Krievijas valstij piederošajām korporācijām prezidenta administrācija devusi norādījumus sagatavot pozitīvu ziņu un notikumu dienaskārtību, kurā varētu piedalīties Vladimirs Putins, medijiem pavēstīja Kremlim tuvu stāvoši avoti un apstiprināja uzņēmumu pārstāvji.
Pasūtījumu par “informācijas apmaiņu” – tas ir, pat vismazāko nozīmīgu pozitīvo informatīvo notikumu apkopošanu – saņēma enerģētikas, transporta un sakaru nozaru uzņēmumu vadītāji, kā arī Krievijas reģionu vadītāji.
Krievu sociālā labklājība samazinās, nemiers pieaug, un nogurums no ieilgušā kara jau ir sakrājies. Šādos apstākļos prezidentam pilsoņu vidū jābūt skaidri saistītam ar kaut ko pozitīvu, lai viņš būtu “labo ziņu vēstnesis”, loģiku skaidro divas nesaistītas amatpersonas.
“Labo ziņu inkubators”, tā ir tehnoloģija, ko parasti izmanto vēlēšanu laikā, jau darbojas, norāda mediji: Putina publiskajā grafikā, līdz Drošības padomes sanāksmēm un starptautiskajiem zvaniem, ir iekļauti tādi pasākumi kā Tītaru selekcijas centra atklāšana, sociālie objekti, apsveikumi valsts kapitālsabiedrību “Rosatom” un “Rostec” jubilejās, renovētas šosejas atklāšana.
Desmitiem valsts uzņēmumu ir uzdots meklēt jaunas “pozitīvās ziņas”, kurās Putins varētu piedalīties. Viņiem, pēc Kremļa idejas, vajadzētu aizlāpīt plaisu prezidenta tēlā un palīdzēt valsts propagandai, kas strauji zaudē savu TV auditoriju un arvien sliktāk atrod argumentus par labu gandrīz gadu notiekošajam karam. .
Neveiksmes frontē, mobilizācija un sagrābtās Ukrainas teritoriju turpmākas zaudēšanas draudi jau likuši Putinam samazināt publisko pasākumu biežumu un pirmo reizi 10 gadu laikā noslēgt gadu bez tradicionālās lielās preses konferences. Iespiests starp uzvaras retoriku un asiņaino realitāti, Kremlis meklē veidus, kā no jauna salīmēt propagandas naratīva salauzto trauku. Taču velti: Federālā drošības dienesta pēc Kremļa pasūtījuma veiktās nepubliskās aptaujas liecināja, ka 55% krievu ir par miera sarunām ar Ukrainu, bet tikai 25% – par kara turpināšanu.
Jebkuras runas par atkāpšanos uzreiz paaugstina antireitingus, medijiem sacīja Kremļa amatpersona. “Šefs vairāk nekā mēnesi klusēja par Hersonas padošanos,” viņš atzīmē. “Atrunāties nākas citiem.”