ASV nebloķēs sabiedroto valstu F-16 iznīcinātāju piegādi Ukrainai, ja tās nolems to darīt, vēsta CNN, atsaucoties uz amatpersonām, kas pārzina situāciju.
Ja kara sākumā Vašingtona domāja, ka moderno militāro lidmašīnu pārvietošana izraisīs prezidenta Vladimira Putina nevēlamas eskalācijas draudus, tad tagad šī nostāja ir mainījusies, vēsta CNN avoti. Pēc viņu domām, grūtības ar F-16 pārvešanu uz Kijevu galvenokārt ir saistītas ar loģistiku, kā arī saistītas ar vadības sarežģītību, kuras apgūšana var aizņemt ilgu laiku.
Pentagons, vēsta CNN avoti, uzskata, ka Ukrainas pieprasījums pēc iznīcinātājiem ir ilgtermiņa pieprasījums. Un iespējamais termiņš tiek lēsts gados, nevis mēnešos. Taču ASV nav devušas signālu sabiedrotajām valstīm, ka tās iebilst pret iznīcinātāju nodošanu, ko Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba otrdien nosauca par Ukrainas bruņoto spēku “prioritāti”, vēsta CNN avoti.
Pēc Kuļebas teiktā, Ukrainas Ārlietu ministrija ir devusi norādījumus vēstniekiem visās svarīgākajās valstīs meklēt iznīcinātājus kopā ar tāla darbības rādiusa raķetēm, kas spēj trāpīt mērķiem līdz 300 km attālumā.
ASV ir pārsteigtas, ka Kijiva publiski lūdz F-16, lai gan privātās diskusijās šīs lidmašīnas nekad nav bijušas prioritāro ieroču saraksta augšgalā, norāda CNN avoti. Pēc viņu teiktā, amatpersonas gan ASV, gan Eiropā uzskata, ka F-16 piegāde būtu nepraktisks risinājums: Ukraina izvairās no esošo iznīcinātāju izmantošanas, jo tie var kļūt par Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu mērķi.
ASV prezidents Džo Baidens pirmdien atbildēja “nē” uz jautājumu, vai militāro lidmašīnu piegāde Ukrainai ir iespējama. Otrdien viņš mīkstināja savu nostāju un sacīja, ka par to “runās” ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski.
Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien sacīja, ka “principā nekas nav aizliegts”, komentējot Ukrainas lūgumus. Līdzīgu nostāju ieņēma arī Nīderlandes premjerministrs Marks Rute. Tajā pašā laikā ne Francija, ne Nīderlande nesaņēma oficiālus pieprasījumus no Kijevas, atzīmē CNN.
Iepriekš Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis paziņoja par gatavību nodot Ukrainai daudzfunkcionālos iznīcinātājus F-16 un liela darbības rādiusa ieročus . Tomēr viņš norādīja, ka Varšavai visi šādi jautājumi jāsaskaņo ar NATO partneriem.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs noraidīja kaujas lidmašīnu nodošanu Ukrainai, pamatojot to ar faktu, ka tas var izraisīt konflikta ar Krieviju eskalāciju.
Viņš arī brīdināja par pastāvīgu likmju paaugstināšanu, “kad runa ir par ieroču sistēmām”.