Vācu politiķis ir pārliecinājies, ka mēģinājumi konfliktus ar Krieviju atrisināt diplomātiskā ceļā ir bijuši neauglīgi. Ukrainai ir visas tiesības atkarot un atgūt savu teritoriju, jo īpaši uz laiku okupēto Krimu.
Tā intervijā Deutsche Welle norādīja Vācijas bijušās kancleres Angelas Merkeles padomnieks ārpolitikas jautājumos, Minhenes drošības konferences vadītājs Kristofs Heusgens.
“Krima, protams, ir daļa no Ukrainas, un Ukrainai ir visas tiesības atkarot un atgūt savu teritoriju. Tāpēc lēmums ir jāpieņem Ukrainai,” viņš sacīja.
Pēc Merkeles bijušā padomnieka teiktā, Vācija caur Minskas līgumu piemēru ir redzējusi, ka mēģinājumi konfliktus ar Krieviju atrisināt diplomātiskā ceļā nedod rezultātus.
“Vācija ar diplomātijas palīdzību mēģināja atrisināt problēmas, kas mums bija ar Krieviju tās pirmā iebrukuma laikā 2014. un 2015. gadā. Mēs centāmies panākt diplomātisku risinājumu ar Minskas vienošanos palīdzību,” viņš atgādināja.
Uz jautājumu: ”Kā diplomātam ar daudzu gadu pieredzi, kāds, jūsuprāt, ir labākais laiks sarunu sākšanai un kara pārtraukšanai?”, Heusgena kungs atbildēja:
”Mēs ar Krieviju mēģinājām visus veidus, kā atrisināt Ukrainas krīzi ar diplomātiskiem līdzekļiem. Putins nolēma sākt militāras operācijas. Un es saprotu ukraiņus, kuri saka: “Mēs nevaram parakstīt līgumu ar Krieviju, jo Krievija neievēro nevienu līgumu, ko tā parakstīja agrāk.Tieši Krievija (kopā ar Lielbritāniju, ASV un Ukrainu) parakstīja 1994.gada Budapeštas memorandu un teica: “Ja Ukraina atteiksies no tās teritorijā izvietotajiem kodolieročiem, mēs, Krievija, garantējam Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti.”
Tolaik Krievijas Federācijas pārstāvis ANO bija pašreizējais Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš uzstāja, lai Budapeštas memorands kļūtu par Drošības padomes dokumentu. Mēs nevaram lūgt ukraiņiem parakstīt līgumu ar Lavrovu, jo zinām, ka viņš ir melis. Tāpēc ir nepieciešams ukraiņiem uzņemties iniciatīvu, lai izlemtu, kad pienācis laiks noslēgt vienošanos. Un, kad viņi prasa drošības garantijas, es domāju, ka mums šīs garantijas viņiem būtu jādod”.
Kristofs Heusgens atzīmēja Krievijas atbildību par desmitiem tūkstošu cilvēku bojāeju Ukrainā, salīdzinot Krievijas agresiju ar Krievijas armijas rīcību Čečenijā.
“Paskatieties uz Mariupoli, kā viņi to iznīcināja! Viņi to iznīcināja tāpat kā Grozniju. Tāpēc mums ir jāsniedz vispusīgs atbalsts ukraiņiem, un, ja Ukraina var atgriezt Krimu, tā ir jāatbalsta,” viņš secināja.