Eksperti par to, kāpēc Kremlim varētu būt nepieciešami nepatiesi stāsti par Ukrainas iespējamo nodomu izmantot masu iznīcināšanas ieroci
Kijiva kategoriski noraidīja kā absurdas Kremļa apsūdzības Ukrainas vēlmē izmantot “netīro kodolbumbu”. Pēc prezidenta Volodimira Zelenska domām, tā ir zīme, ka pati Maskava kaļ šādus plānus, lai turpmāk visā vainotu Ukrainu.
Savā 23.oktobra videovēstījumā viņš norādīja, ka “ja kāds var pielietot kodolieročus mūsu Eiropas daļā, tad tas ir tikai viens subjekts – un šis subjekts vienkārši lika biedram Šoigu kaut kur tur piezvanīt”.
“Ja Krievija zvana pa telefonu un saka, ka Ukraina it kā kaut ko gatavo, tad tas nozīmē vienu: Krievija to visu jau ir sagatavojusi. Uzskatu, ka tagad pasaulei jāreaģē pēc iespējas skarbāk. Ja Krievija kārtējo reizi vēlas paaugstināt likmes un ir sagatavojusi kārtējo eskalācijas soli, tai jau tagad, preventīvi un pirms jebkādiem jauniem “netīrumiem”, ir jāredz, ka pasaule to neaprīs,” sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
Tikmēr Ukraina oficiāli uzaicināja SAEA (Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra) delegāciju uz miermīlīgām vietām, lai atspēkotu Krievijas apgalvojumus, ka Ukraina it kā esot radījusi kaut kādu radioaktīvu ierīci – “netīro bumbu”.
Kā 24. oktobrī tviterī atzīmēja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, sarunā ar SAEA ģenerāldirektoru Rafaelu Grosi viņš oficiāli aicināja SAEA nekavējoties nosūtīt ekspertus uz civiliem objektiem Ukrainā, kurus Krievijas Federācija nepatiesi raksturo kā “netīrās bumbas” izstrādes vietas.
“Viņš piekrita. Atšķirībā no Krievijas, Ukraina ir bijusi un paliek caurspīdīga. Mums nav ko slēpt,” sacīja Ukrainas Ārlietu ministrijas vadītājs.
Atgādinām, ASV, Francijas un Lielbritānijas valdības priekšvakarā paziņoja par nodomu turpināt nelokāmo atbalstu Ukrainai un noraidīja jebkādus ieganstus Krievijas karadarbības eskalācijai.
ASV Valsts departaments nāca klajā ar kopīgu ASV, Francijas un Lielbritānijas valdību paziņojumu par situācijas attīstību Ukrainā, atspoguļojot Krievijas militāro agresiju.
“Mēs, Francijas, Apvienotās Karalistes un ASV ārlietu ministri, atkārtoti paužam nelokāmu atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei, ņemot vērā nepārtraukto Krievijas agresiju. Mēs joprojām esam apņēmības pilni turpināt atbalstīt Ukrainas centienus aizstāvēt savu teritoriju tik ilgi, cik tas nepieciešams.
Saskaņā ar paziņojumu visas trīs valstis ir skaidri norādījušas, ka tās noraida Krievijas klaji nepatiesos apgalvojumus, ka Ukraina gatavojas savā teritorijā izmantot “netīro kodolbumbu”. “Pasaule atzīs jebkuru mēģinājumu izmantot šo paziņojumu kā ieganstu eskalācijai. Mēs arī noraidām jebkādu ieganstu eskalācijai no Krievijas puses,” teikts dokumentā.
Iepriekš svētdien Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu telefonsarunā ar ASV, Lielbritānijas, Francijas un Turcijas aizsardzības ministriem ziņoja par situācijas pasliktināšanos Ukrainā un pauda bažas, ka Ukraina varētu izmantot “netīro kodolbumbu”.
Vienprātīgi ar ministru pirmdien līdzīgus mājienus izteica Krievijas Federācijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, ārlietu ministrs Lavrovs un citas amatpersonas.
“Acīmredzot Kremlis neiebilst pret mēģinājumu “pārdot” savu piespiedu iziešanu no Hersonas”
Tik aktīva “netīrās kodolbumbas” tēmas musināšana liecina, ka Kremlis spēlē lielu politisko spēli, lai mēģinātu radīt kaut kādu pagrieziena punktu kara gaitā ar Ukrainu un konfrontējot kolektīvos Rietumus, norāda politologs Andrejs Okara. Viņaprāt, šiem mērķiem Maskava neatrada neko labāku par mēģinājumu “savas zemapziņas domas piedēvēt Kijivai”.
“Acīmredzot Kremlis neiebilst pret mēģinājumu “pārdot” savu piespiedu iziešanu no Hersonas kā apzinātu piekāpšanos no savas puses, kā labas gribas žestu,” piebilda politologs. – Iespējams, Maskavas potenciālo piekāpšanos arsenālā ir arī atteikšanās no Kahovskas hidroelektrostacijas sprādziena un kodolieroču izmantošanas apmaiņā pret ļoti nepieciešamo atelpu, ņemot vērā neapskaužamo situāciju frontēs. Tāpēc Krievijas vadība tik dedzīgi meklē Rietumiem pieņemamus argumentus, kas varētu uzspiest Kijivai Kremļa plānu, draudot samazināt ieroču piegādi.
Tātad “netīrās bumbas” tēma nav politiskā mitoloģija vai pat parasta provokācija, bet vienkārši “pasaka par balto bullīti,” apgalvo Andrejs Okara: “Tajā pašā laikā jebkurš slikts miers, ko uzspiež Maskava, tai dos laiku mobilizācijas režīmā gatavoties nākamajam Ukrainas karam, kuru Krievija, atvilkusi elpu un palielinājusi savas armijas spēkus, noteikti atraisīs nedaudz vēlāk. Šķiet, ka Kremlis varēja noorganizēt pamieru pēc Korejas parauga, kad valsts pa 38. paralēli tika sadalīta divās daļās. Dņepras labā krasta puse ar Hersonu paliek Ukrainai, bet kreisais krasts Krievijai, bet karš beidzas. Tāds sava veida Minska-3 risinājums”.
Acīmredzot aptuveni šāds scenārijs Kremlī tiek uzskatīts par prioritāti, un atomšantāža paliks “piedurknē”, secināja politologs.
“Viens no galvenajiem šantāžas mērķiem ir samazināt Rietumu militāro palīdzību Kijivai.”
”Es to nevaru novērtēt citādi kā vien Kremļa kodolšantāžas turpināšanos un pastiprināšanos”, intervijā medijiem atzīmēja politikas apskatnieks Ivans Preobraženskis. Viņaprāt, Krievijas versija par it kā Ukrainas plāniem izveidot noteiktu radioaktīvu iekārtu nav ne centa vērta.
“Maskavai nav un nevar būt nekādu pierādījumu, ka Ukrainai ir jebkāda veida “netīra kodolbumba”, jo nevar apstiprināt neesošo”, viņš apgalvo. Līdz ar to, tas pilnīgais aloģisms Kremļa rīcībā. Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu apzvanīja visas galvenās NATO valstis, izņemot Vāciju, kuru teritorijās atrodas kodolieroči, nesniedzot nevienu vērā ņemamu argumentu savas trakās idejas atbalstam. Nu, bet zvanīt uz Londonu, ņemot vērā to, ka Krievijas mediji, uz kuriem šī noplūde nonāca tieši no aizsardzības ministrijas vai Kremļa, apgalvoja, ka it kā Lielbritānija palīdz Ukrainai izveidot šo sasodīto bumbu – tas jau ir galīgi pārspīlēts.
No tā izriet, ka Maskavā pat necer, ka kāds var noticēt viņu versijai, norādīja Ivans Preobraženskis. Tātad, kā viņam šķiet, tas ir signāls par kaut ko citu.
”Tādējādi Kremlis it kā liek saprast, ka neizmantos taktiskos kodolieročus, bet tieši brīdina, ka var sarīkot kodolkatastrofu tajā pašā Zaporižjes atomelektrostacijā. Viens no galvenajiem šantāžas mērķiem ir samazināt Rietumu militāro palīdzību Kijivai,” viņš secināja.