”Vagner” PMK algotņu grupas dibinātājs Jevgeņijs Prigožins personiskā sarunā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu kritizējis valsts militāro vadību par “nepareizo” kara gaitu Ukrainā, vēsta The Washington Post, atsaucoties uz divām ASV amatpersonām, kuras pārzina izlūkošanas informācija.
Pēc viņu domām, visus apgalvojumus, ko Prigožins iepriekš bija publiski izteicis, viņš atkārtoja Putinam.
“Atklāsme” bija tāda, ka Vāgnera PMK vadītājs prezidenta priekšā atļāvās mierīgi kritizēt militāro pavēlniecību. ASV šajā ziņā saskata Prigožina ietekmes pieaugumu un militārās vadības nestabilo stāvokli. Informācija par to pat tika iekļauta prezidenta Džo Baidena ikdienas izlūkošanas instruktāžā.
Vašingtonas amatpersonu starpā tiek izplatīts arī cits izlūkdienestu ziņojums par pieaugošo spriedzi starp Krievijas aizsardzības ministru Sergeju Šoigu un Prigožinu. Tiek apgalvots, ka Prigožins nav apmierināts ar to, ka Aizsardzības ministrija pārāk daudz paļaujas uz Vāgnera PMK, bet nepiešķir nepieciešamos līdzekļus uzdevumu veikšanai.
Amerikāņu izlūkdienesti uzskata, ka tieši Prigožins organizējis video publicēšanu sociālajos tīklos, kuros karavīri sūdzas par nodrošinājuma trūkumu un citām problēmām. Vašingtona to uzskata par veidu, kā izdarīt spiedienu uz Kremli, lai tas palielinātu finansējumu PMK. Pēc WP sarunu biedra domām, Prigožina lēmums personīgi pastāstīt Putinam par savu neapmierinātību ar armiju liecina tikai par viņa vispārējo neapmierinātību.
Tajā pašā laikā, pateicoties karam Ukrainā, Prigožins atkal nokļuvis Putina tuvākajā lokā, lai gan pirms tam nesaskaņu dēļ ar augstām amatpersonām varēja būt apdraudēts. “Karš viņam deva vairāk piekļuves Putinam nekā jebkad agrāk,” saka Džordža Vašingtona universitātes Eiropas, Krievijas un Eirāzijas studiju institūta direktore Marlēna Laruela.
Krievijas valsts “ēnu aspekts” kļūst “aizvien ievērojamāks”, jo tādas personas kā Prigožins un Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs iegūst arvien lielāku ietekmi, viņa sacīja. “Sistēma ir pakļauta stresam,” sacīja Laruela.
Atsevišķas Krievijas amatpersonas savukārt kaitina Prigožina un Kadirova pieaugošā ietekme. Viņi uzskata, ka Krievija nevar sadzīvot ar tādiem līderiem. “Šī nav Krievija. Tā ir noziedzīga banda, kas balstīta uz viduslaiku principiem,” sacīja viena no amatpersonām.
Prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs iepriekš apstiprināja, ka kara laikā pastāv domstarpības pie varas par konkrētiem lēmumiem, taču norādīja, ka neviens no Putina svītas viņu neapstrīdēja militāru kļūdu dēļ, kā iepriekš rakstīja WP. Prigožinam piederošās kompānijas “Concord” preses dienests norādīja, ka uzņēmējs pēdējā laikā ar Putinu nav komunicējis un militāro pavēlniecību nekritizēja.