ievērojami mazāks diapazons.
Harpoon raķetes tiek izšautas no dažādām palaišanas ierīcēm.
ASV militārie eksperti konstatējuši, ka vieglā aviācijas bāzes kuģa atspējošanai pietiek ar 5 Harpoon raķetēm, kreiserim – 4, bet iznīcinātājam – 2. Viena raķete var radīt nopietnus bojājumus nelielam kuģim vai laivai.
No gaisa palaižamā spārnotā raķete Storm Shadow ir pazīstama kā SCALP. Raķete tika izveidota, aktīvi izmantojot slepenās tehnoloģijas, atzīmē Defence Express izdevums .
Raķetes kopējais svars ir 1300 kg, no kuriem 450 kg ir kaujas galviņa. Šāviņa vadības precizitāti nodrošina inerciālās un satelītu navigācijas sistēmas.
Lai izlauztos cauri pretgaisa aizsardzībai, raķete izmanto klasisku zema augstuma lidojumu zemskaņas ātrumā.