Ukrainas eksportēto graudu kultūru cenas pirmdien tirdzniecības sākumā pieauga pēc tam, kad Krievija paziņoja, ka tā izstājas no līguma par graudu eksportu no Ukrainas ostām. Izaugsme vēl nav turpinājusies: ANO, Turcija un Ukraina turpināja eksportu Melnās jūras graudu iniciatīvas (“graudu darījuma”) ietvaros, brīdinot Krieviju par to.
Atklājot elektronisko tirdzniecību Čikāgā, kvieši pieauga par 7,7%, kukurūza – par 2,8%. Pēc sākotnējā lēciena cenas nedaudz koriģējās, līdz plkst. 11:00 pēc Latvijas laika kviešiem pieaugums bija 5,8% līdz 8,78 USD par bušeli, bet kukurūzai – 2,6% līdz 6,99 USD par bušeli. 1 bušelis, atkarībā no graudu veida, ir robežās aptuveni no 21-27 kg
Krievija, kas ir garantējusi kuģu caurbraukšanu, kas ved lauksaimniecības produktus no Ukrainas ostām, paziņoja, ka aptur dalību graudu darījumā, gaidot izmeklēšanu par bezpilota lidaparātu uzbrukumu tās karakuģiem Sevastopolē. Krievijā viņiem ir aizdomas, ka drons izšauts no kuģa, kas eksportēja graudus. Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuļeba to nosauca par “viltus ieganstu” kā skaidrojumu izmantot “sprādzienus, kas notika 220 km attālumā”.
Ukrainas graudi pasaules tirgū būs deficīts, piedāvājums jau ir ierobežots, komentēja Austrālijas Sadraudzības bankas stratēģis Tobins Gori: “Tirgiem būs jāmeklē piegādes citur, bet tādu vietu ir maz. ”.
Cenu un analītikas nodrošinātājs Fastmarkets Agricensus svētdien ziņoja par “paniku” Ukrainas ostās apkalpju vidū, kuras baidās, ka nevarēs izbraukt. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 24.februārī Melnās jūras ostās vairākus mēnešus tika bloķēti desmitiem ārvalstu kuģu.
Tā kā Ukrainai nav Apvienotā koordinācijas centra Stambulā atļaujas iziet cauri drošajam koridoram un veikt pārbaudes uz 30.oktobri, 218 kuģi faktiski ir bloķēti to pašreizējās pozīcijās, svētdien paziņoja valsts Infrastruktūras ministrija. No tiem:
95 piekrauti kuģi, kas jau ir atstājuši ostas un gaida pārbaudi, lai nosūtītu galapatērētājam,
101 kuģis gaida pārbaudi pie ieejas ostās,
22 piekrauti kuģi gaida izbraukšanu no ostām.
Tirgotāji un analītiķi, lai arī šaubījās, vai Krievija turpinās piedalīties darījumā pēc tā beigām novembra vidū, bija pārsteigti par Maskavas negaidīto lēmumu. Andrejs Sizovs, SovEcon analītiskā centra direktors, nosauca to par “sliktāko scenāriju”; tagad, viņaprāt, ir vērts gaidīt ievērojamu cenu pieaugumu.
Piegāžu pārtraukšana no Ukrainas skars desmitiem valstu, ANO Pasaules pārtikas programmas galvenais ekonomists Arifs Huseins sacīja: “Labos laikos tas būtu slikti, taču pašreizējā situācijā šī problēma ir jāatrisina pēc iespējas ātrāk.”
ANO, Turcija un Ukraina svētdienas vakarā brīdināja Krieviju, ka turpinās graudu eksportu. 31.oktobrī panākta vienošanās par 16 kuģu caurbraukšanu: no Ukrainas izbrauks 12 graudu vedēji, bet Ukrainas ostās iekraušanai ieradīsies četri, vēsta mediji.
Krievija ir uz laiku apturējusi dalību darījumā, bet joprojām ir darījuma puse, ANO Melnās jūras graudu iniciatīvas pārstāvis Ismini Palla sacīja aģentūrai Bloomberg ap plkst.7:00 pēc Londonas laika. Saskaņā ar iniciatīvas noteikumiem visas puses apņēmās neuzbrukt tirdzniecības un civilajiem kuģiem. Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs šorīt tviterī paziņoja, ka pirmdien Ukrainas ostas pameta 12 kuģi.
Pat ņemot vērā pirmdienas rīta lēcienu, kviešu cena oktobrī varētu kristies par 5%. Tas arī joprojām ir krietni zem 13,635 USD par bušeli, cenu, kas martā tika sasniegta dienas tirdzniecībā. Pateicoties koridora atvēršanai uz Turciju, Ukraina augustā kopumā eksportēja 4,6 miljonus tonnu graudu, tai skaitā 1,7 miljonus no Melnās jūras ostām, bet septembrī jau attiecīgi 6,9 miljonus un 3,9 miljonus tonnu, liecina informācija Ukrainas Lauksaimniecības ministrijā. Jūlijā, kad ostas vēl bija slēgtas, kopējais eksports veidoja 2,7 milj. Lielāko daļu graudu pēc tam izveda pa upēm.