Varšava un Berlīne ir tuvu vienošanās noslēgšanai, kas ļaus Polijas naftas kompānijām nemaksāt soda naudu par priekšlaicīgu atteikšanos importēt Krievijas naftu
Polija meklē atbalstu no Vācijas, lai ieviestu ES līmeņa sankcijas naftas cauruļvada Družba Polijas un Vācijas posmam. Tādā veidā Varšava varēs atkāpties no darījuma par Krievijas naftas iegādi nākamgad, nemaksājot soda naudu, aģentūrai Reuters sacīja divi cilvēki, kas ir informēti par situāciju.
Avoti arī norādīja, ka Berlīne un Varšava ir tuvu līguma noslēgšanai par Polijas naftas piegāžu jūrā koordinēšanu Vācijai caur Gdaņsku un caur Družbu. Tas palīdzēs Polijai iegādāties Krievijai piederošo Vācijas naftas pārstrādes rūpnīcu Schwedt.
Eiropas Savienība ir apņēmusies pārtraukt Krievijas naftas iepirkšanu pa jūras ceļiem, sākot ar 5.decembri, taču pret Družbu sankcijas pašlaik neattiecas. Tas rada problēmas Polijas naftas pārstrādes rūpnīcai PKN Orlen, kas noslēgusi ilgtermiņa līgumu par Krievijas naftas iegādi pa cauruļvadu. Poļiem būs jāmaksā soda naudas par līguma noteikumu pārkāpšanu.
Ja ES noteiks sankcijas pret Družbu – vai vismaz tās ziemeļu daļu, kas apgādā Poliju un Vāciju –, abas valstis varēs bez soda atkāpties no pienākuma importēt Krievijas naftu.
Cauruļvada dienvidu posms piegādā naftu Ungārijai, Slovākijai un Čehijai, kurām atšķirībā no Polijas un Vācijas būs grūti dažādot naftas importu.
Polijas klimata ministrija un Vācijas ekonomikas ministrija ir noslēguma posmā sarunās par saprašanās memorandu par naftas importa loģistiku, kas varētu atbloķēt ne Krievijas naftas plūsmas un palīdzēt Vācijas lielākajam naftas pārstrādes uzņēmumam Schwedt, norāda avoti.
Vācija joprojām ir apņēmusies pakāpeniski atteikties no Krievijas naftas no 2023.gada un sadarbojas ar Poliju, lai nodrošinātu piegādes Švedtam, piektdien sacīja Berlīnes Ekonomikas ministrijas pārstāve. Polijas Vides aizsardzības ministrija šos ziņojumus pagaidām nav komentējusi.
Vācija uz sešiem mēnešiem nodeva Schwedt ārējai vadībai, taču naftas pārstrādes rūpnīcu nenacionalizēja un tagad meklē veidus, kā tai piegādāt naftu.
Polija un Vācija pavasarī apņēmās līdz šī gada beigām mēģināt izbeigt Krievijas naftas importu caur Družbas ziemeļu filiāli, taču Orlen joprojām ir saistīts ar līgumu ar Krievijas naftas un gāzes uzņēmumu Tatņeftj.
Polijas naftas pārstrādes rūpnīca iepriekš bija plānojusi saņemt izejvielas 2023.gadā caur Družbu, taču piegādes tiks pārtrauktas, ja cauruļvadam tiks piemērotas sankcijas, sacīja viens no avotiem.
Uzņēmums jau ir samazinājis savu atkarību no Krievijas naftas līdz 30% no savām vajadzībām, aizstājot to ar piegādēm no Saūda Arābijas un Norvēģijas.
Šā mēneša sākumā laikraksts “Kommersant” ziņoja, ka “Orlen” ir vērsies pie Krievijas naftas cauruļvadu operatora “Transņeftj”, lai 2023.gadā caur Družbu piegādātu Polijai 3 miljonus tonnu naftas.
Kontrole pār Schwedt, kas piegādā naftu arī Polijas rietumiem, palielinās Orlen pārstrādes jaudu un kontrolēs naftas un naftas produktu plūsmu reģionā ar aktīviem Polijā, Čehijā, Lietuvā un Vācijā.