Ukrainas militārpersonas izmanto bezpilota lidaparātus, lai sagūstītu Krievijas karavīrus, raksta The New York Times (NYT).
Laika gaitā Ukraina var iekļaut šo savā programmā, lai mudinātu Krievijas militārpersonas padoties.
Ukrainas bruņotie spēki pirmo reizi izmantoja bezpilota lidaparātus, lai sagūstītu ienaidnieku novembra beigās. Tad viņi publicēja kadrus, kuros krievu karavīrs nomet ieroci, paceļ rokas un seko dronam, kas lidoja virs viņa galvas. Drons padevušos vīrieti veda pie Ukrainas armijas 54.divīzijas karavīriem.
Ukraina aktīvi aģitē, lai krievu karavīri nekarotu, bet dezertētu un padoties. Neskatoties uz to, nonākšana gūstā ir viena no bīstamākajām darbībām kaujas laukā, uzsver NYT.
Frontes līnija stiepās simtiem kilometru, zemi starp ierakumiem mīnēja un apsargāja snaiperi. Turklāt frontes līnija tiek regulāri pakļauta bombardēšanai. Padošanās organizēšana šādā vietā ir ļoti bīstama abām pusēm.
Tāpēc Ukrainas bruņotie spēki nolēma šim nolūkam izmantot bezpilota lidaparātus. Kapitulācija, kuras video tika publicēts novembrī, tika nofilmēta nejauši, NYT pastāstīja Ukrainas karagūstekņu ārstēšanu koordinējošā štāba pārstāvis Petrs Jacenko.
Kad tas notika, Ukrainas militāristi domāja, ka bezpilota lidaparātus var izmantot militārpersonu sagūstīšanai.
Pēc dažām nedēļām Ukrainas ģenerālštābs izlaida detalizētu video ar instrukcijām, kā Krievijas karavīri var padoties bezpilota lidaparātam.
Sākumā dienesta darbiniekam, kurš nolemj padoties, ir jāzvana uz projektu ”Es gribu dzīvot” un jāsaņem norādījumi un koordinātas. “Ir svarīgi ierasties norādītajā vietā laicīgi un sagaidīt kvadrokoptera parādīšanos, tad pacelt rokas,” teikts video.
“Pēc tam, kad drons parāda kustības vektoru, padevušajam ir jāseko dronam,” teikts tajā.
Programma joprojām ir sākuma stadijā, sacīja Jacenko. Bet, pēc viņa teiktā, Ukrainas bruņotajiem spēkiem šādā veidā jau izdevies sagūstīt vairākus krievus.
Pagaidām nav skaidrs, vai Ukraina spēs pārliecināt ievērojamu skaitu Krievijas militārpersonu dezertēt šādā veidā. Laika gaitā Ukraina plāno paplašināt programmu masveida krievu aģitācijai, lai viņi padoties, sacīja Jacenko.
Ukrainas amatpersonas bieži uzsver, ka Ukrainas bruņotie spēki pret karagūstekņiem izturas saskaņā ar starptautiskajām tiesībām. Septembra vidū valstī tika uzsākta programma “Es gribu dzīvot” , saskaņā ar kuru Krievijas militārpersonas var padoties. Tas ietver tālruņa uzticības līniju, tīmekļa vietni un telegrammas kanālu, kas paredzēts saziņai ar Krievijas karavīriem un viņu ģimenēm.
Ukraina saņēmusi vairāk nekā 4300 tiešu informācijas pieprasījumu par kapitulāciju programmas “Es gribu dzīvot” ietvaros, laikrakstam atklāja Jacenko. Šos skaitļus nav iespējams pārbaudīt.
Kad Krievijas karavīri nonāk Ukrainas bruņoto spēku gūstā, viņi tiek nosūtīti uz gūstekņu nometnēm. Galvenā atrodas ziemeļrietumos, netālu no Ļvovas.