Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš iespēju robežās samazinājis saziņu ar presi un decembrī atcēlis gandrīz duci pasākumu, negatavojas atgriezties pie iepriekšējā komunikācijas formāta, sacīja diktatora preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.
Viņš to skaidroja ar bīstamu epidemioloģisko situāciju, atzīmējot jaunu koronavīrusa mutāciju rašanos un dažādu gripas celmu viļņus. Pēc Peskova teiktā, tas viss, “ņemot vērā pandēmijas mācības”, liek veikt piesardzības pasākumus, jo “prezidenta veselība ir valsts drošības jautājums”.
“Maz ticams, ka Putina komunikācija ar medijiem pārskatāmā nākotnē būs tieši tāda pati kā pirms pandēmijas. Nav ko slēpt, – teica Peskovs. – Teikt, ka drīz būs kā agrāk, tas būtu kļūdaini. Atbilde ir – tā nebūs.
Kremļa pārstāvis piebilda, ka “brīvāks” saziņas veids kļūs iespējams, infekcijas viļņiem “zeminoties”.
Pēdējo mēnešu laikā Putins ir atcēlis vairākus tradicionālus pasākumus, kuros viņš parasti nāk klajā ar svarīgiem paziņojumiem. Daži no tiem, piemēram, lielā preses konference, nenotiks pirmo reizi pēc 10 gadiem. Vēstījuma nodošana Federālajai sapulcei tika atlikta uz nākamo gadu. Nebija arī ikgadējās tiešās līnijas. Putins arī pirmo reizi izlaida valdības Jaungada sēdi.
Prezidents nav ticies arī ar lielā biznesa pārstāvjiem. Parasti šādi notikumi notika pirms Jaunā gada, un Putins tur slavēja Krievijas ekonomikas stāvokli. Šoreiz viņš atsaucās uz epidemioloģisko situāciju. Turklāt viņš nolēma atteikties no tradicionālās dalības Kultūras un mākslas padomes sēdē. 2021. gadā šāda tikšanās beidzās ar konfliktu ar režisoru Aleksandru Sokurovu, kurš ierosināja atlaist tās Krievijas republikas, kuras “vairs nevēlas dzīvot vienā valstī”.
Turklāt tika atcelti Putina reģionālie braucieni uz Ņižņijtagilu un Pleskavas apgabalu . Pēdējā gadījumā Peskovs lēmumu skaidroja ar sliktiem laikapstākļiem. Taču, kā noskaidroja medija ”Agentura”, laika apstākļi tajā dienā atbilda standartam šim gadalaikam, Pulkovā tika atcelts tikai viens reiss, un Pleskavā bija pilnīgi saulains laiks.
Peskova aizbildinājumi par bīstamo epidemioloģisko situāciju neizskatās īpaši pārliecinoši, jo līdz ar tradicionālo pasākumu atcelšanu, kas sabiedrībā izraisa vislielāko interesi par kara apstākļiem, Putins sāka vairāk parādīties sabiedrībā. Decembrī viņš sarīkoja Cilvēktiesību padomes sēdi, personīgi apbalvoja Krievijas varoņus un karadarbības ar Ukrainu dalībniekus, organizēja neformālu NVS samitu, apmeklēja Rostec gadadienu un pat ieradās uz Krimas tilta salabotās daļas atklāšanu.
Kā rakstīja mediji, atsaucoties uz avotiem Kremlī un valdībā, Putins nolēma izvairīties no saziņas ar presi un pilsoņiem, personīgi atceļot plašu preses konferenci, pateicoties neveiksmēm frontē un biežākai sabotāžai Krievijā.
Kāds mediju sarunu biedrs atzīmēja, ka “puse jautājumu” būtu saistīti ar jautājumiem, kas saistīti ar mobilizāciju, bet otra puse “būtu vēl nepiedienīgāki un neķītrāki”. Putins nevēlējās nonākt sarežģītā vai apkaunojošā situācijā, jo ieilgušā kara un ekonomiskās krīzes apstākļos viņa reitingi jau bija pakļauti spiedienam. Turklāt drošības spēki nevarēja dot garantijas, ka vairs nebūs sabotāžas, piebilda avots.