Krievija var mainīt savu kodoldoktrīnu, iekļaujot tajā iespēju vispirms veikt kodoltriecienu, lai atbruņotu ienaidnieku, šodien paziņoja Kremļa fīrers Vladimirs Putins.
Pēc viņa teiktā, līdzīgi principi jau ir iekļauti ASV stratēģiskajos militārajos dokumentos, kur, pēc Putina teiktā, ir “preventīvā kodoltrieciena” koncepcija, un šobrīd tiek izstrādāta “atbruņošanas trieciena” sistēma. .
“Tas ir modernu augsto tehnoloģiju līdzekļu pielietojums, ko var pielietot kontroles punktos, atņemt ienaidniekam šīs kontroles sistēmas un tā tālāk,” skaidroja Putins.
“Ja mēs runājam par šo atbruņošanas triecienu, tad varbūt padomājiet par to, kā pārņemt mūsu amerikāņu partneru attīstību, viņu idejas viņu drošības nodrošināšanai,” sacīja prezidents.
Pēc Putina teiktā, ASV plānoja veikt savu “atbruņošanas triecienu” ar hiperskaņas raķetēm. “Taču pagaidām štatiem tādu nav, bet mums tādi ir,” sacīja prezidents.
Trešdien, tiekoties ar Cilvēktiesību padomes locekļiem, Putins sacīja, ka, lai gan Krievijai ir “atbildes kodoltrieciena” koncepcija, šāds trieciens var nebūt iespējams.
Ja Krievija neizmantos kodolieročus pirmā, tad kā otrā tos arī “neizmantos”, Putins sacīja: “Jo izmantošanas iespējas kodoltrieciena gadījumā mūsu teritorijā ir ļoti ierobežotas.”
Vienlaikus pieaug kodolkara riski, sacīja Putins: ASV ir izvietojušas kodolieročus vairākās Eiropas valstīs un Turcijā un “veic mācības par iespēju izmantot šo valstu nesējus”.
Pēc vairākiem kodoldraudiem, kurus Putins personīgi izteica aizsegtā veidā, bet agresīvā veidā to uzticēja izrunāt Drošības padomes vadītāja vietnieku Dmitriju Medvedevu, Krievijas vadība saņēma virkni brīdinājumu no ASV: oktobrī pa slēgtiem kanāliem, bet novembrī – klātienē, CIP un Ārējās izlūkošanas dienesta vadītāju Viljama Bērnsa un Sergeja Nariškina sarunās. Putinam “paskaidroja, ka kodolieroču izmantošana radīs nesalīdzināma līmeņa reakciju un sekas,” 3.decembrī sacīja ASV valsts sekretāra vietniece Viktorija Nulenda. Viņa sacīja, ka atbilde uz Kremļa kodolretoriku bija “vienota”.