Karēlijas militārais komisārs Andrejs Artemjevs 9.novembrī sacīja, ka daži brīvprātīgie tika atgriezti mājās sakarā ar pārmērīgu alkohola lietošanu dienesta laikā. Varas iestādes, militārie komisāri un militāro nometņu tuvumā esošie iedzīvotāji regulāri sūdzas par mobilizēto piedzeršanos.
Mēģinot atbrīvot jauniesauktos no atkarības, varas iestādes ievieš aizliegumus, mobilizētos ievieto būrī un dažreiz pat nosūta mājās dzēruma dēļ.
“No rīta līdz vakaram staigā zili”
Transbaikāla teritorijā vairāki mobilizētie no mācību vienībām tika nosūtīti mājās alkohola problēmu dēļ, 19.oktobrī vietējā televīzijas kanāla ēterā sacīja Valsts domes deputāts no Aizbaikāla Andrejs Guruļevs.
Viņaprāt, vienībās ir tādi mobilizētie, ar kuriem kolēģi nevēlas veikt kopīgu uzdevumu savu morālo un gribas īpašību dēļ. Cik cilvēku atgriezti mājās, deputāts neprecizēja.
” Viņi staigā zili no rīta līdz vakaram, viņiem ir viena problēma – kā aizbēgt pēc pudeles,” sacīja Guruļevs .
Viņš vērsa uzmanību uz to, ka, lai gan “šādi biedri reģionā palika”, viņu ir mazāk nekā pirms 10-15 gadiem. “Iespējams, ar dabiskās atlases palīdzību viņi nonāca citā pasaulē un kļuva par vienu ļaunumu mazāk,” sacīja deputāts.
Tajā pašā laikā gadījumi, kad mobilizētie tiek atgriezti mājās pārmērīgas alkohola lietošanas dēļ, ir reti. Cilvēktiesību aktīvists Vladimirs Ņemanovs uzskata, ka, pieņemot šādus lēmumus, militārie komisāri rīkojas ” pēc saviem saprātīgiem ieskatiem “, nevis formālas procedūras ietvaros – likums šādu pasākumu neparedz.
Šajā sakarā, ja iesaucamajam būs nepieciešams īslaicīga iesaukuma atlikšana, to dabūt ir daudz vieglāk,” ja pavisam nejauši lūst kāja vai roka,” saka cilvēktiesību aktīvists.
Mobilizētos no nometņu teritorijas neizlaiž, lai viņi neiegādātos alkoholu
Pēc masu kautiņa Jurgā, Kemerovas apgabala gubernators Sergejs Civiļevs aizliedza mobilizētajiem pamest vienību teritorijas, lai viņi nevarētu iegādāties alkoholu. Par to viņš rakstīja savā Telegram kanālā 2. novembrī. Tagad vienības teritoriju drīkst atstāt tikai tāpēc, lai tiktos ar māti vai sievu.
“Mums ir gadījumi, kad militārpersonas atstāj garnizona teritoriju – viņi dodas uz Jurgas pilsētu, iegādājoties alkoholiskos dzērienus,” sacīja gubernators.
Kaujas militārajā vienībā Jurgā notika 74.atsevišķās motorizētās strēlnieku brigādes bāzes teritorijā, raksta vietējie mediji. Kā stāsta video, kurā attēlots konflikts, autors, kautiņš noticis starp iereibušajiem mobilizētajiem .
Laipni lūdzam būrī!
Tatarstānas varas iestādes atrada oriģinālāku veidu, kā cīnīties ar pārmērīgu alkohola lietošanu mobilizēto vidū. Vervēšanas punktā par reibumu sodītajiem tika uzstādīti būri. Par to ziņo VK grupā “Tipiskā Čistopole”.
“Puiši, ja jūs ieradāties Kazaņas EKSPO centrā piedzēries, laipni lūdzam šajā dienā būrī,” teikts publikācijā.
To, ka daži no mobilizētajiem, kas nokļuva Kazaņas EKSPO centrā, patiešām tika turēti būrī , vietējam izdevumam Business.Online apstiprināja viens no dienesta karavīriem.
Tatarstānas militārās reģistrācijas un iesaukšanas birojs atteicās sniegt fotoattēlā redzamās situācijas novērtējumu un visus jautājumus pāradresēja Kazaņas tanku skolai, kurai pievienots savākšanas punkts. No komentāriem atturējās arī pulkvedis Vjačeslavs Epifancevs, skolas priekšnieka vietnieks militāri politiskajā darbā.
Tikmēr Tatarstānas Valsts padomes deputāts Almirs Mihejevs sarunā ar žurnālistiem skaidroja, ka cilvēku ievietošana būrī par dzērumu ir pilnīgi likumīga. Pēc viņa teiktā, militārā dienesta pienākumu pildīšana reibuma stāvoklī ir rupjš disciplinārpārkāpums, un par to var tikt ievietots soda mītnē uz laiku līdz 48 stundām vai līdz tiesas lēmumam.
“Par visu šķietamo šī soda pazemojumu, komandieri ir pilnībā juridiski tiesīgi to darīt. Cilvēcīgi es saprotu abas puses. Bet šī ir armija, šeit tā nav cilvēks, bet gan saskaņā ar hartu, ”sacīja deputāts.
”Metiens” sākas jau pēcpusdienā
30.septembrī Valsts domes deputāts Maksims Ivanovs apmeklēja mācību centru Jelaņā, kur mēneša beigās notika masveida mobilizēto kautiņš dzērumā. Pamatojoties uz vizītes rezultātiem, viņš secināja , ka galvenā problēma vienībā ir atklātā alkohola tirdzniecība. Pēc vietējā veikala pārdevējas teiktā, alkohola tirdzniecība notiek “ļoti ņiprii”.
“Deputāta palīgs iegāja veikalā, rinda ar mobilizētajiem, pērk alkoholu: šņabi, alu. Ir tādi, kas jau pa dienu ir ”saguruši”,” sacīja deputāts .
Rezultātā ciematā, kurā atrodas centrs, tika ieviests sausais likums. Pēc vietējā iedzīvotāja teiktā, Porošino alkohola tirdzniecība tika pilnībā pārtraukta. Pēdējais piliens, pēc viņas teiktā, bijis masu kautiņš, ko sarīkoja piedzērušies mobilizētie. Atbrauca policija, ātrā palīdzība, ar to bija jātiek galā Kara apgabala komandiera vietniekam.
Pēc aizlieguma ieviešanas vietējiem iedzīvotājiem ir jādodas uz kaimiņpilsētu, lai iegādātos alkoholu, un mobilizētie, pēc sievietes teiktā, pastāvīgi vēršas pie viņiem ar lūgumu iegādāties alkoholu.
“Viņi nezina, ko darīt, tāpēc viņi dzer. Nesen viņien izdomāja nodarbošanos: piespiedu ierindas skati, bet viņi ir neapmierināti,” stāsta kāds vietējais iedzīvotājs.
Sausais likums
Par mobilizētajiem iereibušajiem sūdzējās arī Jekaterinburgas iedzīvotāji. Viņuprāt, jauniesauktie pa ielām staigā reibuma stāvoklī, traucē pilsētniekiem un rīko kautiņus.
Kad septembra beigās Čkalovskas rajona veikalā ”Monetka” mobilizētajiem alkohols netika pārdots, viņi sāka lūgt citus pircējus, lai viņi viņiem iegādātos alkoholu. Reaģējot uz viņu atteikumu, militārpersonas sāka dusmoties un strīdēties, vietējam izdevumam pastāstīja kāds konflikta aculiecinieks .
Vietējās varas iestādes uz laiku ieteica netirgot alkoholu 32. militārās nometnes teritorijas tuvumā. Ar degvīnu un vīnu pildītie veikalu plaukti bija pārklāti ar melniem maisiem. Uz tiem rakstīts, ka aizliegumu ieviesusi vietējā administrācija, taču viņi apliecināja, ka sludinājumā nav norādīti lēmuma dati, bet gan ieteikuma vēstules numurs.
Tajā pašā laikā vairākos reģionos pēc mobilizācijas sākuma varas iestādes likumīgi aizliedza alkohola tirdzniecību mobilizācijas punktu, militārās reģistrācijas un iesaukšanas biroju un militāro vienību tuvumā. Šādi ierobežojumi tika ieviesti Tveras, Novosibirskas un Amūras apgabalos, Burjatijā, Primorjē, Tivā, Transbaikāla teritorijā, Hantimansijskas un Čukotkas autonomajos apgabalos.