Mēneša sākumā ierobežojot naftas cenu Krievijai, ES valstis tagad ir vienojušās ierobežot gāzes cenu – bet sev. Viņu pārstāvji šodien vienojās par pasākumiem, kas paredzēti, lai novērstu pārmērīgu gāzes cenu kāpumu, kas palielina elektroenerģijas cenas un ieved ES enerģētikas krīzē.
Gāzes cenas griesti (Nīderlandes TTF nākotnes līgumi nākamajam mēnesim) noteikti 180 eiro/MWh (apmēram 2000 USD par 1000 kubikmetriem). Tas ir stingrāks ierobežojums, nekā Eiropas Komisija ir iepriekš ierosinājusi (275 eiro): iepriekšējie griesti nebūtu aizkavējuši cenu kāpumu līdz līmenim, līdz kuram tā ir palielinājusies šogad. Augusta beigās gāzes cena sasniedza 340 eiro, taču strauji atkāpās; tādā gadījumā EK izstrādātie papildu nosacījumi netiktu piemēroti.
Tagad ierobežojums stāsies spēkā, ja Nīderlandes TTF fjūčeru cenas starpība trīs dienu laikā pārsniegs LNG pasaules cenu, rēķinot uz vairāku veidu tās grozu. Korekcijas mehānisms darbosies no 2023.gada 15.februāra.
Gāzes cena Eiropā novembra sākumā noslīdēja līdz 100 eiro, bet nākamajā mēnesī pieauga līdz gandrīz 150 eiro, jo iestājās ziema palielināja pieprasījumu. Taču tad cena atkal nokritās – līdz pirmdienas vakaram līdz 107 eiro/MWh (1191 USD par 1000 kubikmetriem).
Gāzes krājumi Eiropas krātuvēs, kas novembrī pārsniedza 95%, saruka līdz 84,2%, liecina Gas Infrastructure Europe dati. Pateicoties siltajam laikam oktobrī un novembrī, krājumu maksimums bija augstāks, un tie sāka kristies vēlāk nekā parasti. Eiropas Komisija ir noteikusi mērķi līdz 1.februārim krātuvju noslogojumu 45% apmērā un aicina ES valstis nodrošināt 55%, lai apkures sezonas beigās būtu vieglāk pāriet uz to piepildīšanu.
Vācija, Nīderlande, Dānija, Austrija iebilda pret griestiem, uzskatot, ka tas varētu ierobežot gāzes plūsmu uz Eiropu, graujot tās spēju piesaistīt degvielu situācijā, kad piegādes no Krievijas ir krasi samazinātas. Lai mazinātu viņu bažas, tika nolemts ātri deaktivizēt korektīvo mehānismu, ja tā darbība sāk traucēt gāzes iepirkšanu.
Griestu ieviešana radīja vienas negaidītas sekas. Gaidot lēmumu, Intercontinental Exchange (ICE), kas pārvalda TTF tirgu, paziņoja, ka koriģējošā mehānisma ātra ieviešana var neatstāt laiku tā pārbaudei, un tirgotāji var pārvērtēt riskus, cenas un izmaksas. Tas var izraisīt palielinātu nepastāvību un darījumu pārnešanu uz ārpusbiržas tirgiem. ICE plāno apsvērt dažādas rīcības iespējas, līdz pat tirgus izņemšanai no Nīderlandes, teikts tās aicinājumā ES valstīm, ar kuru iepazinās Financial Times.