Vācijas valdošajā koalīcijā ietilpstošās Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas (SPD) vadība prezentēja nostājas dokumentu par ārpolitikas stratēģijas un attiecību ar Krieviju maiņu.
Vācija pārāk ilgi ir vadījusies pēc “sadarbības politikas” ar Krievijas Federāciju, taču šīs valsts uzsāktais karš pret Ukrainu nozīmē, ka Eiropai par savu drošību jārūpējas no Krievijas puses, pirmdien sacīja SPD līdzpriekšsēdētājs Larss Klingbeils. Par ro raksta Deutsche Welle.
Atkāpšanās no principa “miers Eiropā – tikai ar Krieviju”
Agrāk tika uzskatīts, ka mieru Eiropā var nodrošināt tikai ar Krieviju, bet ne bez tās, bet tagad tas nav iespējams, kamēr Krievija nemainīsies, viņš uzsvēra. Dokumentā kritiski aplūkota partijas nostāja pēdējos gados un norādīts, ka centieni saglabāt uz noteikumiem balstītu pasaules kārtību ne vienmēr ir bijuši veiksmīgi.
Kā miera un kārtības pamatnosacījums dokuments tagad atsaucas uz Vācijas “pašu varu”, kas attiecas uz spēcīgām sociālajām un politiskajām institūcijām, stabilu un pievilcīgu ekonomiku un militāro spēku. Saskaņā ar to ir nepieciešams stiprināt Bundesvēra militāro potenciālu, norādīts zemāk.
“Vācijai ir jāuzņemas vadošā loma Eiropā”
Pēc sociāldemokrātu domām, Vācijai būtu jāuzņemas vadošā loma Eiropā, savukārt Eiropai “vairāk vajadzētu sevi uztvert kā ģeopolitisko dalībnieku”. Pašreizējā situācijā Eiropas valstis priecājas par ASV atbalstu, bet Eiropai jākļūst neatkarīgākai, uzsvēra Klingbeils. Vienlaikus SPD paziņoja par nepieciešamību ievērot NATO prasību, kas paredz visu alianses valstu militāros izdevumus vismaz 2 procentu apmērā no IKP.
Tajā pašā laikā, uzstājoties preses konferencē, Klingbeils nesniedza skaidru paziņojumu par savas partijas nostāju attiecībā uz galveno kaujas tanku Leopard piegādi Ukrainai. Viņš atgādināja, ka Vācijas kanclers Olafs Šolcs šajā jautājumā pieturas pie ciešas starptautiskās sadarbības principa, un norādīja, ka šis princips pilnībā atbalsta SPD. Partijas vadītājs uzsvēra, ka lēmumi nav jāpieņem zem spiediena, bet gan rūpīgi jāizsver.
“Neviens nevar šaubīties, ka mēs atbalstām Ukrainu,” viņš piebilda.
Lielāka neatkarība no Ķīnas
SPD arī uzskata par nepieciešamu panākt lielāku neatkarību no Ķīnas izejvielām. Viņasprāt, turpmāk, importējot izejvielas, vienmēr ir jābūt bez Ķīnas citiem piegādātājiem un jāvadās pēc principa “Ķīna plus viens”. Turklāt Vācijas sociāldemokrāti ir pārliecināti par nepieciešamību stiprināt partnerattiecības ar Āzijas, Āfrikas un Latīņamerikas valstīm. Tādām valstīm kā Brazīlija, Čīle un Argentīna ir jāpiedāvā partnerības, lai tās neļautu attīstīt sadarbību ar Krieviju un Ķīnu, norāda tajā.
Kopš kara sākuma Ukrainā sociāldemokrāti, kas bija arī iepriekšējās divās koalīcijas valdībās, ir izpelnījušies kritiku par savu nostāju pret Maskavu un ciešajām saitēm ar Krieviju. Pavasarī Vācijas federālais prezidents, bijušais ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers atzina savas kļūdas un maldīgos priekšstatus politikā pret Krieviju.
“Mana apņemšanās izveidot gāzes vadu Nord Stream 2 bija skaidra kļūda. Mēs turējāmies pie tiltiem, kuriem Krievija vairs neticēja, par ko mūs brīdināja mūsu partneri,” viņš sacīja.
Šteinmeiers arī atzina neveiksmi “ar kopīgas Eiropas mājas izveidi ar Krievijas līdzdalību” un mēģinājumu iekļaut Krieviju “kopējā Eiropas drošības arhitektūrā”.