Lai piesātinātu pasaules tirgu, ES veicināja graudu transportēšanu no Ukrainas. Taču izrādījās, ka daļa šo graudu nonāk ES Austrumeiropas valstīs, kas rada problēmas vietējiem zemniekiem.
Lētie Ukrainas graudi sagādā arvien lielākas problēmas Eiropas Savienības Austrumeiropas valstu zemniekiem. Tas ir saistīts ar faktu, ka, atvieglojot tirdzniecību ar Ukrainu uz Krievijas kara pret šo valsti fona, ievērojama daļa no Ukrainas eksportētās barības un pārtikas graudaugiem sāka nogulsnēties Bulgārijā, Čehijā, Ungārijā, Polijā, Rumānijai un Slovākijai, kas rada problēmas vietējiem lauksaimniekiem, izriet no šo sešu ES valstu kopīgā ziņojuma, kas publicēts pirmdien, 30. janvārī.
“Šobrīd parādās arvien vairāk pazīmju, ka šis pieaugums, ja to nekontrolēs, var radīt nopietnas grūtības ES ražotājiem lauksaimniecības nozarē,” teikts dokumentā. ES lauksaimniecības ministri 30.janvārī Briselē apspriedīs aktuālo situāciju lauksaimniecības nozarē un iespējamos problēmas risinājumus.
Īpaši problemātiska situācija radās sešu ES Austrumeiropas valstu graudu nozarē. Piemēram, tikai kukurūzas imports no Ukrainas uz šīm valstīm pērn no janvāra līdz novembrim pieauga no vairākiem tūkstošiem līdz vairākiem miljoniem tonnu.
Solidaritātes koridori
Eiropas Savienība, lai izvairītos no graudu deficīta pasaules tirgū sakarā ar eksporta pārtraukšanu no Ukrainas uz Krievijas agresijas fona, izveidoja tā sauktos solidaritātes koridorus, tādējādi atvieglojot Ukrainas lauksaimniecības produkcijas transportēšanu un robežkontroli. Taču izrādījās, ka ievērojama daļa Ukrainas graudu nenonāk pasaules tirgū, bet gan kā lopbarība apmetas ES Austrumeiropas valstīs, kur lētuma dēļ izspiež vietējo zemnieku produkciju. no tirgiem.
Vācijas Pārtikas un lauksaimniecības ministrijas pārstāvis intervijā DPA uzsvēra, cik svarīgi ir uzraudzīt ES solidaritātes koridorus, “lai Ukrainas graudi nonāktu tur, kur šie koridori beidzas – uz ES ostām tālākai transportēšanai uz galamērķa valstīm”.
Kompensācijas Austrumeiropas lauksaimniekiem
Sešas ES Austrumeiropas valstis savā kopīgajā ziņojumā pauž gatavību turpināt atbalstīt Ukrainas lauksaimniecības nozari, ja vien tas neradīs negatīvas sekas uz to pašu tirgiem. Viņi arī uzskata, ka cietušajiem vietējiem lauksaimniekiem ir jāsaņem kompensācijas.
Pirms Krievijas iebrukuma graudu īpatsvars, ko Krievija un Ukraina eksportēja uz pasaules tirgiem, Eiropas Komisija lēsa aptuveni 34 procentu apmērā.