Baltā nama administrācija uzskata, ka Vladimirs Putins varētu pielietot ķīmiskos ieročus pret Ukrainu, ja Krievijas karaspēks turpinās ciest sakāvi. Pēc tam viņš būs gatavs ķerties pie kodolkonfrontācijas. Par to raksta Politico, atsaucoties uz sešiem avotiem.
Pagaidām ASV varas iestādēm nav izlūkdatu, kas pierādītu, ka Krievija neizbēgami izmanto ķīmiskos ieročus. Tomēr Vašingtona gatavo savus sabiedrotos šādai attīstībai, kā arī investē sistēmās, lai noteiktu ķīmisko vielu lietošanu.
Lielākā daļa izdevuma sarunu biedru Aizsardzības ministrijā uzskata, ka karadarbība ziemā apstāsies. Bet, ja tas nenotiks un Krievijas armija turpinās zaudēt pozīcijas, tad Maskava var riskēt izmantot ķīmiskos ieročus, tostarp “Novičok”, kas saindēja Alekseju Navaļniju.
Krievijas izlūkdienesti jau iepriekš ir izmantojuši “Novičok”, lai nogalinātu vienu vai divus cilvēkus. Taču to var izmantot arī masveida uzbrukumam ar lielu upuru skaitu, izdevumam norādīja amatpersonas un eksperti. Piemēram, “Novičok” var izmantot ar aerosolu vai munīciju, lai veiktu masu uzbrukumus.
Turklāt “Novičok” pēdas ir viegli noslēpt un Rietumvalstīm būs grūtāk vainot Maskavu, stāsta izdevuma sarunu biedri.
Kā raksta Politico, ASV jau sen ir zinājušas, ka Krievija attīsta ķīmisko ieroču spējas. Rudenī senatori tika informēti par Krievijas ķīmisko ieroču krājumiem un to izmantošanas riskiem Ukrainā, izdevumam pastāstīja kongresmena palīgs.
Uz šī fona Baidena administrācija sāka gatavoties iespējamam ķīmiskam uzbrukumam un pilnveidoja tā noteikšanas līdzekļus. Rudenī Pentagons nosūtīja komandas uz Austrumeiropu, lai izglītotu militārpersonas par procedūrām ķīmiska vai bioloģiska uzbrukuma gadījumā, izdevumam Politico pastāstīja divi avoti, tostarp Aizsardzības departamenta amatpersona. Turklāt ASV militārās palīdzības ietvaros nosūtīja Kijivai ķīmiskās, bioloģiskās un kodolaizsardzības iekārtas